1. 1.
  italyan yeni gercekciliginin (neo-realism) onculerinden sayilan buyuk usta de sica'nin saheseri. sinemayla ilgileniyorum diyen herkesin izlemesi gereken bir basyapit. caresizligin ic burkan betimi.
  10 ... laz pacino
 2. 2.
  bir film bu kadar mi harika yonetilir. de sica kendisinden sonra baska bir ustanin gelmeyecegini gostermis bu filmde. simdiye kadar izledigim hic bir filmde sonun bu kadar kisa, yalin ve vurucu oldugunu gormedim. bir basyapit.
  2 ... laz pacino
 3. 3.
  TRT 2 DE ZAMAN ZAMAN YAYINLANMAKTA OLAN SiYAH BEYAZ BiR FiLMDiR.
  2 ... say
 4. 4.
  dönemi bütün çıplaklığıyla en iyi anlatan filmlerden biridir..oyuncu kadrosunun tamamına yakını amatörlerden ve işi oyunculuk olmayan insanlardan seçilmiş olmasına rağmen oyunculuk performansları çok başarılıdır bu da bize bize iyi bir yönetmenin oyuncu yönetimi konusunda da ne derece başarılı olacağını kanıtlar
  6 ... panapa
 5. 5.
  1950'de en iyi yabancı film dalında Oscar almış olan De Sica şaheseri. Yapım yılı konusunda bazı spekülasyonlar vardır, lakin film karelerinde görülen bazı objeler çevrim yılı olan 1948-1949'a ait değildir. Filmdeki Antonio karakterinin oğlu ile sokak sokak çalınan bisikleti araması konu olarak çok basit gibi görünse de görsel ve mani tatların kesinlikle bir ustanın mutfağından çıktığı aşikardır.

  (bkz: bisiklet hırsızları)
  4 ... massattack
 6. 6.
  senaryosu cesare zavattini tarafından yazılmıştır. başrollerinde lamberto maggioran, enzo staiola ve lianella carell oynamıştır. film yeni gerçekçilik akımının sembolü olarak kabul edilir.
  3 ... cevapsiz soru
 7. 7.
  (bkz: vittorio de sica)
  1 ... akustikcinayet
 8. 8.
  klasikler neden her zaman zirve de diye yırtınan günümüz sinema cahillerine izletilmesi farz olan enfes film. siz hala dark knight cart curt deyin.
  4 -1 ... sex files
 9. 9.
  Bir sinema şahaseri.Bir film bu kadar mı insanı burkar, bu kadar mı insanı derinden etkiler...

  Mutlaka izlenmesi gerek.Yazar tavsiyesi.
  4 ... maimai
 10. 10.
  Cesare Zavattini'nin senaristiliğini, Vittorio De Sica'nın yönetmenliğini yapdığı, 1948 yapımı olan ve yeni-gerçekci akımın öncülerinden sayılan italyan drama filmidir.

  filimde kahramanımız, aile reisi Antonio işsiz olduğu için belediyeye gider işmüracatında bulunur ve talihe bakınki onca işsizin arasından bizim antonio seçilir ama öyle yüksek mevki memurluk, müdürlük vs değil sadece afiş yapışdıracak sokaklara, işi bu ama bunun içinde bisiklet lazım, bizim bisikleti olmayan antonio'da bunu bilmekde bundan mütevellit evdeki çarşafları satarak bir bisiklet alır hatda bütün parayı bu bisiklete yatırırlar* bir gün bizim antonio afiş yapışdırıken kapı çalar * * bisikleti çalarlar arkalarından antonio tabanları yağlar lakin herifleri yakalayamaz sonra şehirde oğlu küçük bruno'yuda yanına alarak hırsızları arar ve bu arama esnasında başından geçen maceralardan ders çıkararak oğlunun, karısın yani ailesinin değerini anlar ve bisikleti aramaya bir son verir.
  oldukca gerçekci bir filimdir.
  3 -1 ... du hast