bugün

görsel
son döviz kurlarından sonra artık tamir ettirip kullanamaya devam etmemiz gereken cihaz.
https://www.astefix.com/
türkçe destek ekiplerinin ortalama bilgi düzeyi son derece düşük olan, sürekli hatalı yönlendirmeler yapan ve yanlış tavsiyeler veren teknoloji firmasıdır.

pandemi ortalarından beri, yüzünüzde maske varsa ve kolunuzda apple watch takılıysa, face id otomatik olarak açılıyor (hangi güncellemeyle geldiğini hatırlamadığım için pandemi ortası dedim).

fakat iOS 15'e geçtiğimden beri bu işlevde bazı sorunlar yaşamaya başladım. telefon masadayken, yüzüme bakmıyorken ekrana dokunduğumda ve ekran açıldığında, kolumda watch varsa face id kilidi bazen açılmaya başladı. veya telefon elimde, yürüyorum, telefon ekranı bazen normal şekilde açılıyor, face id yüzümü görmediği için normalde kilidin açılmaması gerekiyor. fakat kilit açılıyor.

bazıları abarttığımı düşünecektir fakat bu esasen bir güvenlik sorunu. face id yüzümü görmeden açılmamalı.

bu konuyu apple destek ekibiyle paylaştım. problemi bir türlü anlamadılar. teknolojiden anlayan ve türkçeyi son derece düzgün kullanan biriyim, cümlelerimi bir türlü anlamamaları can sıkıcı olsa da problem değil elbette. iletişimdir, sorunlar olur. belki de ben anlatamadım.

fakat sorunu anladıklarında gelen cevap çok kötüydü.

"saat kolunuza takılı olduğunda face id'nin yüzünüzü görüp görmemesinin önemi yok ki, yakınsa açar"

gerçekten çok şaşırdım, çünkü söyledikleri şey %100 hatalı. şöyle anlatayım:

bahsettikleri özellik macbook'larda var. ekranı açtığınızda saat kolunuzdaysa, touch id veya şifre girmeden ekran otomatikman açılıyor.

fakat face id böyle bir şey değil. maske veya yüzünüzün bir kısmının görünmesini engelleyen bir şey varsa, watch kolunuzda mı diye bakıyor, kolunuzdaysa kilidi açıyor. yani karşısında bir yüz görüp, bir kısmının kapalı olduğunu algılıyor. bu sebeple dağı taşı gördüğünde açılmaması gerekiyor.

derdini seveyim diyenler için: bu en başında bir güvenlik sorunu. ayrıca watch, iphone'un kilidini her açtığında titriyor. yürürken telefon ekranı devamlı açılabilir, dokununca veya kaldırınca açılır. ve bu esnada saat titreyip kilit sesi çıkarıyor. son derece rahatsız edici bir şey.

bunu izah ettiğimde "o zaman temiz kurulum yapın" dediler her zamanki gibi.

bir çözüm öneriyorlar, hatalı olduklarını söylediğinizde telefonu sıfırlamanızı istiyorlar. sokak arası telefoncusundan hiçbir farkları yok. bunu aynı şeyi yirminci kez falan yaşadığımdan söylüyorum. bazıları günde yarım saat teknoloji haberlerini takip eden birinden bile daha az şey biliyor.

--

ayrıca dedikleri doğru olsaydı, watch kolumdayken telefonun ekranı HER açıldığında kilidin de açılması gerekirdi. onda bir olan bir şeyden bahsediyorum.
Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer Inc., merkezi Cupertino'da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirket.
uzun ömürlü cihazlar üreten marka.
Bunları kullananları tek kalemde sildim.
Apple telefon satmaz marka satar.
ingilizce bir kelimedir türkçe analmı elmadır.
(bkz: alan turing)
görsel
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.