1. 1.
  eski şah rıza pehlevi yi devirerek iran'da dine dayalı bir rejim kuran ve halk tarafından tam anlamıyla ilahlaştırılmış lider.
  sürgün edildiği sırada bir süre türkiye'de de yaşamıştır.
  oldukça yaratıcı yasaklar koyabilen uzman bir kimsedir...
  13 -4 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  gördüğüm kadarıyla iran gençliği tarafından çürümeye başlamış kulakları sıklıkla çınlatılmaktadır.kendisi abd ye karşı avrupa nın piyonu olmuş,iktidara gelmesinin ardından da avrupa ya vermediği ticari ayrıcalık kalmamıştır.
  4 -4 ... disco inferno
 3. 3.
  şah zamanında bir dönem bursa setbaşı'nda bir evde sürgün hayatı yaşamıştır diğer sürgün yerleri bağdat ve paristir. gidişi suskun olmuş ama dönüşü muhteşem olmuştur. tarihin bir kanunu olarak galip olan anavatana dönmüş yenilen sürgün hayatına başlamıştır.
  3 -1 ... sessiz harf
 4. 4.
  bursada iranlı turistin çok olmasının sebebidir. sürgünde kaldığı ev iranlılar tarafından hala ziyaret edilmektedir.
  2 -1 ... declion
 5. 5.
  allahın cezası, iran halkının katili, adının tarih sahnesinden silinmesi gereken şahıs. yaptığı takiyeler ile aniden iktidarı ele geçirmiştir. halbuki iktidara gelmesi yalnızca halkın sayesinde olmuştur. kurduğu baskı ve zorbalık düzeni bir an önce yıkılması gereken gerici bir yönetimdir.
  21 -13 ... kisil
 6. 6.
  iran islam devrimi ni gerceklestiren kişidir.
  2 -3 ... jeam
 7. 7.
  nihat nasır'dan:
  -1 ... nuh tufan
 8. 8.
  iran şahı Rıza Pehlevi'yi deviren dini liderdir.
  1 ... zekirdekci_
 9. 9.
  islam değil olsa olsa şii devrimi yapan ahunt tur.
  4 -6 ... zarth vader
 10. 10.
  şah'ı devirme aşamasında tek istedikleri şah'ı devirmek olan iran halkını demokrasi, özgürlük, söylemleri ile kandırmış, devrim oturunca gerçek yüzünü göstermiş din adamıdır. humeyni'ye göre islam dini ile siyaset ayrılmaz bir bütündür zaten. 15 yıl sürgünde kaldıktan sonra kitlelerin çaresizlikten arkasından bu şekilde geleceğini kendisi bile hayal etmemiştir belkide. devriminde başarılı olmasının tek yolunun şah'ın ordusunu arkasına alarak gerçekleşebileceğini biliyordu ve elindeki din kozunu kullanarak orduyu bölmeye başarmış ve şah'ı devirmiştir. şah son günlerinde kanser için için kendisini yerken uzlaşma yollarını aramış ama humeyni tavrını çok net sergilemişir. tüm dünya arkasında olan şah bir anda yapayalnız kalmış, başarısızlığının en büyük sebebinin sert tedbirler almamak, orduyu dizginlemek olduğunu ölmeden itiraf etmiştir. orduya emir verdiğinde ise çok geç olmuş, humeyni orduyu ele geçirmiştir.
  3 -4 ... bohemian rhapsody