bugün

haklı bir zerzeniştir. adil olan kanında milliyetçilik damlayan zihinlerin gönüllü olarak askere gitmesi, profösyönel ordunun kurulması ve istemeyene "zorla güzellik olmaz kardeşim" diyerek askere götürüp 1 yıl heba ettirmemek.

çünkü isteksiz adam zorla askere götürülürse ne eli silah tutar ne de orada patates doğrar.

vatanı savunmak herkesin harcı değildir. zorlamayın.
kesinlikle katıldığım istek.
bunun için de herşeyi yapıyorum. okulu uzattım, master yapacağım, hiçbir engel kalmayınca yakalanana kadar kaçacağım. yakalandığımda çürük raporu için ölümüne uğraşacağım. belimde fazla omur var, bir doktor senin gibileri almıyorlar askere dediydi. sonunda da beni belki de kelepçeyle askere alacaklar. biliyorum sonu yok. sike sike.

derdim kesinlikle korkaklık ya da "ben barışçıl bir insanım ne öyle silah falan" değil. beni sike sike asker yaptıklarında diyelim ki şırnak dağlarına gönderdiklerinde karşıma pkklı çıkarsa gözümü kırpmam sıkarım. hem kendi canım için, hem pkkdan nefret ettiğim için.

asıl derdim 18 ayımı ordu evinde garsonluk yaparak geçirme ihtimali. ya da kantinci, şöför, postacı farketmez. bunun gibi görevlerin vatan sevgisiyle ne alakası olduğunu anlayamıyorum. işsizler ordusu varken ve ülkenin belini çökerten askeri harcamaların büyüklüğü düşünüşdüğünde bunun gibi işleri gönüllülerin yapması gerektiğine eminim.

askerlik hakkında benim gibi düşünenlerden nefret edenlere bir taraftan hak veriyorum. öyle büyütülmüşler. ama bu beyinlerini neden geliştiremediklerini açıklamıyor. benim gibi askere gitmek istemeyenleri eşcinsellikle itham edenler, vatan sevgimizi sorgulayanlar profosyonel ordunun kurulması gerekmediğini iddaa eden tek düşünce koyamıyorlar ortaya. sadece aptalca hakaretler var.

bir gerizekalı da lütfen gelmeyin askere yazmış. sanki elimizde amna koyim.
savaşacak bir asker için onun lojistiğini sağlayan birden fazla kişi olduğunu anlayamamış kişilerin cümlesidir de aynı zamanda. bir askerin beslenmesi için onun besinini üretecek aşçılara,o besinin nakliyesinde kullanılacak şoförlere, şoförün kullandığı araçtan malların indirilmesine yardım edecek bir başka görevliye ihtiyaç vardır. bu daha da arttırılabilir. nasıl bir mantık sizinki ben anlamıyorum. yahu savaşı yalnızca silahlı adamların çatışması olarak mı görüyorsunuz? işin lojistik kısmı hiç mi umrunuzda değil? işin haberleşme kısmı hiç mi umrunuzda değil? sedyeyle adam taşıyacak fazladan bir kişi bile belki de fazladan bir hayat kurtaracak, bunu anlamak çok mu zor? ayrıca tsk iş ve işçi bulma kurumu değildir. bir bütçesi vardır ve ona göre eleman alımı yapar. neden askerliğini yapmak üzere birliğine gelen berberler varken sırf bunun için dışarıda berber alsın? ya da neden elinde eleman varken dışarıdan garson alsın da boşuna para versin? senin orduevinde garson olarak çalışman bile devletin kasasından fazladan para çıkmasını önlemek demektir. hem herkes çatışabilir mi? herkes savaşabilse herkesi komando yaparlar. kimin zihin yapısı, vücut yapısı neye elverişliyse o çatışma bölgesine intikal ettirilecek görevi alır. bu kadar basit. olayı bu kadar çarpıtmayın.
vatana hizmet gerektiğinde cephede gerektiğinde dağda çarpışmaktır. ama çarpışan askere yemek yapmak (sizin deyiminizle patates soymak) da vatana bir hizmettir. patates soymak için mi askere gideceğim dersen, cephede savaşmak için mi askere gideceğimden farklı bir cümle söylemememiş olursun aslında.
ordunun yemek işlerini yemek fabrikalarına yaptırması durumunda bu istekte bulunan erkeklere olumlu cevap verilecektir. çünkü olay sadece patates soyacak adam eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

basit bir hesapla paralı profosyonel askeri birliklere geçen ordumuz olduğunu düşünürsek, kabaca 5 tane cahil askerin yaptığı işi 1 eğitimli askerin yapacağını düşünebiliriz. bu ordunun fazladan 4 kişiyi beslememesi, barındırmaması anlamına gelir ki ekonomik açıdan hesaplıdır.

ordu bir kere devletin bir parçası, özel teşebbüs değil ki. kdv de yok ona ötv de. elektrik de bedava doğalgaz da. sen bana patates soyduracaksın diye, ya da paşanın birine yemeğini taşıyacağım diye ne diye aylarımı çalıyorsun ki benim. yaptır yemek fabrikasına ucuz ucuz yesin herkes.
bahanesi ekonomi olarak ta görülmemesi gereken saçma sapan iddia. öncelikle o cahil er dediğiniz komandolar dünyanın en başarılı komandolarındandır. türk silahlı kuvvetlerinin terörle mücadeledeki başarısı da bunun en önemli başarısıdır. bu sebeple çoğu nato ülkesi bizim komando okullarımızda eğitim görmektedir. bunun yanı sıra, bir profesyonel askerim olsun 5 tane erden, cahil erden daha ekonomiktir anlayışı oldukça yanlış ve mantıksız bir zihniyettir. profesyonel dediğiniz askere iyi bir maaş vermek zorundasınız. ancak gönüllü askerlikle * görevini yapmakta olan askerlerimize küçük miktarlarda harçlıklar verilmektedir. bir profesyonel askerin aldığı maaşı da karşılamaz öyle 4 5 tane askerin harçlığı, kimse salak değil, tek akıllı siz de değilsiniz kusura bakmayın. ayrıca rambo değil kimse 5 askerin işini yapsın. ne bu, oyun kahramanı mı? bir asker piyade ise piyadedir, topçuysa topçudur. kimse 5 kişinin yaptığı işi yapamaz. kaldı ki sizin o cahil dediğiniz erler türk silahlı kuvvetlerinin alnının akıdır. görev verildiği her an, her dakika ve tüm operasyonlarda son derece başarılıdırlar. silahlı kuvvetlerimizin kabul gören kayıp-ele geçirme oranını tersine çevirmesinde en büyük pay onlarındır. profesyonel askerlik tüm dünyada gönüllü askerliği uygulayamamış orduların tercihidir. hiçbir ordu daha iyi diye profesyonel orduya geçmez çünkü akıllıca değildir. askerlik meslek değil, sanattır ve bu sanat vatan ve millet aşkıyla yoğurulmuş olmalıdır. işe meslek gözüyle bakan hiç kimse canını feda etmez. söz konusu vatansa gerisi teferruattır ancak söz konusu imzalanmış bir sözleşme ve her ay yatan trink paraysa kimse sikine takmaz bunu. parayla asker olacaksa hiç olmasın. parayla asker olanların , o ülkelerin ne hallerde olduğunu gayet iyi görüyorsunuz. sonuç olarak nereden tutsan elinde kalan slogandır. bu kadar yazmamıza da gerek yok aslında. sike sike yapacaksınız. bizi sike sike asker yaptılar dersiniz ileride.
disiplin ve fedakarlık herbabayiğidin harcı deildir, sıkıya gelemeyen kişilerin söylemidir.
uzunca entry yazarakta hiçbirşey değişmeyeceğine göre gittiğinizde hiç değilse vatani görevinizi adam gibi yapmayı deneyin en azından hayatın gerçeklerini görün adam olun.
siz gitmiyorsunuz ki, götürüyorlar zaten seve seve...
kendi götünü parmaklaması daha hoşuna giden ibne söylemi.
sonunda çoğunun sike sike gidip, komutanlarına selam durması ile biten eylemdir.
(bkz: ananı da al git)
http://www.radikal.com.tr...hp?ek=r2&haberno=5211
bu vatan için milyonlarca şehitimiz kan vermiş kurtuluş savaşında,çanakkalede,sarıkamışta,doğuda.şöyle bir vicdanınızla başbaşa kalın eğer askerlik olmasaydı şu an burada biz olurmuduk veya şimdiki biz bizmidik.ya araplar gibi çağ dışı kalmış medeniyettik ya da hristiyanlaşmış dönmelerdik.eğer askerlik olmasa mecvbur olmasaydı şu an ülke bu ülke olmazdı.birileri askere çamur atmak istiyor siz atın atacağınızı türk halkı böyle oyunlara karnı tok yoksa şu an sizin isteidğiniz gibi akıldan uzak şeriat ülkesi olmu ştuk veyada şu an türkiye bayrağı yerine amerika birleşik devletleri bayrağı dalgalanırdı.
çünkü hiçbir kuvvet komutanının, hiçbir albayın, hiçbir yarbayın, hiçbir benzeri düzeyde komutanın evladının güneydoğuda şehit düştüğü haberiyle karşılaşmıyoruz. mal mıyız, şehit adayı mı? biz ikisinden biriysek onların evlatları ne?
askerliği erkeklikle eş tutan bir ülkede askere gitmek istemek zorunluluktur kardeşim...

manyak mıyız lan biz ülkecek? askerlik lan bu altı üstü abartmayın...
--spoiler--
gitmek istemiyorsan askere almalısın pembe teskere
--spoiler--
meydanlarda 'askerlik yan gelip yatma yer değildir.' deyip çocuğuna gemicikler alan bir yönetimin vatandaşlarıyız malesef ki. öyle ki insanın ne askere gidesi ne de kolunu kıpırdatası geliyor böyle bi' durumda. doğuda fakir, henüz dünyası kaldığı köyden ibaret olan 20 yaşında çocukları askere gönderipte, 'her türk asker doğar' edebiyatı yapılmasın burda. hangi birimiz yakınımıza oğlunun askere nereye gittiğini sorunca izmir, aydın vs. bunun gibi şehirlerde yaptığını öğrendiğimizde 'neyse iyi yerdeymiş sorun çıkmaz.' demiyoruz. hangi erkek şimdi diyarbarkıra gitse güle oynaya gider. ayrıca bu ülkedeki gençlerin daha 20 yaşında ölmeye ne hakları var. silah tutmayı öğretip dağa asker çıkaran insana ne demeli? bu söz söylendiğine sen rahata alıştın tabi demek ne kadar mantıklıdır acaba. yeri geldiğinde halk olarak hakkın sömürülüyorsa ülkeler tarafından, yaşadığın topraklar elinden alınmaya çalışılıyorsa bunun mücadelesi zaten verilir. verilmedi mi Kurtuluş Savaşı'nda?
askere gidecek gençlerin %95'inin içinden geçirdiği sözdür. kimseyi kandırmayalım şimdi.
s.ki.e s.k.le askere gitmek isteyen ot beyinliler oldukça azınlıkta kalacak istek belki de hak. (ki bence öyle)
Bu lafı bir yerden hatırlıyor muyum ne? Aaa evet evet şarkıcı Ali Şan.
durumdan şikayetçi bünye cinsiyetini değiştirerek kurtulur. bu memleket sizin gibilere kaldıysa biz ölmüşüz de ağlayanımız yok.
söylenenlere bakılırsa kişilerin "ölmek veya öldürmek" için gittikleri bir şey zannediliyor asker ocağı. askerlik yaşamak ve sevdiklerimizi yaşatmak için gittiğimiz bir yerdir. amacı ülkeyi savunmak ve tetikte olmayı öğrenmektir bu kadar basit. bunu yapmamak gibi bir seçenek yoktur çünkü yapmadığınız anda ölürsünüz. bu kadar basit.
edit: bir de hak olarak görülme durumu var gitmemeyi ki bu nasıl bir mantıktır anlamadım. kim sana bir başkası senin götünü kollarken skini taşşağını yayma hakkı vermiş? herkesin o hakkı var kimse gitmesin diyenin de beyni bulunduğundan şüphe ederim; bunu demek şehitlere küfretmektir, hiçbirşey yapmadıklarını söylemektir. bunca insan görevini yerine getirmeseydi şimdiye kadar şu an türki'ye diye bir şey kalır mıydı? ha yok türkiye skimde değil, ben rahatıma bakayım diyorsan da askerde aklını başına getirirler merak etme, eminim ki hepsi kaldırmış seni bekliyorlardır şimdi.
butun olasılıkları ve duyguları düşünerek söyle diyorum..erkeklik degildir..
bir kadını dahi koruyamıyacak kadar korkkak olan insanın sözüdür..
kimse aylarını askerde gecirmek istemez ama birilerinin bu gorevi yapması gerek..

ilerki yasamında askerlik anılarını anlatan erkekkk lerin yanında bunun ezikligini cekmesi muhtemel kisinin sözüdür..
türkiye'de 16'sı kadın 87 kişinin söylediği sözdür. azerbeycan ve ülkemiz dışında hak olan bir taleptir. (bkz: total red) (bkz: vicdani red)
http://www.savaskarsitlari.org/
bu sözü söyleyenler rahat içinde yaşamak için mi söylüyor sanıyorsunuz? şu an gündemde olan enver aydemir örneğini izleyin derim. "ben allahın askeriyim, dini inancım gereği laik orduya asker olmam" diyen enver aydemir askeri cezaevinde işkence görüyor! zorla asker kıyafeti giydirilip hapiste bekletiliyor. ama o geri adım atmıyor. vicdanının sesini dinliyor. bundan önce de bu böyleydi...
(bkz: osman murat ülke) (bkz: halil savda)

ordu 87 kişiyi bugün görmezden geliyor. antisosyal kişilik bozukluğu tanısı koyup bir kısmını başından savıyor. ama bu ülkede yarım milyon asker kaçağı var! niye mi dersiniz? siz hiç bir general, başbakan, patron çocuğunun askerde öldüğünü duydunuz mu? bir örnek gösterin bana... izliyoruz şehit cenazelerini. apartman çocuğu bile değiller, hep gecekondular çarpıyor gözümüze. demek ki 'niye' diye soran bir yarım milyon var...
türkiye cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılma sebebi olması gereken cümle.