bugün

tanışıncaya kadar bir büyüsü olan tanışınca keşke tanışmasaydım dedirten yazar bu ara kocasının onu en yakın arkadaşı ile aldatmasıyla gündeme gelmiş zengin bir ailenin çocuğu mavi gözlü donuk bakışlı uzak duran bir insan
(bkz: içimde kızıl bir gül gibi)
sevdalinka, bir gün, nefesnefese adlı kitaplarını okuyup şu kanıya vardığım yazar; yakın tarihten dramatik olayları günümüzle ilişkili olarak romanlaştıran "fena değil" sınıfında yer alabilecek yerli kadın yazar.
(bkz: kopru)

(bkz: recep yazıcıoğlu)
baba beni okula gönder kampanyasının öncülerinden olan yazar.
boşnak asıllı yazar. sevdalinka' daki kurgusu muhteşemdir. okurken illa ki ağlatır. ayrıca biyografik romanları çok çok başarılıdır.

(bkz: füreyya)
(bkz: adı aylin)
akıcı ve etkileyici dil kullanabilen ender yazarlardan biri.
(bkz: birgün)
köprü isimli romanı hakikaten iyi olan yazar.
veda ( esir şehirde bir konak ) isimli son romanında akıcı üslübünü yine ustaca kullanarak harikulade bir eser yaratmış, ellerine sağlık yazarımızdır.
bir gün adlı eserini okuduğum ve bir insan bir olayı ancak böyle anlatabilir dediğim, sayılı güzel yazan kadın yazarlarımızdandır.
veda adlı romanıyla 2007 türkiye yazarlar birliği roman ödülüne layık görülmüş yazar.
isminin ilk hecesi ve soyisminin son hecesi ile bir romanına isim vermiş yazar dişisi.
sahane bir uslubu olan ve bir insan herseyi bu kadar mı guzel anlatır diye düşündüren yazardır.
özellikle tarihi anlatırken üslubuna hayran olduğum yazardır. tarih ancak bu kadar akıcı bir şekilde anlatılabilir. dönemin olaylarını kitabın karakterlerinin yaşamının bir parçası olarak anlattığı için okurken hem bilgi edinip hem de roman okumanın zevkine varabilirsiniz.
yazdığı her kitabı bir solukta okuduğum yazar.
kendisinden ermenilerden özür diliyorum kampanyasına imza atmasını isteyenlere cevabı şu olmuştur.

--spoiler--
Ermeniler de önce camilere doldurarak yaktıkları, kafalarını kestikleri Müslüman Türkler ve Kürtler için, 1960'lı yıllarda öldürmeye başladıkları Türk diplomatları ve aileleri için, Sırplar, Hırvatlar, Bulgarlar ve Yunanlılar Balkan Savaşı sonrasında Balkanlar'da katledilen yüzbinlerce Osmanlı için, Ruslar Kafkaslar'da sürgün ve tehcirlerde mezalime uğrayan, can veren Kafkasya halkı, Çerkezler ve Kırım Türkleri için özür dilerse ben de Ermenilerden özür dilerim. Ben Bosna'da katliama uğramış göçmen bir ailenin evladı olarak yüreğimde hiçbir halk için bir damla kin taşımadım ve özür talep etmedim. Savaşın ve politikanın acımasız olduğunu hep bildim. Ermeniler'den özrü ancak karşılıklı özürleşeceksek dilemeye hazırım. Çünkü 1915 olayları Amerika'nın Irak çıkartması değildir. 1915'te tek taraflı suç yoktur.
--spoiler--
Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı. Öykülerden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayınlandı. Bu kitaptaki "Gülizar" adlı öyküyü, Kırık Bebek adı ile senaryolaştırıldı ve bu sinema filmi 1986 yılının Kültür Bakanlığı Ödülünü kazandı. 1986' da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği' nin En iyi Sanat Yönetmeni Ödülü' nü kazandı. 1996 yılında Münir Nureddin Selçuk' un yaşam öyküsünün anlatıldığı Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl, Foto Sabah Resimleri adıl öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülünü, bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Fait Hikâye Armağanı kazandı. 1997' de yayınlanan Adı Aylin adlı biyografik romanı ile, istanbul Üniversitesi iletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. 1998 yılında Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı, 1999' da iletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçilmiş olan Sevdalinka ve 2000' de yine bir biyografik roman olan Füreya yayınlandı.

eserleri: Güneşe Dön Yüzünü, Bir Tatlı Huzur, Adı Aylin, Geniş Zamanlar, Sevdalinka...
mükemmle kitaplar yazan yazarımız. veda ve ardından gelen umut serisi şahane.
onun kitaplarını okurken aklıma her seferinde Cemil meriç'in roman hakkındaki söylemleri geliyor. daha doğrusu Ayşe kulin, bu izlenimi okuyucusuna hemen ulaştırıyor.
kitaplarının su gibi okunmasını sağlayan yazar.
(bkz: türkan tek ve tek başına)
çok güzel bir anlatım diline sahip yazar. yazdığı kitapları ağır ağır okuyorum hemen bitmesin diye. hemen tüketmek istemiyorum.
(bkz: veda)
(bkz: umut)
sevdalinka, nefes nefese, adı aylin, köprü, gece sesleri, geniş zamanlar cok değerli eserlerinden bazıları. tarihi roman tarzını cok güzel bir noktada elinde tutmaktadır.
füreyya ile başladı tanışma faslı, geç mi kalındı yoksa zamanı mıydı bilmem, kardelenler ile devam etti, adı aylin e inanamadım prenses bile oldu, önce veda sonra umut serisi ile hayran bıraktı, bir tatlı huzur ile mest, köprü ile nakavt etti, türkan tek ve tek başına ile şimdi yeniden elimizde, gönlümüzde...

veda ve umut'tan sonra serinin 3. ve yanlış bilmiyorsam son seriside sabırla beklenmektedir.

ayşe kulin aynı zamanda unicef'in türkiye sorumlusudur.
sit nene'nin masalları ertem ve meltem kitabının geliri de unicef'e bağışlanmaktadır.
ps: (bkz: müjdat gezen) de kitabı resimlemiştir.
(bkz: Aylin), (bkz: Babama), (bkz: Bir Gün), (bkz: Foto Sabah Resimleri), (bkz: Füreya), (bkz: Gece Sesleri), (bkz: Geniş Zamanlar), (bkz: Güneşe Dön Yüzünü), (bkz: içimde Kızıl Bir Gül Gibi), (bkz: Kardelenler), (bkz: Sevdalinka), (bkz: Köprü), (bkz: Nefes Nefese)
güncel Önemli Başlıklar