1. 1.
  Özel kanunlarına göre silahlı kuvvetlere katılan Astsubay Çavuş'tan Astsubay Kıdemli Başçavuş'a kadar rütbeye haiz asker kişilerdir.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin belkemiğini oluştururlar. Yapılan işlerin bizzat uygulayıcısı yada denetçisidirler. Savaş uçakları, tank, top, radar cihazları, haberleşme cihazları, bilgisayar sistemleri, uçuş kontrolü ve diğer sistemlerle ilgili teknisyenlik, operatörlük ve diğer görevleri yapar/yaptırırlar.
  8 ... komandost
 2. 2.
  yaşları 55 olup kıdemli başçavuş rütbesine de ulaşsalar, 25 yaşında ki bir teğmene "emret komutanım" demek zorundadırlar. bu da onları içten içe yıkmaktadır.
  13 -5 ... trablus
 3. 3.
  agustosta yapacagım askerlik görevi için askerliğini yapan arkadaslarımdan:"astsubaylara dıkkat et. kımısı melektır kımısı de ziker adamı haberin ola!"dediklerinden şimdiden ürkmeye başladığım askeri rütbe.
  8 -1 ... ruvo
 4. 4.
  mahalle kızlarının "zubaylara bayılaram" şeklinde asılmalarına sık maruz kalan kişiler...
  7 -4 ... demolay
 5. 5.
  işleri ne kadar zor olsa da asil ve şerefli bir meslek. vatan uğruna çalışan kişilerdir astsubaylar.
  8 -1 ... boncuquan
 6. 6.
  erle subay arasındaki köprü
  babam *
  8 ... twor
 7. 7.
  astsubay rütbeleri küçükten büyüğe şöyledir;
  *astsubay çavuş
  *astsubay kıdemli çavuş
  *astsubay üstçavuş
  *astsubay kıdemli üstçavuş
  *astsubay başçavuş
  *astsubay kıdemli başçavuş
  5 ... unique270
 8. 8.
  (bkz: assubay)
  4 -1 ... judas
 9. 9.
  askerlikte yaş değil rütbe esas olduğundan; 55 yaşındaki kd.bçvş'un 23 yaşındaki teğmene emret komutanım demesinin askeri hiyerarjiye uygun olduğunu bilerek geldikleri ve kendi seçimleriye yaptıkları meslektir.
  8 -2 ... bohemian rhapsody
 10. 10.
  taraflarından iki laf işitince ağlayan kız kılıklı birkaç velet tarafından çemkirilmekte olan güruhtur.

  hayatı boyunca operasyonlara, tatbikatlara, hiyerarşiye ayak uydurmanın yanında kazandıkları birkaç sosyal hak kimilerinin götüne* batmaktadır da aslolan zaten hayatının hiçbir aşamasında hiçbir sike yaramayacak üç beş veledin buralarda ahkam-ı derya etmelerine olanak sağlayan sınırları tutmakta olmalarıdır.

  zaten bok atan güruhun, "lojmanda beleş kalıyorlar bikbikbik" edişinin temelinde de iett otobüslerine bedava binme hakkı olan gazilere duydukları nefret yatar. utanmasalar ona da bokatizi taktiği uygulamaktan çekinmezler.

  maaşları ortalama bir memurla aynıdır*, tüm bunun yanında ölme riski taşıdıklarından az biledir bu meblağ. ama haftalık harçlıklarına kıyaslanırsa idraklarının salya akıttığı birkaç velet için çoktur, bu bağlamda evet maaşları epey fazladır.

  dünyadaki, çalışmaa saati/risk orantılamasında meslektaşlarının üçte biri maaş alırlar. hele ki bu kıyaslamaya konu olan ülkeler aktif operasyonlar yürütmezken.

  falandır.
  12 -3 ... exfreak