bugün

siz avokadoyu ne kadar sevmeseniz de avokado guzelliginden bir sey kaybetmez.
avakoda kadar abarlıkmış bir ürün daha yoktur
30 lira yapmış vicdansız köpekler. Diyet yapanlar daş mı yiyecek?
ingilizce avokado sözcüğü ispanyolca'daki Aguacate (avokado ağacı) sözcüğünden gelir. Bu esasında azteklerin, ispanyollar oraya gitmeden çok önce bu meyveye verdikleri adın ispanyolcaya uygun telaffuzudur. Aztekler ondan Ahuacatl olarak bahsederlerdi, bu da "testis" anlamına gelirdi. Aztekler Avokado meyvesinin şeklini - özellikle ağaçlardan sallanmasını- erkek anatomisinin o kısmına benzetirlerdi. Yani bu meyve doğurganlığa dair böyle bir cinsel güç simgesiydi. bakirelerin, hasat zamanında sallanan meyveleri görürler diye barakalarından çıkmalarına izin verilmezdi; meyvenin onları şehvet düşkünü yapacağına ve meşru bir evlilik için bekleyemeyeceklerine inanılırdı.

Avokado antik bir bitkidir ve bu yüzden antik bitkilerin çok eski zamanlarda nasıl yaşadığına dair belirgin ipuçları taşır. Avokadolar her daim yeşil kalan ağaçlardır. Yapraklarını dökseler bile dökülen yaprakların yerine hemen yenileri çıkar. Aynı zamanda çiçekli bir ağaçtır, gerçi sarı-yeşil çiçekleri ancak 0,63 cm boyundadır. Tozlaşmaya yani erkek çiçekten dişi çiçeğe polen taşımaya ihtiyaçları da yoktur. Çünkü buna ihtiyaç duyan pek çok bitkinin aksine avokado iki eşeyli - cinsiyetli bir çiçektir. Bu bitkinin çiçeği hem dişi organlara sahiptir. Antik dünyada böcekler, sonraki çağlara kıyasla çok daha nadirken bu bitkilerin kendi kendilerine çoğalmak dışında başka bir seçenekleri yoktu. Bu da gelişmiş bitkibilimindeki şu tabirle adlandırılan sürece yol açtı: "dikogamik protojin" Basit bir deyişle bu, bir gün açılıp geceleyin kapanan bir dişi organa sahip olduğu, ertesi gün erkek organlarıyla tekrar açıldığı erdişi bir nitelikte olduğu anlamına gelir ki bu da kendi kendine döllenmenin (tozlaşmanın)doğru şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Avokado'nun çekirdeği son derece büyüktür, bu nedenle paleobotanikçiler bu ağacın tohum saçmayı nasıl başardığını uzun zamandır merak ediyorlar. Kuşkusuz böyle taş büyüklüğündeki bir tohum rüzgarla taşınamazdı. Ayrıca bu ağacın meyvesi, bizim için zehirli olmasa da günümüzde yaşayan birçok hayvan için zehirlidir. (kediler ve köpekler dahil), onların birkaç saat içerisinde ölmelerine neden olur. Kuşlar bile bu meyveyi gaglamaktan kaçınırlar. Doğrusu, onun büyük çekirdeği "evrimsel anakronizm" in bir örneğidir; bu da ağacın büyük ihtimalle tohumları dağıtmaya yardımcı olması için bugün nesli tükenmiş, büyükçe bir hayvanla bir ilişki geliştirmiş olduğu anlamına gelir. Bu hayvan belki de - tıpkı bizim yerfıstığını yediğimiz gibi- büyük avokado çekirdeklerini yiyecek kocaman bir ağza sahip , ağaçta yaşayan, irice bir tembel hayvan ya da ona benzer bir yaratıktı.
(Bitkilerin Gizli Dünyası, Michael Largo)
22 haziran 2023 perşembeden 28 haziran 2023 çarşambaya kadar Kaufland marketinde tanesi 59 cent.
Her şeye peynir ekleme huyum olduğundan buna da peynir azıcık kırmızı pul biber ve zeytinyağı ile ezip yiyorum. Olmasa aramam ama sağlıklı o yüzden ara sıra bu tarifle yiyorum.
Hatunlar kreme para vereceğine bunu yesin ciltleri için.
Olgununa denk gelince zeytinyağı ve limonla çok güzel olur. Urla pazarında girişte bi dayı var çok güzel avokado satar ama bi tık pahalıdır. Marketlerde satılanlar çok sert oluyor bekletsem bile yumuşamıyor. Keşke ucuz olsa her kahvaltıda yesem.
balla tatlandırıp götünüze sokun.

bir ara da maş fasülyesi kinoa vardı. çiya tohumuyla yapılmış salata yemeden duramayan pirinç unuyla büyümüş bir nesiliz.

ruşeym önemli buğdayı da filizlendirip blend eder suyunu taşağıma sürerim gençlik iksirim.
bu ülkenin en büyük problemi avokadodur. daha avokado diyemeyip avakado diyen azılı avokado tüketicilerinin olduğu bir memleket burası.

sokakta, balıkçıda, sandviççide avokado dayatmasına son verin artık.

olgunlaşmış avokadodan güzel bir meze biliyorum, yaparım da ama sevmem. fakat bazı humanlar çok sever.

avokado seviyor musun güzel insan? peki sana saygı duyuyorum. peki benim avokado tercih etmeme hakkım var mıdır? "ya yesene çok güzel" demelerin kifayetsiz güzel insan, güzeldir, güzel olabilir lakin yemek istemiyorum.

biri bana açıklasın bu avokadonun bolluğu nereden geliyor kardeşim? her yer avokado her yer yeşil.

şöyle diyorum hafif eftik yapacak bir şeyin var mı diyorum, sandviç yapayım avokadolu güzel fireş herkes çok seviyor diyor, yok diyorum az bi' tost mu yapsan, avokadolu yumurtalı yapıyoruz çok güzel diyor.

hasbinallah veli kel metin ya.
Hunharca armut gibi ısırıyorsan öyle geliyor olabilir. Neticede patlıcanı da tarladan alıp kırt kırt yemiyoruz. Bana güven, dediğim şekilde bir dene.
Bende ulan düşünüyordum bu acayip tatsız tuzsuz armutları kim yiyor diye.

Tişikirlir yasak Merve.
En sevdiğim hali ektedir.

Olgun avokadoyu ve beyaz peyniri çatalla eziliyoruz. Zeytinyağı, tuz ve pul biber ekliyoruz. Çıtır bir bazın (ekmek olabilir ya da özel bazlar var bunun için) üzerine koyuyoruz. Mis oluyor.
görsel
Kaşıkla yiyeyim dedim resmen ağzımın tadı radyasyona maruz kalmış gibi bozuldu. Çok faydalı bir meyve ama maalesef yiyemiyorum. Kremlerinin kokusu iyidir ama.
Çiğ tadı var, olmamış bir şey yiyormuş havasında. Bol yağlı bir kıvamı var.

edit: okunuşu "ey vo key do"dur.
tatsız tuzsuz bir şey.
en sevdiğim tropikal meyvelerden biridir.
pahalı, tatsız anlamsız meyve. popüler kültürün abarttığı ürün.
En cok antalya da mi yetisiyordu yoksa konya miydi.
pahalı olduğu için her zaman soframa koyamadığım güzel bir besin kaynağı. işin garibi avokado antalya'da bu kadar pahalı olmamasına rağmen bizim manava gelene kadar nasıl oluyor da 4-5 katına çıkabiliyor, inanılmaz.
Tadi guzel degil zaten tadi yok gibi (bkz: swh) instagram fenomeni yiyeceği.
Arkadaşlar böyle siyah olunca olmuş oluyor. Elleyince hafif yumuşaksa hazırdır.

görsel

Hatta soyarken böyle soyuluyorsa, tam kıvamındadır.
görsel

yeşil soğan, domates, tuz ve limonda eklerseniz enfes olur.
görsel
içinde yağ yakan yağ varmış, aşırı yararlıymış. Zaten bundan yemeyeni influnsır yapmıyorlar, ilk kural kahvaltıda avokado tost yemek. Hani üstünde de skrambıl Egg olandan. Bana gelince hayatımda tadına bakmadım bile.
Yenecek bir şey değil milleti kandırmışlar tadı ağzıma geldi yazarken abv.
Cidden bazen bazı şeyleri hiç merak etmememiz lazımmış. avokado sayesinde öğrendim bugün bunu...