ankaraya aşık olma nedenlerimden sadece biri.
pıtır pıtır yağarken kar, parmaklar dolanmalı kupalara.. nefis bir kahve kokusu ve battaniye altı keyfi..
ah ah..
buralara da yağsa artık keşke..
güzel geçecek bir kışın başladığının habercisidir.

(bkz: ha geldi ha gelecek derken geldi)
(bkz: kar altındadır varoşlar hasretin nazlıdır ankara)
sözlükten öğrenip pencereye koştuğumda gördüğümdür.karın daha çok yakıştığı bi şehir yok ekmek çarpsın. karasal ankaram benim...
Ankara ankara güzel ankara; seni görmek ister her bahtı kara

tanım: bu saatte hala midterme çalışan umutsuz gence yaşama sevinci veren doğal olay.
(bkz: ankara soğuğu)
gece sokakta tek başınıza yürümeniz için en müthiş fırsattır. gecenin saat 1 inde atakuleye kadar gidip, seğmenler parkının yanından usulca kuğuluya kadar süzülüp, kuğulunun çevresinde bir tur attıktan sonra tunalının kendine has yalnızlığında ilerlememe ve evime uzun zamandır hiç hissetmediğim rahatlama duygusuyla girmemi sağlamıştır bu geceki kar. uzun zamandır ilk kez ferah bir şekilde gideceğim uykuma. * *
bu kis ilk defa bu gece gorulmustur. yine bembeyaz olmus bilkentin her tarafi artik sabahlari okula gitmek daha bi tatli olacak. tadindan yenmeyecek bembeyaz agaclari yollari seyrederken sicak kahveni yudumlamak...
öncesinden yağan yağmur nedeniyle tutması zaman alacak kardır. * tutsa da beyaza bürünse diye bekliyordum 1 aydır. yılbaşına kadar yağmasını hatta şöyle yolları falan kapamasını dilediğim kardır.
şarapla karşılanır. şöyle bi 10 gün sonra bi sağlam yağsa tadından yinmez.
Aşka Özlem'den Ankara şarkısını anımsamamı sağlayan hede.

"Kar yağıyor bugün Ankara'da.
Kar yağıyor duygularıma.
Sen uzaklardasın.

Kar yağıyor bugün ayrılanlara.
Eski günlere, hatıralara.
Biliyorum örtecek onları.
Eski günleri, hatıraları.

Kar yağıyor bugün Ankara'da.
Kar yağıyor duygularıma.
Sen uzaklardasın.

Dışarıda buz gibi bir hava.
Odam sıcacık aşkınla.
Sen uzaklardasın.

Kar yağıyor bugün ayrılanlara.
Eski günlere, hatıralara.
Biliyorum örtecek onları.
Eski günleri, hatıraları."
ankaraya öyle yakışırdı ki kar ( y.erdoğan)
ankarada kar var ankarada kar
hasret ufkunda yare ulaşmaya daha çok zaman var *
bugün itibariyle yağan yağmurdan dolayı şehir merkezinde hemen hiç kalmayan kardır.
kar yağdığında içimden "karlar düşer, düşer düşer ağlarım. hep ismini, hep ismini anarım" nakarıtını söyleyip durduğum güzel olay.
yağarken dinlenmesi gereken şarkı şudur :

http://fizy.com/#s/1ajfn8
(bkz: sana giden yollar kapalı)
tanım: mart'ın sekizinde gelen kara kışa ankara'nın hazırlıksız yakalanması sonucu oluşan esarettir.

anım: iki gün önce saat 14.53 te pursaklar'dan kızılay zafer çarşısına fotokopi çektirmeye gittim. 316 sayfalık bir kitabın 15 kopyasını yapmak üzere bilmem ne copy center'a girdim. girdiğimde saat 15.50'ydi. kopyaları ne zaman alabileceğimi sordum ve bana ertesi gün 3-4 gibi alabileeğimi söyledi. arkadaşımı aradım ve durumu izah ettim. ille de bugun almalıyız dedi. ben de bugun alıp alamayacağımı sordum. 19.00da gelirsem alabileceğimi söyledi. buradan sonrasını zaman tablosu üzerinde anlatayım:
14.53-15.50 pursaklar'dan zafer çarşısına gidiş
16.00-18.45 vakit öldürmek üzeri gerekli gereksiz kar altında kızılayda biraz sürtüş, dost kitabevine dalış ve mis simitte çay keyfi.
19.00- kopyaları alış.
19.10-20.10 kızılay sakarya caddesi önünde durakta bekleyiş. (gelmedi otobüs. gelenlerin hepsi full doluydu. 15 tane kitapla g*t kadar boşluğa nasıl gireyim ben)
20.10- sıhhiyeye kadar gideyim diye düşünmem ve bu sebeple metroya inmem.
20.20-21.00 sıhhiyede sabırsız bekleyiş. ve yine otobus gelmez. gelenler doludur. fıttırma aşamasına gelinir.
21.00-21.45 sıhhiye köprüsü altındaki çay evinde biraz iç ısıtılır. köprü trafiğinin bitmesi beklenir. 5ten 9a kadar süren iş çıkışı saatinin bitmesi beklenir.
21.45- sonunda otobuse binilir ve
22.30 öğrenci yurduna giriş yapılır.

arkadaşın saçma inadı yüzünde yedibuçuk saat yolda harcanır. bütün gün mahvolunur. hiç bir iş yapılamaz. sövülür sayılır.
ertesi gün de acı acı intikam alınır. maktul beni bir restorana götürmüştür ve hesap canına okumuştur
etkisi belkide kar yağma işi bittikten sonra günler sürecek durumdur.
etrafın suyla kaplanmasıyla sona erecek durumdur. *
güzel, bir o kadar da an itibari ile tutucu olan güzellik.
çok güzeldir.
Ne güzel şehir merkezine karın yağması.Manisada kar eteklerine kadar iniyor ama şehir merkezinde yok.O karın soğuk havasını çekmek ölüm gibi..
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar