bugün

tahran uluslar arası hava limanına ismi verilen, iranın bugün bu halde olmasını sağlayan, bir zamanlar bursada yaşamış olan adam.
önce iran'daki solcuların ve liberallerin desteğini almış, başa gelince de kendisini destekleyen bütün solcuları ve liberalleri hapse attırmış lider. ayrıca demokrasi kelimesini sevmediğini de belirtmiştir.
salman rushdie'ye ölüm fetvası veren insan.
ehl-i sünnet/şia tartışmalarını bir kenara bırakıp;

aynılaşan ve tek düzeliğe mahkum edilen dünya düzeninde, şark dinamikleri ile şerri hükümleri esas alan sistem inşa etmeyi başarmış, hususen gelenek ve inanç ekseninde bir rejimle ülkesini taçlandırmıştır. nazarımda, var olan hakim anlayışa karşı duruşu ile iltifatı fazlasıyla hak etmiştir.
islam devrimini fransa'da, kaydedip gönderdiği kasetlerle yönetmiştir.
iran islam cumhuriyeti nin kurucusu. şii inanışına göre ağzından çıktığı her söz allah ın ayeti sayılan ilk ayetullah. (bkz: ayetullah hamaney)
islam devrimcisidir. fakat ilerici değildir. her devrimcinin ilerici olamadığını en güzel kanıtıdır.
tarihin gördüğü ve göreceği en büyük önderlerden biridir. hem dini hem politik olarak bir über insandır.
yüzyılın yobazlarından biridir kendisi. *
yurdum sunnileri ve şafileri tarafından sevilmesi siyasi sebeplerledir.

laf dolandırmaya da gerek yok. ahmaklığın daniskasıdır.

(bkz: caferi)
iran halkının sözde kurtarıcısıdır, hitap gücünün çok yüksek olduğu söylenir.
halkımı zulümden kurtaracağım diyerek şahı devirmiş, yasakları ve uyguladığı zulüm ile kendisini kurtarıcı olarak gören iran halkını şah-mat etmiştir.
bay pipo adlı kitaptan :

mehmet eymür istihbarat konularına da meraklıydı, sık sık babasını ziyarete geliyordu :
babam 1962 yılında 62 yaşında iken istanbul ve bölgesi merkez şefliğine veya diğer bir adıyla istanbul ve çevresi emniyet baş müfettişliğine tayin edilmiş, trakya, bursa, izmit'in de dahil olduğu geniş ve önemli bir bölgenin başına geçmişti. bir hafta sonu bursa'ya gittik. babam daireye gidecekti. benim de gitme isteğim üzerine birlikte yola çıktık. daireye uğrayıp bir müddet kaldıktan sonra bursa'daki görevlilerle birlikte iki katlı küçük bir eve gittik. evde yerde bağdaş kurmuş oturan, iki sakallı adamla ayakta duran iriyarı muhafız tipli birkaç adam vardı. oturanlar biz girince ayağa kalktılar. babam adamlardan daha yaşlısı ile tercüman vasıtasıyla bir $eyler konuştu. ben yanlarında fazla kalmayıp dışarı çıktım, şoförlerin yanına gittim. bunlar da kim böyle diye sorduğumda iran'dan sürülen bir şahıs olduğunu, türkiye'de misafir edileceğini söylediler. yıllar sonra babamla konuşan o yaşlıca sakallı adamın dünyanın ve iran'ın kaderini değiştireceğini nereden bilebilirdim. o adam iran'ın dini lideri ayetullah humeyni idi.

sayfa 114.
halkına okutmayan müslüman lider.
saruman'ın içine islamcılık eklenmiş versiyonudur.

görsel
ömrü boyunca güler yüzlü bir tek resmi çekilmiş lider. onu da kendisi yasaklamıştır. "iran halkı beni gülerken görmesin" diye de ilginç bir emri vardır. cenazesinde çıkan izdihamdan cesedi tabuttan düşmüş kısa bir süre ayaklar altında ezilmiştir.
eğer okuduklarım yanlış değilse peygamberimizin ashabına domuz gibiler demiş.
yaşar nuri öztürk 'ün idollerinden biri.

bayram ali öztürk hocaefendi de dil biliyordu, onbinlerce kitabı vardı, günde bir kaç yüz sayfadan aşağı okumazdı ama yaşarken sahipsiz hayvanlardan daha beter muamele gördü ardından da kalbinden bıçaklanarak şehit edildi.

bizim olmayan eziklik duygusunu bize hasmış gibi gösteren gavur özentileri utansın. kızına muta nikahını uygun gören adamlar bize aydan uzaktır.
dangalağın önde gideni.
bazılarının atatürk'ün yerine tercih ettiği.

(bkz: allah ım akıl ver)
Rahmetli babamın,arkadaşının oğluna taktığı lakaptır.
iran'ın efsanevi lideri olan kişidir. Kendisine dangalak diyen mandalara sormak lazım biri kalkıp senin efsanevi liderine hakaret etse hoşuna gider mi diye? Sanane lan elalemin liderinden? Katliam mı yapmış bu adamda dangalak diyorsun? Hayır görüşlerini paylaşmak zorunda değilsin, sevmek zorundada değilsin ama küfür niye?
işin garip yanı birisine bok atınca tarafsız olup, niye bok atıyorsunuz diye sorgulayınca onun tarafına geçmek olsa gerek. Şimdi bu şahsiyet pers kültürünün vajinasına koymuş öyle mi?

Peki ne kadar yakından tanıyorsun pers kültürünü diye soralım kendilerine? Pehlevi hanedanlığı dönemi tepeden tırnağa iran kültürü tamamen yok edildi. Ülke tamamen amerikan uydusu konumuna geldi. Özelliklede soğuk savaş dönemi rus işgali korkusu ile. Bir kaç tane devlet sembolünde eski pers imparatorluğundan simgeler taşımakla bir milletin kültürü korunmuyor kuzum.

Hanedan muhafızlarının başındaki kasket bir zamanlar perslerin ezeli düşmanı olan büyük iskenderin askerlerinin başına geçirdiği miğfer. Bu mu peers kültürü?

E tabi sende haklısın bir iki tane, "tehlikenin farkındamısınız?" tayfasının özene bezene iran sinemasından aşırdığı bir iki tane resim ile şah dönemi iranı mutlu mesut ve çağdaş zannediyorsun.

Zaten halk keyfine destek verip devrim yaptırdı iran'da, macera olsun diye. Ha birde gidip görmen tavsiye olunur iran'ı, bak bakalım televizyonda anlatılan iran ile karşılaşacakmısın?
imzasını "ruhullah musevi-yul humeyni" şeklinde atardı...
(bkz: başbakan ı protesto eden 18 itü lüye hapis)
kadın-erkek ilişkisi ve evlilik konularında benim diyen müslümanın bile kolay kolay hazmedemeyeceği tespitlerde bulunmuş şey.

türkçe'ye çevirmedim; çevirmeyeceğim. ingilizce'si olanlar buyursun okusunlar:
http://iranpoliticsclub.n...am/khomeini-sex/index.htm
güncel Önemli Başlıklar