1. 1.
    yirmibeşinci uluslararası istanbul film festivali kapsamında;
    13 nisan, 16.00, beyoğlu sinemasında gösterilecek olan film.
    4 ... cikarinbeniburdan
  2. 2.
    yusuf atılgan'ın yine klasını konuşturduğu 1987 yılında ömer kavur tarafından sinemaya aktarılmış harika eseri.
    2 -1 ... aylak adam
  3. 3.
    annemlere muhafazakar aile kızlarının evinde kalıyorum dediğim ama mutlaka anayurtta bir ortamda kendimi bulduğum kayserinin güzide öğrenci semti, benim için otel...
    5 -2 ... isabelle
  4. 4.
    harika bir yusuf atılgan eseri. zebercet' in bitmek bilmeyen bekleyişine sahne olan bir otel. okunası bir edebiyat eseri.
    5 ... diss___
  5. 5.
    yusuf atılgan ın sıradışı romanı. zebercet bugüne kadar okuduğum en antipatik karakterlerden okurken hiç bir şekilde empati kurmanıza ya da özedeşleşmenize olanak tanımıyor, herşeyinden nefret ediyorsunuz fakat hikaye o kadar başarılı anlatılmış ve karakter o kadar iyi işlenmişki kitabı bitirdiğinizde hayran kalıyorsunuz.
    6 ... yatahaze
  6. 6.
    sadece küçük bir hikaye olabilecek bir olayı genişletip roman yapan bir yusuf atılgan kitabıdır. 15 dakikalık bir kısa filmde anlatılacak olayı uzun metrajlı bir film yaparak uzun uzadıya, sıkıcı, boğucu, izlenemez hale getiren ömer kavur filmidir. ödül alması benim filme güzel demem için bir sebep değildir varsın kendini entelektuel sanan hodukler aaa çok güzel desinler. kitap da kötüdür, film de.

edit: özür dilerim kitaba ve filme kötü dediğim için... aslında hatayı kendimde aramadığım için... belki de eksiklik bendedir, ben anlayamamışımdır.
    4 -12 ... kuantum
  7. 7.
    türk psikoloji romanlarından en iyilerinden biri.
    türk romanı psikolojik açıdan çok fakirdir. köy, kent, savaş, toprak, memleket,devrim romanlarımız pek boldur ama psikolojik romanlarımız elin parmağını geçmez. Anayurt oteli bu bakımdan kesinlikle okunmalı.
    Salman rüşdi, derki; 'Roman yazarken ilk görev karakterleri okura sevdirmektir. Eğer okur, karakterle bir bağ kuramazsa, başına ne geldiğiyle ilgilenmez'. evet rüşdi böyle söylerken, Atılgan kitabında ana karakter olan Zebercet'i okura sevdirmeye çalışmaz (kanımca) katil, tecavüzcü, hırsız bir karakterin yanlızlğı bir insana ne ifade eder, intiharı için üzülmek gerekir mi? bu soruları soruyor kitap.
    Zebercetin bekleyişi, umutsuzluğu, cinsel sapmaları, veshasıl intiharı okuyana bir matem duygusu bulaştırıyor. bir tecavüzcünün intiharına üzülüyor insan, bir katilin umutsuz yanlızlığına da. Atılgan bunu başarmış 107 sayfalık romanında. kötü (ki bence değil) karakterde okura sevdirilebilir.
    ayrıca zebercet'in devamlı söylediği 'ne ölüm ne sağ' bir insanın yaşarken ölmesi, intihar ederken ipi boğazından son anda çıkarmaya çalışması (başarısız olur) bir soru/n olarak okuyucunun karşısında durur.
    Yusuf Atılgan'ın Zebercet'i, Maksim Gorki'nin yararsız bir adam adlı romanındaki Yevsey adlı kahramanı andırır bana, ikisininde sonu aynı; intihar.
    son olarak türk romanının bu eşsiz ustasına burdan selamlar gönderiyoruz.
    7 ... winstonsoft
  8. 8.
    ömer kavur un en önemli eserlerinden birisi, bence birincisi.. anlatım dili ve karakter betimlemesi bakımından türk sinemasının en önemli eserlerinden bir tanesidir.. izlenmesi zordur.. ama hakkını vererek izlendiği takdirde zihinde hoş bir seda bırakır..

(bkz: zebercet): gelmeseydiniz ölürdüm..
    ... inisiyatif7
  9. 9.
    olağanüstü eser, olağanüstü film...

(bkz: gizli yüz)
    (bkz: gece yolculuğu)
    2 ... kaptanreis
  10. 10.
    (bkz: aylak adam)
    (bkz: yusuf atılgan)
    ... kafkaesque