bugün

4-5 yaşlarında iken 90'lardan kalma tüplü televizyonun altında ezildiğim o vakit can kurtaran gibi imdadıma yetişen, beyaz eşarbıyla hayal meyal hatırladığım şefkat ve merhamet sarmalı ile acılarımı dindirmeye çalışan ayakları öpülesi kadın.
Beni büyütendir. Annemin yokluğunu her zaman doldurmaya çalıştı. O olmazsa benden adam olmazdı. Teşekkür ederim anneannem.
Akşam iki kişinin kolunda " ben ölüyorum" nidalarıyla yürüyemezken gece deprem olunca koşan kişidir. **
geçen sene nisan ayında gitti anneannem bu dünyadan. son zamanlarında daha bi çok severdim onu, o da beni çok severdi biliyorum. mekanın cennet olsun anneannem. rüyalarımda hep benimlesin. seni cok seviyorum.
Bana göre anne iki katıdır.
Anne x 2 = anneanne
Az önce annem ve teyzem baya bi yad ettiler kendisini. Ben 2 yaşındayken ölmüş. Hastalığı bilinmiyormuş 10 yıl boyunca yatmış acılar içinde ama ne olduğu anlaşılamamış.

Ben hiç hatirlamiyorum kendisini ama tanımak isterdim. Çok gaddar bi anneymiş çocuklarını yanağından ısırıp sofrada çatal fırlatan cinsten. 8 çocuk doğurmuş kolay değil. Annemler anlatırken gözleri doldu. Benimde içime bi hüzün çöktü. Neyseki bu mayısta dedem gitti yanına. Hadi yine iyi 20 yıl sonra kocasına kavuştu.
Nasıl söylendiğini bir türlü öğrenemediğim kelime. "Anneanne" mi? "Anane" mi ?
hayatımda en çok sevdiğim,en çok değer verdiğim kişilerden birisidir.
küçüklüğümden beri onun sevgisini hep hissettim.
benim için önemli olan günlerde hep yanımda olmaya çalıştı.
iyi ki varsın.
pamuk anneannemi geçen sene 1 mayısta kaybettim. hala bir resmini görmem, adının geçmesi gözlerimin dolmasına yeter. küçükken beni cici cici giydirir saclarimi da her gün farklı sekil yapardı. herkes sorardı kim yapıyor saçlarını senin kim giydiriyor seni ay ne güzel diye anneannesi derdi dedem. keske yine ben anaokuluna gitsem. sen yine yanımda olsan o pamuk ellerinle saclarimi yapsan..
Bütün çocuklar için en güzelinden olması gereken figür.
Oma olmadan asla demiştim, karakterimde imzası kalbimde halâ o sıcak bombik elleri.

Her yazlık döneminde en az altı ay o'nunla beraberdik belki bu yüzden denizlere uzun uzun bakışım. En derin özlemimle oma...
Çıldırtıyor efendim, durduramıyoruz. Bütün çocuklarını, torunlarını oturduğu yerden telefonla birbirine düşürüyor. Olmayan şeyler anlatıp yemin ediyor. Amerika gibi geleceğe dair sinsi planlar yapıyor. Allah ıslah etsin. Kaç sene ömrü var bilinmez, ilerde pişman olmamak için hürmet ediyoruz.
neden blmem ama babannelere göre hep daha çok sevilir.

genelde tonton ve çokbilmiş ama yine de sevimli olur.
teyze anne yarısı önermesine göre annenin iki katı olabilir garip bir bakış açısıyla bu hatunlar belki de bu yüzden..
Anneanne evindeyseniz durmadan birseyler yersiniz, ve size ikram edilen seylere hayir diyemezsiniz. Zira anneanneler sürekli yiyecek birsey verirler torunlarina ve bu seyler genelde lezzetli olur.

Anneanne evindeyseniz küçükken ayaklarinizi uzatarak oturdugunuzda ustunde minicik kaldiginiz koltuga artik biraz uzun geldiğinizi fark edersiniz.

Anneanne evindeyseniz kumanda size verildiğinde Fox Kids acasiniz gelir.

Anneanne evindeyseniz ve bayramsa, o şekerpare mutlaka mutfakta bir yerdedir ve sizi bekliyordur. Ayrıca bayram harçlığı da yaşınız kaç olursa olsun cabası.

Anneanne evindeyseniz, anneniz çalışıyorsa ve anneanneniz bosnaksa bosnakca ögrenirsiniz. Ya da cerkezce, arnavutca, kürtçe... Anneanneye göre degisir ama anneannenin tontisligi degismez.

Anneanne evindeyseniz ve yılbaşı ise orada mutlaka bir kabak tatlısı vardır. Üstüne de ceviz dövülmüştür.

Anneanne evindeyseniz ve hastaysanız evde nane-limon ikilisinden kahve-limon işkencesine, hatta kudret narına kadar cesitli alternatif tıp çözümleri pesinizi bırakmayacaktır.

Anneanne evindeyseniz ve anneannenizin elinde büyüdüyseniz artık daha fazla büyümek ve anneannenizi yaslandirmak istemezsiniz.

Anneanne evindeyseniz ve anneannenizi seviyorsanız, gidip anneannenizin yanaklarını sıkar ve sarılırsınız.

Anneanne evindeyseniz ve anneanneniz lanet bir kadınsa, uzulmeyin yine de uyuyakaldiginizda 'uyuyanin ustune kar yagar' diyip üstünüze battaniye örtüyordur.

Canim benim.
Vefat etti..
Anneanne nasıl tatlıdır ki öyle. Iyi ki Allah sağlık vermiş de tanıyabilme şansım olmuş. Çocukluğumda özgürce koştuğum, annem ile anlaşamadığımda koşarak sığındığım, bana ilgisinden alakasından yıllar geçse de hiç bişey kaybetmeyen can anneannem.
Şimdi yaşlılığın kollarında, hafızasında biraz problem olsa da hala çok ama çok tatlı ve anılarımızı hiç unutmuyor. Kimselerin ikna edemediği şeyleri de ben iki öpücük ile çözüp hallediyorum .
Iyi ki benimle.
anneanne, ölüm bir daha geri gelmeme, çalışıp çalışıp yok olma hem de ne için hiç.
Torun baldan tatlıdır mantığını benimseyen ve genelde kendi çocuklarına göstermediği toleransı torunlarına gani gani gösteren, kuşak çatışmasının daha yumuşak geçişlerle işlendiği yaş almış kimselerdir.

Allah sağlıklı uzun ömür versin anneanneme. (bkz: mastodon) tişörtümü üzerimde görür görmez " yavrum eki üzerindeki penye (söz konusu nesne tişört esasında) ne güzelmiş öyle. Adamın kafasında kaç tane göz var hmmm güzelmiş." Diyerek ben dahil ailedeki herkesi göt etmiştir canım anneannem.

Zevk sahibi olması ve çocuklarından daha açık fikirli olması da her zaman beni benden almıştır. Mastodon, grandma bless you!
hic goremedigim kisidir.
Hiç göremediğimdir. Gerçekten merak etmişimdir hep anneannenin sevgisini böyle iliklerine kadar hissetmenin nasıl bi duygu olduğunu. Bayramlarda elini öpünce bol harçlık veren, derdin olduğunu daha söylemeden anlayan, zaman zaman yaramazlık olsun diye hem anneni hem de babanı şikayet edip rahatlayabileceğin bir birinin varlığı çok güzel olsa gerek...
Mekanı cennet olsun inşallah...
gittin canım benim.
erkendi her ölüm gibi.
ananemmmmmm diye severdim seni, kimin annesi böyle güzel derdim de mahçup mahçup bakardın yüzüme.
her anneanne ölümü kendi annenin öleceği gerçeğini hatırlatır sana. daha da acı hale gelir o an.
sonra bir anne adayı olarak ölürsem çocuklarıma ne olur fikri düşer aklınıza.
her anneanne ölümü zincirleme korku salar içinize.

anneannem en çok da neye pişmanım bilior musun?
yanına uzun zaman olmuştu gelmeyeli. o pamuk ellerinden tutup vermeliydim müjdemi. ikizlerim geliyor anne oluyorum dediğimde görmeliydim o kısık goslerindeki sevinci. surmeliydin elini yüzüme.
gelmedim gelemedim be anneannemmmm.
çok pişmanım ben..
renkli çocukluk anılarının vazgeçilmezi olan bilge, sevimli insan.
Ne demek olduğunu bilmediğim ama dışarıdaki çocuklarınkinin koruyucusu olduğunu düşündüğüm insan sıfatı.
hayatım boyunca beni hiç sevdiğini düşünmediğim kişi.

bence annemi de sevmiyordur kendileri.

hep soğuk davrandı bize soğuk dediğim abartı soğukluk değildi ama hiç sevdiğini belli etmedi.

normalde hiç gitmem ama annem hep bana acıklı bir şekilde gidelim dediğinde sevdiğin kadını kıramadım hiç.
Her defasında nasıl yazacağımı unuttuğum kelime.
istisnaları yok sayarsak, hayatta başınıza gelebilecek en güzel şeydir...
Sizi daima seven, şevkat duyan, sevgiyle gözlerinize bakan, koruyan kollayan, kokunuzu özlemle içine çeken, olgun, kutsal nefis bir kadınınız var demektir...
Sizi ezdirmez, annenize bile...
güncel Önemli Başlıklar