bugün

entry'ler (1180)

nomos

Yunanlıların kullandığı nomos sözcüğünün kökü olan 'nom' yunanca değildir. Daha gerileri gittiğimizde bu sözcüğün kökeni olabilecek Türkçe kökenli 'om' çıkıyor karşımıza. Om'dan türeyen omurga da 'parçaların kendisine bağlandığı birlik, uyum sağlayıcı' anlamına gelir. Om bazı yörelerde 'Yom' olarak dönüşerek 'töreye uygun davranış' anlamında 'Yomuş' olarak kullanılmış. 'Yom' Dede Korkut'ta da geçmektedir. Baştaki 'Y' harfinin bazı Türk boylarında 'N'ye dönüştüğü çok yaygın olduğundan 'Nom' olarak kullanılmış. Türkçe'de Yomuş, Nomuş olarak yaygın kullanılmıştır. Kısacası Nomos, Namus, Omurga hepsi Türkçe 'OM' kökünden gelmektedir.
Kaynak: http://cengizozakinci.com...loads/2015/02/062-069.pdf

laikliğin inanç özgürlüğü olduğu yalanı

Laiklik kanunların dini inançlara göre değil tüm yurttaşlara eşit olarak uygulanmasıdır. Osmanlı'nın özellikle son döneminde gayrimüslimler bundan faydalanıp ayrıcalıklı haklara sahip olmuşlardır. Müslümanlar uzun yıllar askerlik yapıp geç yaşta hayata atılırken gayrimüslimler ufak bir bedelle askerlikten yırtıp genç yaşta ticarete atılıp zenginleşmekte müslümanlar ise fakirleşmekteydi.

ilk önce 2. meşrutiyet'te eşit haklar gündeme geldi ve gayrimüslim azınlıkların finanse ettiği 31 Mart şeriatçı ayaklanması başladı. Yani gayrimüslimler şeriat istiyordu.
Lozan'da da ingilizler gayrimüslimlerin ayrıcalıklarını korumak için şeriat kanunlarını dayatmış ancak Türk'ler herkese eşit haklar vereceğiz diyerek diretmiştir ve Lozan'daki en büyük krizlerden biridir bu. ingiltere tam 1 yıl şeriatçı ayaklanmaların Ankara hükümetini devirmesini bekleyip Lozan'ı imzalamamıştır.

En sonunda laik Türkiye Cumhuriyeti'ni kabul etmek zorunda kalmışlardır.

tarihin bilinmeyen yüzü

Cumartesi akşamları 21.30'da kanal b'de levent yıldız'ın sunduğu Cengiz Özakıncı'nın belgelerle her programda adeta bir kitap yazdığı mükemmel bir tarih programı. Youtube üzerinden de canlı yayın yapmaktadırlar. Eski programları youtube kanallarından izlenebilir. https://www.youtube.com/c.../UCgsOlf0ww7e1MfSpgl2fUAg

Her Türk gencinin mutlaka izlemesi gereken her programda farklı bir aydınlanma yaşayacağı değeri henüz anlaşılmamış müthiş bir programdır.

hipokrat

Tıbbın babası değildir. Hipokrat'tan yaklaşık 1200 yıl önce Babil'de bronz neşter kullanılarak ameliyat yapıldığı Hammurabi kanunlarında yazılıdır. Hipokrat'tan önce doğa üstü güçlere inanılıyordu büyü ile tedavi vardı iddiası da yalandır. Hammurabi kanunlarında büyücülük suçtur. Yine binlerce yıl önce Hititler'de bitkilerden ilaç yapılıp tedavide kullanılıyordu. Diyelim ki bunlar hiç olmamış. Yine de tıbbın babası değildir.
Çünkü; yaklaşık 60 eserden oluşan içinde Hipokrat Yemini'nin de olduğu the hippocratic corpus adlı eserlerinin hiç biri Hipokrat tarafından yazılmamıştır. Her biri farklı yüzyıllarda yazılmış olup anonimdir. Yani kimin yazdığı belli değildir. Hipokrat, bir çok bilimde olduğu gibi Tıp bilimini de Antik Yunan icadıymış gibi göstermek istemek amacıyla uydurulmuş bir şahsiyettir.
Konuyla ilgili ingiliz Tıp Tarihçisi profesörün makalesi için; http://theconversation.co...-father-of-medicine-32334

yılmaz özdil

Mustafa Kemal kitabının 182. sayfasında Atatürk'ün imzasının Vahram Çerçiyan tarafından tasarlandığını iddia ederek Atatürk'e dolaylı yoldan hakaret etmiş bir gazeteci.

görsel

Atatürk'ün imzası kendi el yazısıdır.
Bu iddia Cengiz Özakıncı tarafından çürütüleli çok zaman oldu. https://www.youtube.com/w...tVJ4&feature=youtu.be

Atatürk hakkında kitap yazmak bu kadar kolay olmamalı.

ilber ortaylı nın açık açık yalan söylemesi

14 Ekim 2018 Teke Tek programında Atatürk'ün Türk Tarih Tezi'ni terkettiğini Celal Şengör ile birlikte hiçbir kanıt olmadan uydurarak açık açık yalan söylemesidir. Atatürk'ün hiç görmediği dediği orta asya göç haritasının önünde Atatürk'ün öğrencileri sözlü yaptığı fotoğraflar var. Ayrıca Türk Tarih Kurumu'na girmedi Reşit Galip'in fantezisi dediği harita Türk Tarih Kurumu tarafından yazılan ders kitaplarında basılmıştır.
ilber Hoca'nın bu kadar cahil olabileceğini düşünmediğimden yalan söylemiş olduğu daha muhtemeldir.

Konuyla ilgili ilber Ortaylı'nın sözleri ve Cengiz Özakıncı'nın belgelerle cevabı linkteki görüntülerde mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=aiY-9_USOPE

türk tarih tezi

https://www.youtube.com/watch?v=BbF02BZBWdA&t=3s

Cengiz Özakıncı'nın muhteşem anlatımıyla bu tezin nasıl yazıldığını hangi bilimsel kaynaklara dayandığını yukarıdaki programdan başlayarak tarih sırasına göre izleyip öğrenebilirsiniz.

Bu tez, Türk'leri barbar olarak yaftalayıp Anadolu'yu işgal gerekçesi oluşturmaya çalışan Yunan-Roma tarih tezi savunucularına karşı yazılmıştır. Batılılar uygarlığın Yunan-Roma tarihinden geldiğini ve bunların da batılıların ataları olduğu iddiaları üzerine Atatürk uygarlığın daha eski kavimlere dayandığını ve bu kavimlerin de Orta Asya kökenli olduğunu yani Anadolu'nun binlerce yıllık Türk yurdu olduğunu ortaya atarak ve bunu yine batılı bilim adamı ve arkeologların çalışmalarına dayanarak batılılara ayar vermiştir.

Atatürk bu çalışmaları yapmadan önce 4000'e yakın kitap okumuştur. Bu kitaplar üzerinde işaretlediği yerler aldığı notlar Anıtkabir Derneği tarafından 24 cilt halinde yayınlanmıştır.

matias guillermo fernandez

Bursaspor'un prensipte anlaştığı Godoy Cruz forması giyen 25 yaşında Arjantin'li orta saha oyuncusu. Resmi imzayı atarsa Süper Lig'in yeni yıldızı olmaya aday. Pablo Martin Batalla'dan bayrağı devralabilir.

referandumda pkk nın hayır demesi

(bkz: Referandumda şeytanın evet demesi) Rıdvan Dilmen

referandumda pkk nın hayır demesi

Bunları PKK sözcüsü bile söyleyemez zaten. Neye evet dediğinizin farkında mısınız?
https://twitter.com/Twite...status/824051895664644096

bir söz söyle okuyana ilaç olsun

(bkz: Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur)

Her ümitsizliğe kapıldığımda bir insana bu sözden daha iyi etki eden başka bir söz duymadım.

nikotin yoksunluğu

Nikotin içlik giyilerek giderilebilecek yoksunluk. (bkz: umut sarıkaya)

görsel

harun tekin

Ligde üst üste 5. penaltısını kurtarmıştır. Sanırım Süper Lig'de rekor. Dünyada böyle bir istatistik var mı bilemiyorum.

lig tv

Bugün daha oynanmamış iki maç varken Haftanın en iyi 11'i, en kötü 11'i ve en sağlam 4 oyuncusunu seçen yayın şeysi.

bu ülkenin en büyük külhanbeyi atatürk tür

Yabancı öğrenci kontenjanından Cerrahpaşa'da bedavadan tıp okuyan. Doktor olduktan sonra Yunanistan'a doktorluk yapmak için gidip kabul görmeyince Türkiye'ye kaçak yollardan gelen ve Yunanistan'ın vatandaşlıktan attığı, sonrasında Türkiye Cumhuriyeti'ne vatansız (bkz: haymatlos) olarak sığınan yunan asıllı bakanın açıklamasıdır.

sabahı olmayan ülke

Erken öten horozu olmayan ülkedir. Horozlara yaradı bu uygulama.

gazze ye yardım götürürken bize mi sordunuz

Ben "israil Dölü" demedim. "israil dölüyüm" dedim.

13 mayıs 2016 cuma hutbesi

Rte'den kızı Sümeyye'ye düğün hediyesi olarak verilmiştir. Konusu aile,eş ve evlilik. Siyasi hutbeler yıllardır malum. Düğün hediyesi olarak ilk kez veriliyor sanırım. http://www2.diyanet.gov.t...C4%9F%C4%B1%20Ailemiz.pdf

lozan 2023de bitecek

Bunu diyen Akp'liye "Bunu Mehmet Cengiz'e söyle de Artvin'de maden çıkarmaya Lozan bitince gelsin" diyebilirsiniz.

dow chemical

DuPont ile birleşerek 130 milyar dolarlık devasa bir voltran oluşturmuşlardır. Birleşmeden sonra Tarım, Malzeme Bilimi ve Nitelikli Ürünler olmak üzere 3 alt şirket oluşturulacak. Ayrıca DOW Chemical Dow Corningin hisselerinin %100'ünü de alarak adeta agar.io da birinci sıradaki dev çember oldu.