1. 1.
  (bkz: cafer-i sadik)
  1 ... child
 2. 2.
  oniki imam ekolu de tabir edilir bu kardeslerimize. daha cok iran ve irak dolaylarinda yasarlar. turkiyede agri, van yakinlarinda uc bes koy de varmis bildigim kadariyle. bir de azerbaycan var.. "isna aseri" denir kendilerine, farsca, arapca ve azerice'de.
  -1 ... child
 3. 3.
  (bkz: yezdi)
  (bkz: ismaili)
  3 -1 ... child
 4. 4.
  imam cafer-i sadık'ın etrafında toplanan ve onun ictihadlarına göre amel eden Müslümanlardır. kars ve ığdır'da yoğunluktadırlar.

  (bkz: caferriye)
  1 ... chazsmyr dhuunyl
 5. 5.
  islamiyetin iki ana kolundan biri (diğer sünnilik) olan ve "hz.ali taraftarlığı" anlamına gelen "şia" veya "şii" mezhebinin en büyük topluluğunu caferiler oluşturmaktadır. iran'da resmi mezheptir. sünnilikle görünüşte çok büyük farklara sahip değildir. caferiliğin temel fıkıhi çizgileri hz.ali'nin torunu 6. imam caferi es sadık tarafından çizilmiştir.

  türkiye'de çoğunluk sünniler içinde yaşamaya çalışan caferi kardeşlerimiz maalesef devlet tarafından yok sayılmaktadır. caferi çocuklar okullarda sünni formasyonlu din eğitimine zorla tabi tutulmaktadırlar. ayrıca diğer tüm yurttaşlarla aynı vergileri ödeyen caferiler diyanet işleri tarafından açıkça yok sayılmakta ve hizmet alamamaktadırlar. kendi camilerinin ihtiyaçlarını kendileri karşılayan caferiler, din adamı olmak üzere iran'da eğitim görmek zorunda bırakılmakta, ülkemizde bunca imam okulu bunca ilahiyat fakültesi ise bu kardeşlerimize sırtlarını çevirmektedirler.

  mezhebin temellerini atan imam cafer es sadık hazretleri sünniliğin en büyük imamı olan "imam-ı azam ebu hanife - numan bin sabit hazretlerinin de hocalığını yapmıştır.
  8 -2 ... volkan2386
 6. 6.
  alevilerin müslüman olan kişileridir.
  3 -11 ... hayatin anlamini arayan adam
 7. 7.
  şianın en büyük kolu...(diğer kollardan bazıları zeydiyye,ismailiyye,sebeiyye ve rafiziler)

  zeydilerden sonra şia içerisinde islama en yakın koldur...ehl-i sünnete göre hakda kafirde değillerdir...

  iranın resmi mezhebidir...
  -1 ... ozgurluk duskunu
 8. 8.
  diğer şii kollarına göre sünnilere daha benzer şii kolu.
  ... strategy
 9. 9.
  gerçek imamın yolundan gidenlerdir, zira herkes diğer mezheplerin kurucularının imam cafer-i sadık ın öğrencisi olduğunu bilirler.
  1 -1 ... milky
 10. 10.
  dünyadaki 50 milyon türk'ün mezhebi.

  not: alevi-bektaşi türkler hariç.
  1 -1 ... musababatalibi