bugün

yeni yeni türeyen bir slogan neymiş efendim askere gitmek istemiyorlarmış silah tutmak istemiyorlarmış çiçekler, böcekler
falan filan bu ülkenin 5.000 genci neden şehit oldu diye sormak lazım bunlara siz istediğiniz gibi hayatınızı yaşıcaksınız ama birileri gitsin sınırda beklesin onlar orda memleketi savunsun siz gitmek istemeyin böyle bir düşüncede vicdan varmıdır ki ret olsun.
(bkz: vicdani red)
iyi siz de dağa çıkarsınız diye cevaplanıp haftanın en kötü entrylerinden birine sahip olunabilecek kadar lüzumsuz bir istek.

edit : vay mına koim hakikaten etkileyici olmuş bu entry, bu arada dağa çıkanlar topsunuzolum.
son yaşananlardan sonra duymanın doğal olduğu cümle. kim gülerek gidiyor ki heyoo askere gidiyorum diye?
kişinin bir adet * * fotografıyla isteğini sonuçlandırabilecek haykarışıdır.
ayrıca (bkz: pembe teskere)
Anti militarist yaklaşımın dillere slogan hale gelip, Ulu orta yerde bağırılması tavsiye edilmeyen kısımları.
zaten gitmek istemeyen bir fertten orduya da, vatana da ne hayır gelir ki.. düşünün efenim zorla vatan savunulmaz, toprağa aşkla sarınılmaz. bırakın gitmesinler.
birçok türk gencinin içinden geçirdiği ama söyleyemediği söz. giden şafak sayar, gel tezkere şarkılarına eşlik eder. ama konu açılınca popülist söylemlerle bıçkın delikanlı ayakları yapar.
sadece dilek olarak kalan söylem. bu ülkede, 20 yaşını geçip tahsil görmeyen her genç askere gider.
elbette insanın istediğini yapması en büyük hakkıdır ancak kanunlarla sınırı çizilmiş bir konu hakkında söylenecek fazla şey yoktur.
acemi birliğinde verilen eğitim ile "asker" olamayacağını bilen kişilerin söylemidir.

Askerlik tıpkı doktorluk, polislik, hakimlik, avukatlık gibi profesyonel kişilerin yapabileceği bir iştir.

askere gitmek istemiyoruz diyenlerin söylemlerine 5000 şehit senin rahat yaşaman için verildi "sike sike" yapacaksın demek;
bağnazlıktır, düşüncesizliktir, aptallıktır, mallıktır kendini enayi yerine koymaktır. Bu şekilde devam ettiği sürece 5'lerin yanına daha çok "0" ekleriz.

Tüm şehitlere Allah'tan rağmet yakınlarına sabırlar diliyorum. yeni acılar yaşanmaması içinde zorunlu askerlik görevinin kaldırılmasını ve bu işi bilen kişilerin yapmasını istemenin neyi yanlış?

çıkarın at gözlüklerinizi çevrenize biraz daha geniş açıyla bakın.

askere gitmeden önce "vatansever" olan fakat askerden döndükten sonra tüm askeri sisteme söven kimseler gördüm ben.
he bide o zaman bu ülkede hiç vatansever kadın yok!

vatanı sevmenin askere gitmeyle alakasının olmadığını düşünüyorum.kendi işini yaparak bu vatan'a ve millete daha yararlı olacağını düşündüğüm o kadar çok insan var. fakat bu insanlar askere gitmemek için okulda alttan ders bırakmak zorunda kalıyorlar ya da açıköğretim fakültesine yazılıp ottan boktan sınavlara giriyorlar.

yazık değil mi bu ülkenin gençlerine?

askere gitmeden önce 3 ay + askerlik süresi 15 ay + geldikten sonraki iş bulma süreci *3 ay + yeniden işe alışma süreci 3 ay... gitti mi hayattan 2 yıl... daha da gelmez geri.
bireyin ülkesini sevmeme kriterleri arasında sayılmaması gereken önermedir. isteyen askere gitmeme hakkına sahip olmalıdır.
ben de neler neler istiyorum koçum... bir oğlum istiyorum adı barış olsun bir kızım olsun istiyorum adı ada olsun. hayatım boyunca köle olmadan kimseye boyun eğmeden çalışacağım bir işim, kimseye muhtaç etmeyecek beni koşulsuz sevecek bir eşim, önümde sıcacık aşım olsun istiyorum mesela. hatta bir de 3 oda bir salon nohut oda bakla sofa bir evim olsun istiyorum...
çok şey mi istiyorum?

bütün bunlara sahip olmak benim en doğal hakkımken eminim bazılarınaa sahip olamayacağım böyle onurlu gururlu yaşarsam!

herkesin her istediği olmuyor işte. hatta bazıları için geçerli olmak üzere köpekler istedi diye atlar ölmezmiş!
vicdani red'i savunan insan hakları ve demokrasi savunucusu insanların söylemidir. çok askerlik yapmak isteyen arkadaşlar var görüyoruz onları atıp tutuyorlar. açıkça sormak lazım madem sen gönüllüsün beni neden zorla gönüllü yapıyorsun arkadaşım ? sen ölmek istiyorsan buyur tutan yok ama beni neden istemediğim halde zorla öldürüyorsun ? *
Madem askere gitmek istemiyorsunuz. O halde Asker size gelsin..
askere gidilir efenim...çünkü (bkz: her türk asker doğar)
+abi sen askere gidecek misin?
-ben ne gidecem bu yanımdaki gitsin.
+...?
parası olanların en kısa zamanda yapabileceği şeyin parası olmayanlar tarafından dişler gıcırdatılarak yapmak istememesidir.
Daha bilinçli muhalefeti hakeden, üzerinde biraz daha düşünülmesi gereken talep. Hafızam yanıltmıyorsa ilk vicdani ret bildirisinin altında Freud, Tagore gibi önemli isimlerin imzası vardır. Kendinden önce yazılan entryleri dahi okumaya üşenip "gidenlerin suçu neydi, vatanı kim koruyacak" gibi inciler dökenleri hesaba katınca boşa kürek çeker gibi olacak ama konuyla ilgili okuma yapmak isteyenler "conscientious objection" anahtar kelimelerini kullanabilir (Türkiye'de bu konuda bilimsel çalışma yapmak-yayımlamak oldukça zor).
ben de türk üm ama asker doğmadım gençler. peşinen vatan haini bu diyecek gerizekalılara selam ederim.

he ilerde vatanın bağımsızlığı tehlikeye girer ülke topyekün bir savaşa girer savaşacak insan lazım olur. o zaman kalkar paşa paşa giderim askere. ama barış zamanı çoğu zaman da askerlikle alakası olmayan işlerle 2 senemi vatan borcu adı altında harcamış olmak sinrimi bozuyor.

bir ekleme daha yapayım. eskiden ki bu ergenlik dönemine denk gelir askerlik yapmak istemeyenlere ben de kızardım. ergenlik işte.
ibneleri almıyorlar zaten merak etme dediğimiz cümledir. insan haklarına saygı, elime silah almak istemiyorum, herkes masum doğar... çok duyduk bu lafları gençler çok. çok gördük hümaniste yatıp şu heriflerin hepsi ahlaksız diyenleri. çok gördük ben milletime başka türlü hizmet etmek istiyorum diyip ilk fırsatta yurt dışına kaçanları. bana kalsa gelmemenizde hiçbir problem yok. inanın yok. çünkü ben sizin gibi adamlarla askerlik yapmak istemem. askerlik belgemde komando olmak istiyor musunuz sorusuna verdiğim cevap evet çoğu türk genci gibi. zamanı geldiğinde de sizin gibi sike sike değil seve seve yapacağım vatani görevimi. Ve ben o görevi yaparken değil komando olmak, mutfakta patates bile soysam bunu zevkle yapacağım. neden biliyor musun? anadolunun ücra köşesinden fakirlik içinde yaşayan, hayatında adam gibi et yiyememiş, kuru ekmekle karnını doyuran anadolu çocuklarına yemek hazırlayacağım çünkü. onların 15 ay da olsa karnını doğru düzgün doyurmasına bir faydam olacak. mutfakta tabak ta yıkasam bu milletin en değerli kurumunun üniformasını giyeceğim. işte ben ve benim gibi olan kişilerle, askerliğe elinde kınalar yakılarak gönderilenlerle sizin aranızdaki fark bu. siz insanları sevdiğinizi söyler, düz bir mantıkla askerliğe karşı çıkarsınız. bizim gibi kişiler ise bu ülkenin insanlarının güvenliği için, sizin gibi kılkuyrukların ve ailelerinin evi bir gece dağlı hainler tarafından basılmasın diye askere gider. fikirlerinizle yaptıklarınız çelişmesin be insancıklar. hümanistseniz bu kadar önce msn ortamlarında tüm müslümanlar ahlaksızdır demeyeceksiniz *, herkese insan olduğu için değer vereceksiniz. yapıyor musunuz? hayır. yok, lütfen gelmeyin askere. kaypak adamı istemiyoruz biz. ne mutfakta ne dağda. hele dağda hiç!
işin teknik boyutuna gelince de atın yalanı sikeyim inananı. bu memlekette zaten adettir bir sik bilmeyip konuşmak. laf olsun torba dolsun. neymiş? profesyonel askerlik. bak hele bak neler diyor? beyler baya bir uzman bu konularda. sık sık kitap okumuşlukları vardır kendilerinin. sık sık diğer orduları incelerler ya, konuşabilme hakkı görüyorlar kendilerinde. hiç kimse askerleri al eline silah diye yollamıyor dağa. acemiliği var, sonrasında komandoluk eğitimi var, bölgede aktif eğitim var. bu eğitimlerde öyle dershane ortamı, üniversite hayatı gibi değil sizi çok bilmişler. adamın iflahını siker. birkaç ayda alkolle çürüttüğün , sigarayla ezdiğin vücudunu çakı gibi yaparlar, yapıyorlar da zaten. sabahtan akşama kadar koştururlar, şınav çektirirler, dövüş öğretirler, sırtında kilolarca yükle yürütürler. türk dağ ve komando okulları dünyanın en iyi okullarındandır. çoğu nato ülkesi de burada eğitim görür. neden sizce? türk komandolarının terörle mücadeledeki başarılarından dolayı bu okulların başarısının kanıtlanmasından dolayı olmasın sakın? evet, aynen öyle. örnek istiyorsanız da sürekli mücadele halindeki israil ordusu duruyor karşınızda. ama nerede sizde biraz araştıracak, biraz öğrenecek kafa. profesyonel orduya bu kadar meraklıysanız gidin amerikan vatandaşı olun. gururlu askerlerinizin her gün ırak'ta kaç kadına tecavüz ettiğini görürsünüz. gidin kanada askeri olun. pilotlarınızın kaç masum afgan vurduğunu izleyin. oldu mu?
(bkz: ergenlerin karşısındakine gençler demesi)
Bir slogan olarak belirtilmiştir. Lakin ne kadar slogan olarak atsalarda, komandolar siz söyleyin (bkz: her türk asker doğar)
türkiye'de gerçekten düzenli olarak profesyonel askerliğe geçilmedikçe oldukça aptalca karşılanacak söz öbeği.
(bkz: seve seve gelmezsen sike sike gelecen emmi)
Nereye gitmek istiyorsunuz sorusunu akıllara getiren kampanya sloganıdır.

Evet conconlar bakıyorumda askere gitmemek için neredeyse agız birliği yapılmış, cümleler bile aynı yıllarca okul okumuş kişilerin eline silah almamış gencecik totoşlara askeri eğitim verilip hayatlarından 2 yılını vs. alınmasına karşıymışmışlar.

Vay be sanırsın kuzey avrupa ülkesi burası,okadar okuduğunuz okullara güveniyorsanız askerden sonrada iş bulabilirsiniz hiç kıvırmayın, sen sıcacık yatağında yatacan birileri dağın tepesinde nöbet tutacak, bide bari bedelli olsun diyen hanım evlatları varki onlarıda anlamış değilim, ne yani senin paran vardiye 1 ay askerlik yapacan , gariban anadolu çocukları dağlarda ölecek yok ya.

Bu kampanya TSK ya karşı yürütülen psikolojik savaşın ürünüdür, alınan savunma silahlarından ve onlara ayrılan ücretlerden bahsediyorsunuz haklı olabilirsiniz ama aynı hassasiyeti ülkeyi Allah Din iman diye soyan zaati müslüm yöneticilerimiz içinde kullansanız ya koyun gibi alkışlamasanız olmazmı yani ?

Toparlıyacak olursak anladık askere gitmek istemiyorsunuz pasaport işlemlerinizi halledip sizi hollandaya göndermekte boynumuzun borcudur.

Vicdan-i Retci ler hollandaya gitsin, nasıl güzel kampanya dimi ?

Cicişler siz en iyisi el el tutuşun alın pembe teskerelerinizi doğru hollandaya.