bugün

geri döndüğünüz zaman hiç özlemediğinizi fark ederek ümitsizliğe kapıldığınız, her yolun tartışmasız Kızılay'a çıkacağı aşırı düzenli, memur ve öğrencilerin çoğunlukta olduğu başkentimiz.
tek tesellisi; ankara'da hayat diğer büyük illere göre çok daha kolay.
ortadogu ve balkanlarin en büyük baskenti.
ilk kez bir sehri özlemenin ne demek oldugunu ögreten, yagmurda hatirlanan, hic bir sokagi denize cikmasa bile aliskanlik yapan, asla vazgecilemeyen, su anda kaf daginin ardinda ki masal sehri kivaminda ki sehrim, dogdugum, büyüdügüm ve kendimi ait hissettigim tek yer.
hayatımın yönünü değiştiren şehir. * * *
3 mart 1974'de istanbul - paris - londra seferini yapan thy'nin dc-10 tipi yolcu uçağı. havalandıktan az sonra düştü. 335 yolcu ve 12 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı. dünya sivil havacılık tarihinin en büyük kazası olan bu kaza paris'in orly havaalanı yakınlarında meydana geldi.
kpds içi gittiğim ,sıhiyeye gitmek için çıktığım metro istasyonun çıkışında kendimi birsürü köprünün altında bulduğum ve bu köprülerden birinin altından yürürken üstten geçen aracın sıçrattığı camurlu su ile suçuk olduğum hemen akabinde yolun karşısındaki parkta yürürken kare kare olan taşlardan birine basmamla bi ayağımı bileğime kadar su içinde bulduğum sınav öncesi beni rezil bi hale getiren her tarafı tuzaklarla dolu şehir.
ulaşım araçları ise gidilecek yere kolayca ulaşımı sağlıyor en azından ben astiden sıhiyeye ankaray ve metroile kolayca ulaşabildim.ilk geliş için çok kolay oldu.
sınavdan sonra orda askerlik yapmakta olan bi arkadaş ile dolaştım biraz .gözlemlediğim kadarıyla ankara insanları genelde birbirine benzemekte.boylar çok uzun değil ama kısa da değil,genelde kumral ve koyu tonlardalar,kafa oranları ise vücüda göre biraz büyük geldi.yani örneklemim * nekadar geçerlidir tartışılır.
ama diğer şehirlere göre düzenli bi şehir gibi geldi bana.
pazar günüyse her taraf çarşı iznine çıkmış asker doludur.ama onlar da kendini belli etmektedir.
dağ yolu yada sahil boyu olmaması bize garip gelse de ankaralılar bunu pek umursamamaktadırlar.zaten sevmektedirler ankarayı.*
yavaş yavaş hatta 4 yılın üzerine yeni yeni sevmeye başladığım yaşadığım şehir.o kadar da kötü değildir.sadece insanın denizi olmaması durumuna alışması gerekmektedir.
nüfusunun büyük bir kısmını, başkentte yaşıyor olmalarına rağmen medeniyetten nasibini alamamış insanların oluşturduğu; güzel şehrim.
2.5 yıldır uzağında yaşadıgım ve her geldiğimde değişen yollarıyla beni çileden çıkaran şehir. hayır sevmeyeceğim artık o olacak.
ucuz bir makarna markasıdır .
(bkz: nuhun ankara)
memur kentidir.insanlarının aşırı ciddi bir duruşu vardır.*istanbul dan sonra adına ve hakkında en çok şarkı yapılandır.*
ortalıkta çok fazla takım elbiseli adam dolaşır. memur kenti olmasına rağmen alım gücü yüksektir. istanbuldan gelenlerin alışmakta zorlandığı şehirdir. (bkz: ankara ankara güzel ankara)
Ankara için çarpıyor yüreğim,
Sonsuza kadar tek dileğim.
Son nefesimde bile
Ankara'yı seveceğim.
il trafik kodu:06,şehirler arası tlf kodu:312 dir.düzenli olmasına şaşmamak gerekir,cunku baskenttir.step ikliminin agac yetiştirmeyen iklimi sayesinde agaç katliamı yapılmadan geniş yollar olusturulabiliyor,düzenli imar planları yapılabiliyor (bkz: konya). (bkz: ) insanları gercekten cok mesafelidir.başkent yapılması oldukca akıllı bir karardır.şayet istanbul baskent olsa nufusu 22 milyonu gecer buda bazı yeni olusturulan devlet kurumlarının kocaeli yada tekirdag il sınırları içine yapılması anlamına gelirdi,bogazı milletvekillerinin lojmanları kaplardı.şayet 3.5 milyonluk izmir baskent olsa nufus 10 milyonu gecer buda ege sahillerinin tamamen ölmesine neden olabilirdi. (bkz: felaket senaryoları)
düzenli şehirdir. kaybolmak için aşırı çaba gösterilmesi gerekir. çünkü tüm yollar kızılay meydanına çıkar.
tiki ruhlu bir karakterseniz tunalı hilmi caddesi, bahçeli 7 denen 7. sokak(aslında bir bok yoktur, daracık sokakta audilerle görgüsüzlük şovu yapılan bir yer),arjantin caddesi, tunus caddesi gibi yerleri;karum, carrefour*,migros gibi alış veriş merkezlerini gezebilirsiniz.
ama öncelikle anıtkabir'i ziyaret etmelisiniz. hala görmeyenler varsa bunun büyük bir eksiklik olduğunu düşünebiliriz.
onun dışında başkent olduğundan dolayı memur, öğrenci şehri ağırlıklı bir imaj çizer. gece hayatı yoktur desem yeridir. saat gece yarısına gelmeden pek çok yer kapanır.
içerisinde yaşadığım, dostlar edindiğim, aşık olduğum şehirdir. ha evet bir de denizi yok...naapalım kardeşim yok işte !*
üç büyükleri daha fazla izlemek için, 2. ligdeki ankara takımlarını da destekleyen -ki 1. lige çıksın- taraftarlara sahip şehir. öyle ki; fenerlisini, galatasaraylısını, beşiktaşlısını milli takım dışında hiçbir aktivite bu kadar birbirine bağlayamaz. hey yavrum..
"Yağmur yağdı
yer ıslak
yer ankara kokuyor
ağaçlar natur
ankara mort"
dizeleriyle mehmet esen'in özetlediği kent
seni görmek ister her bahtı kara diye yazılan marşı ankarayı gördükten sonra bir daha düşünerek bahtı karanın içini de karartacağının garanti olduğu şehir..
düzen denilince ilk akla gelen yer. kasvet deyince de. iş bulma imkanı da istanbul'a göre azdır. sözün özü evlendikten sonra yaşanılacak tek, evlenmeden önce son yerdir benim için.
Türkiye'nin başkenti Ankara şehrinin bulunduğu ildir. iç Anadolu Bölgesi'nin kuzeybatısındadır. Doğusunda Kırşehir ve Kırıkkale, batısında Bilecik-Eskişehir, kuzeyinde Çankırı, kuzeybatısında Bolu, güneyinde Konya ve Aksaray illeri yer almaktadır.

Ovalık bir alanda kurulan ilin yüzölçümünün; yaklaşık % 50'sini tarım alanları, % 28'ini ormanlık ve fundalık alanlar, %12'sini çayır ve meralar, % 10'unu tarım dışı araziler teşkil etmektedir.

Dağlık ve ormanlık Kuzey Anadolu ile kurak Konya Ovası arasında yer alan Ankara, Kızılırmak ve Sakarya Nehri ve havzaları ile çevrilmiş olup, kuzey ve kuzeybatısındaki dağlar yer yer ormanlık alanlarla kaplıdır.

ilin, en yüksek noktasını 2.015 m. yüksekliğindeki Işık Dağı, en geniş ovasını 3.789 km²'lik yüzölçümü ile Polatlı Ovası, en büyük gölünü yaklaşık 490 km²'lik yüzölçümü (il içi) ile Tuz Gölü, en uzun akarsuyunu yaklaşık 151 km.lik (il içi) uzunluğu ile Sakarya Nehri, en büyük barajını 83,8 km².lik yüzölçümü ile Sarıyar Barajı oluşturmakta olup, il geneli itibarıyla 14 doğal göl, 136 sulama göleti ve 11 baraj bulunmaktadır.

ilin başlıca akarsuları; Kızılırmak, Sakarya Nehri, Ankara Çayı, Kirmir Çayı, Ova Çayı ve Balaban Çayı'dır. Başlıca gölleri; Tuz Gölü, Mogan Gölü ve Eymir Gölü'dür. Başlıca barajları; Sarıyar, Kesikköprü, Çubuk-1, Çubuk-2, Bayındır, Kurtboğazı, Çamlıdere ve Asartepe barajlarıdır.

Geniş arazi yapısı itibarıyla güneyde bozkır, kuzeyde ılıman ve yağışlı bir iklim tipinin görüldüğü Ankara'da genel olarak yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları soğuk ve kar yağışlı kurak bir karasal iklim tipi görülmektedir.
ilk "büyük" zirvesini *eylül başlarında gerçekleştirecek olan şehir. yazık bize. hehe
Üniversite için ağlayarak geldiğim ilk bir yıl bir türlü alışamadığım, fakat son yılda bırakmak istemediğim benim gözümde en güzel şehir.
Bolca üniversiteli gencin bulunduğu, güzel arkadaşlıklar kurulabilen, her zaman tabessümle hatırladığım başkentimiz.
turkiye'nin 80'in uzerindeki ilinden baskent olanidir. arazisi genistir. herkse ev yapacak alan vardir. caddeler de vardir sehir icinde
irice bir kasaba görünümünde başkent.
pinhani'nin istanbul'da adlı şarkısında geçen "sevemiyorsan istanbul'u benim gibi.. kaçalım yine bozkırlara.." sözlerinin bana hatırlatıp özlem duydurttuğu* ve bir an önce kaçmak istediğim şehirdir. insanları istanbul'a göre daha insancıl ve çarpıklığı az olup; daha düzenli bir şekli olan yerdir.