bugün

entry'ler (305)

tadının bok gibi olduğunu bile bile içki içen tip

hey gidinin efesi, efelerin efesidir.kime ne'sidir. beğeni, tercih, ağız tadı görecedir. allah'ın bir içeceğidir, bok gibi denmez ayıp... adabıyla içene hiçbir şeycik denmez. içmeyene de sen bilirsin denir.içene de içmeyene de "sen bilirsin" deyince kavga çıkmaz. uzatmayın.

aşkı görmeden inanmam diyen rasyonalist

deme öyle çarpılırsın, diyebileceğimiz kişidir.

yine de şahlanıyor aman

12 eylül itibariyle yine da şahlanıyor aman sivil diktanın ak atı diye değiştirilmesi gereken şarkıdır.

sözlük yazarlarının seks hayatı

züğürdün çenesi yorulmamış dedirten başlık! size ne, kime ne? sen bak işine...

bülent ortaçgil 40 yıl konseri

yeri doldurulamayacak sanatçılar olduğunu hüzünle düşündürten harika konser.Kızılok'u , çekirdek sanat evini, çok eskileri sızım sızım hatırlatan, naif muhalefetin güzelliğini, zarafeti, bağırmadan, böğürmeden şarkı söylemenin yumuşaklığını, güzelliğini duyumsatan sakin konser... doğru müzik yerini bulur ...

çatır çutur silkmek

dut falan silkerken dalın kırılması anıdır.silkmek sözcüğünden başka türlü anlamlar çıkarana abaza denir. (bkz: dervişin fikri neyse zikri odur).

yeniliklere ve gelişime en açık parti ak parti dir

hikayedir,koftidendir,fasaryadır, balondur, kulağa hoştur içi boştur... başka tabir kaldı mı bilmem. ak parti değil AKP'dir( a.. koyan parti diye de açımlanabilir). ak parti tanımlaması imaj danışmanlarının, zavallı halkıma kaktırmaya çalıştığı ak'lama çabasıdır. "alla beni pulla beni al koynuna yaaar " şarkısını seçimde propaganda şarkısı yapmaları tavsiye olunası gelişime açık partidir. iktidarda(!) oldukları dönem TC siyaset tarihinin gördüğü en kara'nlık çağdır.

recep tayyip erdoğan ın halktan biri olması

"Ananı..." diye başlayan cümlesinin sonunu "...da al git" diye sürdüren, teklifsiz ve içten konuşması halka yakın, halkının arkadasında(arkasında olma durumu biraz huylandırıyor ya dur bakalım)halkın içinden biri olduğunu gösteriyor allah için. evet evet, bize bütün bunları yapan içimizden biri.

kızların sana vermem tribi ve nedenleri

Karşılıklı ilgi ve sevgiyle yaşanacaklar için "vermek" ifadesini kullanıp sevişmeyi,ki sözcük işteş bir eylemdir, alışverişe indirgeyen erkeğe kadınlar selam bile vermez.

kişinin ismini yanlış söylemek

vaktiyle balık hafızalı bir sevgilimin her seferinde bana eski bir sevgilisinin adıyla hitap etmesiyle tüm eski sevgililerinin adını öğrenmeme vesile olmuş durum."bak selin..." , "ama güliz" gibi cümlelerine nokta olarak adımı kullanma haline yok açan bıkkınlık.

sözlükteki tüm kadın yazarlarla sevişmek

" Sevişmek" sözcüğünün, geçmişte daha revaçta olan "Pek sevişiriz onunla, iyi dostumdur." cümlesindeki anlamından öteye gitmeyen ya da gidemeyecek içtenlik (!) belirtkesi

iç iç nereye kadar be kardeşim zirvesi

yasakani'nin işyerime kadar gelerek beni bulup davet ettiği ve benim "iç iç nereye kadar'la olmaz uzuun bir aradan sonra sözlüğe döneyim ben de." dediğim zirvedir. Yasakani'ye ve katılan herkese hoş sohbetleri için teşekkürler.

ayşe tütüncü

sıcaklığıyla insanın içini ısıtan; harika müziğiyle kulağını, gönlünü doyuran piyano perisi...80'li yıllarda kurduğu grubu mozaik'ten bu yana pek çok çalışması olan müzisyen. şimdilerde "piyano perküsyon grubu"yla ayrıca Yahya Dai ve Oğuz büyükberber ile "ayşe tütüncü üçlüsü" adıyla çalışmalarına devam ediyor. piyano perküsyon grubu'nun "çeşitlemeler"; Ayşe tütüncü üçlüsünün de " panayır adlı bir albümü var.
http://www.youtube.com/watch?v=z5coxecegs8

en uyuz sorular

ilk soru uyuz etmez:
- evli misiniz?
hayır yanıtından sonra uyuz soru gelir:
- niye?

yeşil peri

ana maddesi pelinotu ve alkol oranı %70 olan bir tür rakı. muhteşem yeşil renginden dolayı "yeşil peri" olarak anılan absent 21. yüzyıla kadar Avrupa'nın pek çok ülkesinde yasaklanmış. bir iki yıldır içindeki thujon oranı düşürülerek satışı sağlanmış. Fransa'da bir dönem sanat çevrelerinde çok rağbet edilen bir içkiymiş. fransız ressam degas'nın "absent" adlı bir resmi de bulunmaktadır.

rekin teksoy

TRT 2'de 10 yıldır "sinema ve edebiyat" adlı hoş bir program da sunan hukuk öğrenimi görmüş sinema eleştirmeni. sinema eleştirmeni olarak yaptığı değerli katkıları yanında kendisinin c.pavese, i. calvino, m. kundera gibi yazarlardan çevirileri vardır. özellikle decameron çevirisi pek çok ödül de almıştır.

sinema üzerine kaynak kitaplar

"sözlüğün sinema bilgisinin yüksek olması" başlığından sonra görünce sadece bilgi değil ilgi de yüksek galiba dedirten başlık. e bi katkımız olsun babından en iddialısının anmadan olmaz. kendileri Türkiye'de yazılmış en kapsamlı kaynak kitap olduklarını söyler, haksız değillerdir. rekin teksoy'un oğlak yayınları'ndan çıkan "sinema tarihi"...

trois couleurs bleu

Krzysztof Kieslowski'nin fransız bayrağının renklerinden esinlenerek yaptığı "üç renk" genel adlı filmlerinden en iç kıyıcı, hüzünlü olanıdır. umutsuzluğu umudu eylemsizlik kararına rağmen hayatın neler yaptırabileceğini görürüz filmde. ayrıca film hem görsel şenlik hem de leziz müzik ziyafeti diye de tanımlanabilir.

leyli

geceye özgü anlamına da gelen osmanlıca sıfattır.

bişey yok

bir erkek demişse gerçekten bir şey olmayan; bir kadın demişse alt metni roman olan yanıt cümleciği.