1. 1.
  bunama
  4 ... kedidoktoru
 2. 2.
  Beyindeki bir takım değişmeler sonrası oluşan bellekte bozulma (yakın döneme ait hafızada güçlükler) yanısıra, konuşma, söylenen şeyleri ya da daha önce bilinen şeyleri yapamama, çevresindeki eşya ve varlıkları tanıyamama; hesaplama, plan yapma, yürütme, sorunları çözme, davranışları yeri geldiğinde sonlandırabilme, uygun yargıda bulunma gibi daha çok beynin frontal bölgesine ait becerilerde kayıplar ile kendini gösteren ilerleyici bir rahatsızlıktır.
  2 ... quantum30
 3. 3.
  (bkz: alzheimer) bir çeşit demans
  2 ... mmrna
 4. 4.
  Zihinsel işlevlerde, bilinçte bulanıklık olmaksızın,organik ve yaygın kötüleşme.
  2 ... cheapdeath
 5. 5.
  (bkz: münir özkul)
  5 ... vakur
 6. 6.
  bellek ve yönelim yeteneği gibi zihinsel yeteneklerin aşamalı bir şekilde kaybıdır.
  2 ... lanetlizeynep
 7. 7.
  demanslı insanların yakınlarını üzen bir durumdur. ancak kişinin kendisi farkında olmadığı için en azından teselli bulunabilir. demanslı anı yaşar, bazı konuşma şablonlarını kullanır, mutsuz değildir. eğer düşünülen şey kendi üzüntüsü değil hasta ise sadece onu rahatlatmaya çalışmak güzel olandır.
  2 ... maryanne
 8. 8.
  Genellikle 50 yaşının üzerinde ortaya çıkan ve çoğu kez yavaş ilerleyici olan, beynin bilgi,davranış ve gündelik yaşamı sürdürme konularında gösterdiği yetersizliktir.
  belirtileri = Başta unutkanlık olmak üzere,dil,beceri,yönelim konularında yaşanan yetersizlikler;kişilik ve davranış değişimleri, bağımsızlığı yitirme.
  2 ... mahsunkul
 9. 9.
  ileri yaşlarda ortaya çıkan hafıza kaybı ile birlikte dengesiz takıntıların ortaya çıkması yanlız kalamayacak derecede çocuklaşmak. böyle bir hastalığa yakalanan bir yakınınız varsa onu tanıyamazsiniz.
  2 ... gitarist
 10. 10.
  demans beyinde hasardan kaynaklanan ve ilerleyen bir bozukluk olup kişide yaşından beklenen beyin performansını gösterememesidir. halk arasında 'bunama' dedigimiz durumdur. özellikle etkilenen bölgeler hafıza, dikkat, dil ve problem çözme alanlarıdır. durumun ileri aşamalarında kişi zaman oryantasyonunu kaybeder (hangi gün, hangi ay, hatta hangi yıl olduğunu bilemez); yer oryantasyonunu kaybeder (nerede olduğunu bilemez) ve kişi oryantasyonunu kaybeder (çevresindekilerin kim olduğunu bilemez).

  not: kaynak:vikipedi.
  2 ... schizophren