1. 1.
  boşnakça aşk şarkıları demek
  6 -1 ... pandora
 2. 2.
  garip bir insanın garip bir romanıdır ki kimseye tavsiye edilmez.. okumadım okuyana da mani olmam..
  1 -3 ... tutkununtutkali
 3. 3.
  aynı ırktan,kim bilir belki de aynı soydan geliyorlardı.Aynı yaşlarda,aynı boydaydılar.Aynı kadını sevmişlerdi.Ataları aynı tanrıya farklı yollardan istedikleri için,biri Boşnak diğeri Hırvat'tı.Bunu kendileri seçmemişlerdi,savaşmayı ve kaderlerini de seçmedikleri gibi.Ve ambulanstaki çocuğu kurtarmanın dışında,beklentileri yoktu yarın için.
  Yarınlar,kurşun,havan topu ve bombaydı,kandı.Ama her ikisi de farkına bile varmadan 'daha güzel günleri'bekliyorlardı.insanlar,değişik inançlarla ve hırslarıyla ne kadar karıştırılsa karıştırsınlar,kana,acıya,şiddete bulaştırsınlar,bu muhteşem dünyayı,yaşam bir umuttu sonuçta.Hiç bitmeyen bir umuttu...

  Bitirdiğimde arka sayfasını tekrar tekrar okuduğum,canımı acıtan ama umut etmeye de her şeye rağmen devam etmemi söyleyen kitap.
  2 ... pandora
 4. 4.
  Ayşe Kulinin geniş araştırmalar sonucunda yazdığı belgesel niteliğinde akıcı bir roman. remzi kitab evinden 1999 yılının şubat ayında çıkmıştır. konusu bosna savaşı* sırasında geçen, bir gazeteci* etrafında dönen olaylardır.

  --spoiler--
  Postane binasının yanı sıra, Milli Tiyatro, Hukuk Fakültesi ve civardaki binalar da yanıyor, yeni patlamalarla bu ateş dansına eşlik ediyorlardı. Rüzgarda uçuşan kızıl şaçlar gibi savrulan alevleriyle har har yanıyorlardı.

  Nimeta, taş kesilmiş, geçmişini seyrediyordu alazlar ötesinde. çocukluğu, gençliği, anıları, sevinçleri, kederleri incelip uzayarak, bükülerek alevlerin arasında göğe yükseliyor, Saraybosna külleriyle birlikte sağa sola savruluyordu.
  --spoiler--
  1 ... zero95
 5. 5.
  ayşe kulin'in gayet başarılı,akıcı,sürükleyici romanı.** (bkz: filme uyarlanası kitaplar)
  1 ... endless
 6. 6.
  bosnakca da ask sarkilari manasina gelen kelime. ayse kulinin bir kitabidir ayrica.

  bir de soyle bir sey var: http://www.sevdalinka.net/
  ... ankakusu
 7. 7.
  kurgusuna kurban olduğum mükemmel şaheser. roman demeye dilim varmıyor. yaşayan, nefes alan, çok hücreli bir organizma sanki.

  ağlayarak okuduğum, geceleri rüyama giren sayılı kitaplardan.

  (bkz: boşnak soykırımı)
  1 -1 ... dancing in the moonlight
 8. 8.
  1999'da iletişim fakültesi tarafından yılın roma'nı seçilmiş bir kitaptır.
  ... rojber
 9. 9.
  (bkz: kalinka)
  ... zarth vader
 10. 10.
  okunması gereken romanlardandır.
  en çok mirsada'nın hikayesi üzmüştü beni. sırp birine aşık olduğu için ismini değiştirmek zorunda kalması, öldürülmesi, ölüm biçimi... o şehirde * binlerce mirsada vardı. katliam sırasında onun gibi öldürülen...
  ... yasasinakmayanrimel