bugün

apple'in ve pixar animasyon şirketinin kurucusu ve patronudur kendileri.
Apple ceo'su. Keynote olayı ile asmıs pazarlama ustadı.
http://www.dailymotion.co...ve-jobs-ac-kal-budala-kal

hayatından ilginç kesitler anlatmış bu videoda.
üniversite mezunlarına verdiği konuşmada her bir cümlesi başlı başına tarihsel birer quote olabilecek appleman. üniversite mezunu bile olmadan bilgisayar yapılabileceğini, amatör ruhun profesyonelliği dövebileceğini göstermiştir.
ipod'un yaratıcısı, iphone'un mucidi, apple'ın herşeyi olan, apple'ı 2001'de iflastan kurtarıp baştan yaratan, bilgisayar dünyasına imac gibi muhteşem bir alet kazandırmış olan yönetici.
stanford üniversitesinde yaptığı 3 bölümlük konuşmayla 15 dakikada ruhani bir rol modeline dönüşmüş insan. bu üç bölümlük konuşmanın son bölümü olan ölümle ilgili kısmı paylaşmak istedim siz ordaki güzel insanlarla gecenin bu vakti dünyanın herhangi bir yerinden. okuyun hatta okutturunda. çeviri oldukça iyi. bu konuda içiniz ferah olabilir.

Üçüncü hikayem ölüm hakkında.

On yedi yaşındayken, şöyle bir şey okumuştum:

Her gününü, hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın.

Bu cümle beni çok etkilemişti ve o günden bu yana, yani 33 yıldır, her sabah aynaya bakıp, kendi kendime hep şunu sordum:Eğer bugün hayatının son günü olsaydı, bugün (normalde) yapacağın şeyleri yapmak ister miydim? Uzun süre art arda Hayır, yanıtını verdiğimde, bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım.

insanın kısa süre içinde öleceğini bilmesi, yaşantısına damga vuracak kararlar vermesi açısından büyük önem taşır. Çünkü her şey, tüm dış beklentiler, gururlar, küçük düşme ya da başarısızlık korkuları - tüm bunlar ölüm karşısında değerlerini yitirir, yalnızca ölümdür önemli olan.

Kaybedecek bir şeyler olduğu (tuzak) düşünceyi yok etmenin en iyi yolu insanın öleceğini hatırlamasıdır. Zaten çıplak ve savunmasızsın. Yüreğinin sesini dinlememen için hiçbir neden yok.

Bir yıl kadan önce bana kanser teşhisi kondu. Sabah 7:30da girdiğim ultrasonda pankreastaki tümör bariz bir şekilde görünüyordu. Bense pankreasın ne olduğunu bile bilmiyordum. Doktorlar bu tip bir kanserin tedavisinin neredeyse imkansız olduğunu ve üç ila altı aydan fazla yaşamayı beklemememi söylediler. Bu, çocuklarınıza ilerideki 10 yıl içinde söyleyeceklerinizi birkaç ay içinde söylemeye çalışmak demekti. Bu, aileniz rahatı için gerekli herşeyin kısa zamanda yapılması demekti. Bu veda etmek demekti.

Bütün gün o teşhisle yaşadım. Akşama doğru biyopsi yapıldı, boğazımdan bir endoskop soktular, mide ve bağırsaklarımdan geçerek bir iğneyle pankreasımdaki tümörden birkaç hücre aldılar. Ben narkozla uyutulmuştum, fakat eşimin söylediğine göre doktorlar alınan hücreleri mikroskobun altına koyduklarında sevinç çığlıkları attığını söyledi. Benim kanserim ameliyatla tedavi edilebilecek bir türdenmiş. Ameliyat oldum ve şimdi iyileştim.

Beni ölüme en çok yaklaştıran olay budur ve umarım uzun yıllar boyunca bir daha bu denli yaklaşmam. Bu deneyimi yaşamış biri olarak diyebilirim ki ölüm faydalı fakat sadece entelektüel bir kavramdır.

Hiç kimse ölmek istemez. Cennete gitmek isteyenler bile, oraya gitmek uğruna ölümü göze almak istemezler. Oysa ölüm hepimizin ortak sonu. Şimdiye dek hiç kimse ölümden kaçamamıştır. Bunun böyle de olması gerekir, çünkü ölüm hayatın en güzel icatlarından birisi. Hayatın değişim ajanı. Yenilere yer açmak için, eskilerden kurtulmanın tek çaresi. Şu an için yeni sizsiniz, ama günün birinde, üstelik pek yakında siz de eskiyecek ve aradan çıkarılacaksınız. Bu kadar acımasız olduğum için üzgünüm, ama gerçek bu.

Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun.Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki herşey ikinci planda.

konuşmanın tamamı ve orjinali için;

http://www.youtube.com/watch?v=60cDHb-tvMA

hikayelerin bölüm bölüm ayrılmış türkçeleri için;

http://www.alternatifgeli...og/ac-kalin-budala-kalin/
tüm yeni mezunlar, hatta üniversiteyi yeni terk edenler için idol olacak kişidir. hayat hikayesi ders niyetine okutulmalı.
2005 yilinda stanford mezuniyet toreninde yaptigi konusma ile herkes icin ders niteliginde mesajlar veren, gecenin en karanlik aninin sabaha en yakin an oldugunu yeniden hatirlatan insan.
21 yaşında apple ı kuran deha.
12 haziran 2005'deki konuşmasının ingilizce metninin girişi şöyledir;
(bkz: uludağ sözlük'ü ilim irfan yuvası haline getirme timi)

"I am honored to be with you today at your commencement from one of the finest universities in the world. I never graduated from college. Truth be told, this is the closest I've ever gotten to a college graduation. Today I want to tell you three stories from my life. That's it. No big deal. Just three stories."

(birinci bölüm bu. sözlük hata verdi "oha" diye, o yüzden böyle bölümlüyoruz)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.