bugün

TON BALIKLI PiZZA iLE TÜKETiLMEMESi GEREKEN YURDUMUN BiRiCiK iÇECEĞi.
doner ile en iyi giden icecek.
(bkz: gaffur ayran)
yoğurttan yapılan harareti bastıran, tansiyonada iyi gelen bir içecektir.
şerbetli tatlılarla güzel giden yoğurttan yapılan bir içecek.*
bakkaldan yada marketten (hernerden aldıysanız işte) bir türlü üzerindeki kapağı yırtmadan adam gibi açamadığız ürün. yaw yıllardır piyasaya sürülen ayranlar hep aynı, bir değişiklik bir ilerleme yok. kapakları kendimi bildim bileli böyle bir cins. bazıları acamadığı için hafiften biraz aralık bırakır orayı, yada kamışla direkt olarak deler öyle içer. ama ben bardak gibi olsun istediğim için 3-4 hamle yaparak acabiliyorum, sonunda da bardak şekline geliyor zaten o kutusu.

şimdi bunu ayran başlığına yazmak yerine :
(bkz: acılmayan ayran kapakları)
(bkz: cins acılan ayran kapakları)
(bkz: ayranların gıcık kapakları)
vs
vs
şeklinde de başlık acabilirdim ama son zamanlarda ki sözlüğün genel gidişi itibari ile böyle bir bilgide vermeyi gerekli gördüm. yani neymiş, denyo olmayıp gerekli şeyi sadece konuyla alakalı şeyin altınada yazabiliyormuşuz. gereksiz yazarlara duyrulur. hoş gerçi onlar yazmaktan okumaya fırsat bulamayacaklarya neyse...
bir de şu vardır; (bkz: ayran gönüllü)
yaşlılar tarafından tuzlusu tansiyonla özdeşleştirilmiş olan içeceğimiz.
kola istediği kadar bırrrlasın. bu içeceğin onda biri kadar olmaz.

bir başka yoğurt şaheseri için;

(bkz: cacık)
yaz aylarında kurtarıcı. sıcakta abı hayat bir nevi. kendisi balık haric her yemege direk uymakta.
okul hayatı boyunca simitle ortaklık edip tüm derslerde uyutmayı başaran mucizevi, halis muhlis Türk içeceği.
rehavet ve uyku vermesinin sebebi sütü yoğurda dönüştüren bakterilerin kemosentez sırasında ürettiği laktik asit olan, tadından içilmez geleneksel lezzetimiz.
susurluk'a her giden kişinin mutlaka içtiği fakat içindeki karbonattan dolayı hiçbir zaman ağız tadıyla içemediğim yoğurtlu su.
sıcak yaz günlerinin en muhteşem içeceği.

evde oturmaktan götü uyuşanlara tekrardan tarif edilirse,

öncelikle mutfağa gidilir, blenderın derin kabının içine, 3,5 yemek kaşığı süzme yoğurt, 6 parça küp şeklndeki buz parçası, 1,5 çay kaşığı tuz, 0,5 çay kaşığı kurutulmuş nane -toz halinde-, yarım diş ezilmiş sarımsak, kapta 2 parmak boşluk kalıncaya kadar soğuk suyu doldurduktan sonra blenderla güzel bir şekilde bu malzemeleri harmanlama işleminği gerçekleştiriniz. iyi bir karıştırmadan sonra, bolköpüklü, buz gibi hoş aromalı ayranınız hazırdır. evde babanız da varsa tatil gününde, "güzel olmuş lan bu, hadi bi daha yap" emriyle karşı karşıya kalmanız muhtemeldir.
reklamlarda, sevimli sütaş ineğimiz topa vurur veee top ağlarda... !
spiker sevinçle haykırır:
-ayyrannn içmek istiyorummm sayın seyircilerr...
uğruna atasözleri bulunan içecek.

(bkz: ayran içtik ayrı mı düştük)
tarifi icin;

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=JLUHBXHHp3A
--spoiler--
amerikan askerlerinin aldığı notlarda
"restorandaki beyaz, ne olduğunu anlamadığımız sıvıyı denemeyin; tadı garip" diye geçen, ailecek sevilesi ve içilesi içecek.

ps: e adı üstünde amerikan askeri, ne beklersin..
(bkz: eker ayran sisesi)
"onlar aya gittiyse, biz de ayranı bulduk!" savunmasının yapılmasına sebebiyet veren, gurur kaynağı içecek.
(bkz: yayık ayranı)
öteki iceceklerin aksine ictikce zarari degil yarari cogalan icecek. hele tuzlu ve icinde buz varsa harika oluyor.
afrika kitasinin kuzeyinde bulunan arap ulkelerinde turk sutuolarak adlandirilan icecek.
içine acı, sivri biber atıp karıştırılınca müthiş olan içecek.
balikla birlikte icildiginde esek cennetine gonderiyor. oyle bir sehir efsnesi var.