bugün

askeri kolluk kuvveti.
inzibatın hangi kuvvetin personelinden olacağı sanıyorum o şehirdeki en büyük nüfuslu kuvvet tarafından belirlenir.

Örneğin (bkz: Marmaris) ve (bkz: Yalova)'da (bkz: denizci)ler inzibatken, (bkz: Kütahya)'da (bkz: havacı)lar inzibatı oluşturuyorlardır.
3 metreye 1 metre kalibinda genel icin konu$muyorum ama gördüğüm kadari ile.. secmece öküzlerden secili olan * asker ici disiplin yardimi sağlayan askerimsi.. bunlar di$arida mal olduklari icin mal mal dola$irlar. dağitim izinine gidcek olan ve di$arida merak ile sigara icip etrafi izleyen askerin ba$ina dikilirler ve olaylar geli$ir *
-asker izin kağidini görelim...
+biraz bekleyin valizimde getireyim.
*
-nereye dü$mü$ ?
+ankara ya dü$tüm ya bando komutanliği
-tamam kaybetme bunu sakin *
+rahat olsana salakmiyiz ? *
aradan on dakika geçer otobüs beklenilir ayakta asizlerden uzunu ve armutu geçerken hafiften carpar. ve..
+ önüne baksana lan..

tarafimdan hiç s*klenmez ve geçeer gider.
çarşıya çıkmış erleri denetlemek için volta atarken aynı adımları atan askerlerdir.* programlanmış gibi dururlar. bi de miğferlerinde asiz* yazar.
haklı bile olsan derdini bir türlü anlatamayacağın tiplerden ve insan azmanı kişilerden özenle seçilmiş bir nev'i askeri polis, kolluk kuvveti.

(bkz: as-iz)
sokaktaki askerin, askeri disiplini korumasını sağlama görevini yürüten askerlerdir, verilen emirleri uygulamaktadırlar, uygulamazlarsa kabak onların başına patlayacaktır, örneğin inzibat bölüğünün komutanı sokakta sigara içen, girilmesi yasak yerlerde eğlenen askerler gördüğünde bunun hesabını hem o askerden, hem de görevi bunların olmamasını sağlamak olan inzibat erlerden soracaktır. her ne kadar çarşıya çıkmış askerlerin özgürlüğünü kısıtlar gibi davransalar da askeri disiplin gereği çarşıya çıkmış askerin kışladaki disiplini devam ettiriyor olması ve bunu halka karşı da göstermesi gerekir, çünkü çarşıya çıkmış bile olsa asker askerdir. bu yüzden inzibatın üzerlerine çok da gidilmemesi ve kin güdülmemesi gerekir, kötü olanları ve gereksiz karizma gösterisi yapmaya çalışanları yok mudur, elbette vardır, ve hayat onlar için bazen çok sakat olaylara da gebe olabilir, örneğin sokakta cep telefonu ile konuşan ve sigara içen bir teğmeni er sanarak apartmanın girişine sorgusuz sualsiz itip copla dalmaya çalışan inzibatların pazartesi sabahı kırılan telefonun bedelini ödemeleri ardından binbaşının kick box gösterisinde yem olmaları ve revire kaldırılmalarının ardından, diskoya davet edilmeleri, diskodan çıkınca terhislerinin torunları ile beraber olması gibi.
savaş sırasında komutanları koruma görevleride vardır bu askerlerimizin.
ayrıca ilginçtir, inzibattan kaçan bir er yada erbaşın peşinden koşması yasakmış.
küçükken asker şapkalarındaki as-iz diye kısaltmasını okuduğumda "atam izindeyiz"in kısa yazılışı olduğunu sandığım kısaltma. * * * *
komutanlar arasında "ananı zkerim işimi zorlaştırma" şeklinde bir kısaltmaya sahip olan asker grubu. ben bilmem, bir arkadaş söyledi.
kısaca askeri polistir.

görevleri:
Önleyici zabıta görevi (çarşıda izinli er-erbaşların kurallara uymasını sağlamak. ki gerçekten işe yarar)
disko (disiplin koğuşu) içerisindeki er-erbaşların disipline edilmesi.
trafik kontrolleri (askeri trafik için geçerli. araç kullananların alay içerisinde ve intikal esnasında kurallara uymasını sağlamak)
saygı nöbeti (anıtkabir, komutanlık önleri, şehitlikler gibi yerlerde tutulan nöbetler)
enmiyet nöbeti (komutanları korumak için tutulan nöbetler)
şehit cenazesinin taşınması ve korunması (allah korusun en istenilmeyen görevdir)

şeklinde sıralanabilir.

beyaz başlık, kolluk, beyaz bel kemeri, beyaz eldiven gibi ayrıntılar ve hepsinin kalıptan çıkmış gibi aynı şekilde yürüyüp aynı ebatlarda olmasının esas sebebi de "dosta güven düşmana korku" düsturudur. şehit cenazelerinde tören kıtasındaki askerler matem tutmak için silahlarının namlularını aşağıya bakacak şekilde omuzlarına asarak törene katılırlar.

kaçanların peşinden koşmama gibi bir durum yok. yakalayabileceği mesafede ise yakalar.
çarşıda gezerlerken hep sizin açıklarınızı aradığını düşünürsünüz ama asker ile sivil (esnaf vs.) arasında ki olaya ilk müdahale eden yine askeri inzibattır. bir üst komutanı gelene kadar askeri koruma görevi onundur.
*
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.