1. 1.
  kaslarda oksijensiz solunum sonucunda yan ürün olarak üretilen maddedir. bu madde kan yoluyla beyne ulaştığında yorgunluk hissi oluşur. süt ve yoğurtta da bu madde hazır olarak bulunmaktadır. yoğurt ve sütün uyku yapması bundan ötürüdür. atların kaslarında bu madde üretilmemektedir, bu sebeple atlar yorgunluk hissetmez ve yarış hayvanı olarak idealdir.
  1 ... koko
 2. 2.
  turşu ve yoğurtta fermentasyon sonucu oluşan asit.
  1 ... denizci cakabey
 3. 3.
  Laktik asit, 1780 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilen, formülü CH3CHOH-COOH ve kimyaca adı alfa hidroksipropanoyik asit olan, bir organik hidroksi asittir. 1881'de ticari olarak büyük ölçüde ekşimiş sütten elde edildi; bu yüzden süt asidi de denir. Sütte bulunan laktoz, laktik maya denilen bakteriler tarafından laktik aside dönüştürülür.

  Her insanın vücudunda oluşan tabii bir organik bileşiktir, kas, kan ve vücudun değişik organlarında bulunur. Laktat ile aynı anlamda kullanılır, laktat, laktik asidin sodyum (Na) ve potasyum (K) tuzudur.

  Laktik asidin temel kaynağı, glikojen olarak adlandırılan, karbonhidratın yıkımı sonucu oluşan bir yan üründür. Anaerobik glikoliz sonucu pirüvat üretildiği zaman kas hücresi onu aerobik olarak enerji üretimine katmayı dener. Şayet, kas hücresi üretilen tüm pirüvatı kullanma kapasitesine (aerobik olarak) sahip değilse, pirüvat laktata dönüşür. Laktat, laktik asidin Na, K tuzudur, laktik asit ile aynı anlamda kullanılır.

  Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Laktik_asit
  1 ... bluedream
 4. 4.
  çok spor yapmayan bir kişi spor yapınca süt asidi kaslarda birikir. böylece sinirler uyarılır ve beyine zarar verir. ayrıca kaslarda ağrılar olur. birkaç gün sonra kişi spor yapmaya alışınca süt asidi kaslardan temizlenir. formülü "ch3ch2cooh" tur.
  1 ... unique270
 5. 5.
  (bkz: laktik asit fermantasyonu)
  ... t square
 6. 6.
  insan vücudundaki çizgili kasların çalıştıktan sonra salgıladığı asit.
  2 ... linka
 7. 7.
  vucut gelistirmeye baslayanlarin ilk 1 hafta hissettigi agrinin nedenidir.
  -1 ... the 6th of november
 8. 8.
  kandan,kasılma sırasında yeterli miktarda kaslara oksijen gelmediğinden dolayı kaslar oksijensiz solunum yapmaya başlar.

  bu olayın diğer adı glikoliz(6crabonlu glikozun 3carbonlu pirüvik asite kadar parçalanması)

  pirüvik asite kadar parçalan glikoz hücredeki enzimler tarafından laktik asite çevrilir
  2 ... mavibaron
 9. 9.
  süt asidi.
  1 ... metalt
 10. 10.
  uyuşturucu kıvamında bir maddedir. sütte, yoğurtta falan bulunur.
  1 ... nakata