1. 1.
  genelde yaşlı kişilerde görülen unutkanlık ve zihin bulanıklığı sendromu.
  4 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  hastalığın son aşamasında alzheimer olan kişi nasıl yemek yiyeceğini ve nasıl nefes alacağını unutabilmektedir.
  ünlü aktris rita hayworth ta bu hastalıktan ölmüştür.
  2 ... audrey
 3. 3.
  (bkz: demans)
  ... gamze
 4. 4.
  türklerin bir türlü doğru telaffuz edemediği hastalık ismi.. alzehimmer, alzaymar, alzeymer gibi varyasyonları olmakla birlikte dogru telaffuzu sanıyorum ki alshaymır şeklindedir ve orijini almancadır.
  1 ... plug in baby
 5. 5.
  telafuz şekli alzeymır'dır
  1 ... diablo7_
 6. 6.
  Bunama sebebleri arasında ilk sırayı alır Alzheimer hastalıgı.

  Alzheimer tipi bunamanın nedeni tam olarak bilinmemektedir; beyinde amiloid denen maddenin birikimine, genetik altyapıya bağlı olduğu öne sürülmektedir. Tüm bunamaların %50-60'ı Alzheimer tipidir. Yavaş başlayan bir bunamadır. Sıklıkla 65 yaş civarında başlar.

  Hasta yeni bilgileri öğrenmede ve önceden öğrenilmiş bilgileri anımsamada zorlanır. Erken evrede telefon numaralarını unutmayla başlarken, ilerledikçe isimleri unutur. Nesneleri adlandırmada zorlanır veya tanımlayamaz. Konuşma bozulur; anlatım güçlüğü, belirsiz ve ayrıntılı konuşma, tekrarlayıcı tarzda konuşma olur. Alışveriş, ev işleri, kişisel bakım gibi günlük görevler sırasında yorulma, karmaşık görevleri başaramama, sorunları çözememe ortaya çıkar; devamlı gözetim ve yardıma gereksinim duyabilir. Hastanın bulunduğu yeri, zamanı hatırlaması da bozulur; sokakta kaybolma, ev içerisinde odaları karıştırma, bulamama olabilir. Kişilik yapısında değişmeler olabilir; şüpheci, aşırı tutumlu, küfürbaz, sinirli, saldırganlık gösteren, uygunsuz şakalar yapan biri haline gelebilir. Mesleki ve toplumsal alanda belirgin bir bozulma ve kişisel performansında düşüş vardır. Bu bulguların bir kısmı depresyonda da olabileceğinden kimi zaman iki hastalık birbirine karıştırılabilir.

  Alzheimer tipi bunama aşama aşama başlar ve sürekli ilerler, 8-10 yıllık sürede kötüleşmeye gider. Alzheimer tipi bunama denmesi için diğer tüm bunama tipleri incelenir ve bunlara bağlı olmadığı netleştiğinde, Alzheimer tipi olarak adlandırılır. Hastalığı yavaşlatmaya yönelik ilaçlar ve hasta ve ailesini desteklemeye yönelik tedaviler kullanılır.

  Daha ayrrıntılı açıklama için;
  http://www.focusdergisi.com.tr/saglik/00170/
  1 ... aby
 7. 7.
  tedavisinde asetilkolinesteraz inhibitörü olan donepezil ve rivastigminin kullanıldığı hastalık.
  1 ... machados
 8. 8.
  novartis firmasının exelon isimli ilacının, kendisi için kullanılan ilaçlar arasında en etkilisi olduğunu öğrendiğim hastalık. ayrıca okunusuda alshaymır dır plug in baby nin dediği gibi..
  ... lazy pigeon
 9. 9.
  Alzheimer hastalığının etiyolojisinde alüminyum, çinko ve kalsiyum gibi esansiyel elementlerin rolü üzerinde durulmaktadır. Alüminyumun nörofibriler dejenerasyona yol açtığı bilinmektedir.hatta alzheimer hastalarının ölümünden sonra yapılan otopsilerde çoğunun beyninde alüminyumun birikmesinin oldukça fazla olduğu görülmüştür.

  Bu güne kadar alzheimer ın genetik etiyolojisinde yer aldığı düşünülen dört lokus tanımlanmıştır. Bunlar 21. kromozomdaki amiloid prekürsör protein, 14. kromozomdaki presenilin 1 (PS1) geni, 1. kromozomdaki presenilin 2 (PS2) ve 19. kromozomdaki APO E lokusudur. Bu dört lokus (APP, PS1, PS2, APO E) Alzheimer hastalığının total genetik etiyolojisinin yarısını oluşturur.

  Son genetik çalışmalar alzheimer nöropatogenezinde APO E geninin önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. 19. kromozom üzerindeki APO E’nin kalıtımının geç başlangıçlı AD ile birlikte olduğu ve APO E 4’ü pozitif hastaların negatiflere oranla artmış amiloid depolanmalarına maruz kaldığı gösterilmiştir.
  2 ... pellet
 10. 10.
  kronik beyin hastalığıdır. demans (bkz: bunama)ın alt çeşidi olan rahatsızlık. 85 yaşını geçen 3kişiden birinde görülür. ülkemizde 20 bin civarı alzheimer hastası vardır. bu sayı dünyada 15milyon civarındadır.

  unutkanlıkla başlar. ileri safhalarda ailesini bile tanıyamama,altına kaçırma, solunum ve yeme güçlüğü görülür. kesin tedavisi yoktur. şöyleki nörötransmitter eksikliğide etken olduğu için asetil kolin birikmesini sağlayan achesteraz inhibitörleri kullanılabilir. ancak bu hastalığı durdurmaz veya ortadan kaldırmaz. sadece ilerlemesini yavaşlatabilir. su an tedavide kullanılan ilaçlar ebixa aricept exelon gibi pahalı ilaçlardır. kalıtsalda olabilmektedir. *

  asıl tedavi ailenin veya bakıcının ona nasıl baktığı, nasıl ilgilendiğidir. zor bir hastalıktır. elden birşey gelmez. seviğiniz gözünüzün önünde zamanla eriyip gider. kendisi başlıca bir ölüm sebebi değildir. ancak yetersiz beslenme, uyku düzensizliği gibi etkenler sonu hazırlar. en buyuk tedavi ailenin sabrıdır. allah yardımcı olsundur..
  5 ... machados