bugün

Maydanozgillerden, kokulu tohumu hamur işlerinde ve rakı yapımında kullanılan, yurdumuzda ekimi yapılan bitki.
Hazmı kolaylaştırıcı, iştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderici, mide ve bağırsak gazlarını söktürücü etkileri vardır.
kokusu harikadır, rakıyı rakı yapar.
kokusu rakıyı andıran,görünüş itibariyle de maydonoza benzeyen,bilumum hastalığa iyi gelen şifalı otlardan biri.
Maydanozgillerden, kokulu tohumu hamur işlerinde ve rakı yapımında kullanılan bir bitki. Pimpinella anisum ise anosonun latincesidir.
(bkz: siz gerçekmisiniz)
(bkz: anason)
anayurdu mısır olan, maydanozgillerden bir bitkinin küçük, yeşilimsi, taylı ve baharlı bir tohumudur. hamur işlerinde, rakıcılıkta, gevreklerde, çöreklerde kullanılır.
Anason bitkisinin meyvelerinden elde edilir. Rakı gibi alkollü içkilere çeşni katmak için kullanılır. Anasonun tatlımsı tadı ve özgün kokusu içinde bulunan "anethol" adlı yağdan gelir. Anethol,alkolde çözünür;ama su oranı arttıkça çökelir. Bu nedenle anasonlu içkiler suyla karıştırıldığında beyaz olır. Anason,tatlılarda da kullanılan bir baharattır. Ayrıca kedi,köpek mamalarına tat vermek için de karıştırılır. Anason bitkisinin anavatanı Doğu Akdeniz'dir.
candır canandır.
şifalı bitkiler ansiklopedisine göre, kaynatılıp şeker ilave edilerek, her gün bir bardak içilmesi halinde yüzü güzelleştiren bitki.
bolca içtikten sonraki halime bayıldığım, etkisini kaybetmesin diye içişlerim arasına aralıkla bırakıp özlem sağlayıp kavuşma anını dorukta yaşadığım, helal sarhoş edici çayı olan baba bitki.
ormanına gidilmek istenecek bitki.
görsel
Akşam akşam beni efkarlandıran, tekrar tekrar dinlenilesi zakkum şarkısı. Sözleri oldukça manidardır.

Anason

Dokunsalar ağlayacaksın
Ama hiç dokunmuyorlar
Biçare bakan gözlerin bırak kanasın
Gücüne gitsin şarkılar
Anason kokarken sofralar
Yaşlandırıyor seni aynalar
Her geçen yıl birer birer
Masadan eksiliyor dostlar
Aklın ilk göz ağrısında
Hatırlıyormu seni hala
Dikiş tutmayan bu büyük yara
Bazı geceler kanıyor hala
Anason kokarken sofralar
Yaşlandırıyor seni aynalar
Sessizce aktı gitti yıllar
Seni hiç uyandırmadan
Ve bir sabah uyandığında
Kalmışsın tek başına
Rakıya can verir,tüketici kazanır,bakkal kazanır,ülke kazanır...
mükemmel bir zakkum şarkısı. dinlenmesi şarttır. şuradan dinleyiniz;
http://www.youtube.com/watch?v=D4VtTo5biq0
zakkum yeni albümden anason şarkısı, yeni türkü tadında olmuş...
bi an neredeyse sevgili derya köroğlu söylüyor gibi geldi... (nakarat bölümlerinde...)
ayrıca albümün geneli gibi bu şarkı da damar olmuş...
ingilizcede anaoğul anlamına gelir.
muhteşem bir zakkum parçası. şarkıdaki klarnet can alır adamdan, sözleri de cabası . *
--spoiler--
dokunsalar ağlayacaksın,ama hiç dokunmuyorlar
--spoiler--
zakkum'un yeni albümünün en kral parçası. tabi yüzükten sonra.
son günlerde sürekli dinlediğim zakkum şarkısı.

sessizce aktı gitti yıllar seni hiç uyandırmadan ve bir sabah uyandığında kalmışsın tek başına *
adı gibi bir etki bırakan şarkı.
iki gündür dönüp dünüp bu şarkıda takılıyorum kalıyorum...hep de "dokunsalar ağlayacaksın, ama hiç dokunmuyorlar" kısmımda gözlerim doluyor ama ağlayamıyorum boğazımda buruk bir tat kalıyor sadece...
birçok şey düşünüyorsun, aklına geliyor eski dostluklar bir daha göremeyeceklerin...
öylece dalıp gidiyorsun ister istemez.
hani şarkıda diyor ya;

''dokunsalar ağlayacaksın ama hiç dokunmuyorlar''

işte bana böyle dokunmuş bir şarkı.
--spoiler--
--spoiler--
zakkum'un tarz değişikliğinin en belirgin özelliklerini taşıyan şarkı. tam bir efkar şarkısı..
zakkum'un yeni şarkısı.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1901914316791&oid=13945605246&comments
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar