bugün

entry'ler (1586)

abilerinden ergenlere tavsiyeler

genç kardeşlerim,
1) ailenize iyi davranın. onlar tek organik varlığınız. arkadaş ayağı göt ayağıdır, net.
2) matematiğinizi , dil yeteneklerinizi ve insani yönlerinizi geliştirin. gerçekten iyi olun. gerçekten.
3) mutlaka ama mutlaka geleceğiniz için ufak ufak yatırım yapın.

bist 30 / nasdaq / dow / sp500 / dax bunları asla hor görmeyin, emtiaları hor görmeyin, yeniliklere (btc) gibi her daim açık olun.
bes sistemleri şimdi saçma gelebilir ama bes sistemleri yaşlandıkça mantıklı gelen yatırımlardır.
en önemlisi ;
1000 liranız varsa 100 liralık yatırın ve sonuç ne olursa olsun bunu sürekli yapın, düştü çıktı bakmayın. yarın size lazım olacak parayı bugün yatırıp sonra tırnaklarınızı yemeyin.

ne kadar fakir olursanız olun, vaktiniz bol ise çok zenginsiniz demektir.

ben şahsen bunu bilemedim, çünkü söyleyen olmadı, gerçekten olmadı. inşallah sizler bilirsiniz.
30'umdan sonra farkına vardım maalesef. ama alabileceğim risk gençliğimdeki kadar değil artık. yine de bin şükür diyecek durumdayım.
ama 20 yaşımda farkına varsa idim bazı şeylerin , inanılmaz değişirdi hayatım.

bir de asla ama asla sizi sürekli aşağı çeken, sürekli mutsuzluk yayan insanlara selam bile vermeyin. öz kardeşiniz bile olsa. yanınızdakiler her daim sizden daha zeki, sizden daha aktif olsun ki vücudunuz mecburen zorlansın, gelişim öyle kolay değil. sizi zorlayan bir ortamınız yok ise, saksı gibi cafelerde oturup sigara içip içip memleketin durumuna söversiniz. yaşınız geçer ve bir yerde uyanmazsanız yitik bir hayat daha yaşanmış olur.

sevgilerle gençlik...sevgilerle...

woo network

defi platformu. ResearchKronos firmasının iştirakidir. 3milyar arzın %40 a yakını dolaşımdadır.
sıfır masrafla borsalar arası bağlantı kurarak alım satım yaptırabilme projesi ana fikridir.
crypto.com kendilerini desteklemektedir.
yani dileyen arkadaşlar çok rahat bir şekilde hakkında tonlarca fikir bulabilirler .

entry girildiği vakit 0,60 usd lerde kucoin,huobi gibi borsalarda işlem görmektedir.

vakit sınırı dolayısıyla çok bilgi girilmemiştir.

asla yatırım tavsiyesi değildir. yalnızca varlığı ile iligli bilgi vermek amaçlı girilmiş entrydir.

dao

merkezi olmayan otonom organizasyon (decentralized autonomous organization)
açılımı bu.

Dao bireysel karar mercilerini devreden çıkarıp herhangi bir konu ile ilgili tüm topluluğun katılımı ile alınması gereken en faydacı kararı alıp uygulamaya hiçbir otoriteden izin almadan koyar.
süreçler değiştirilemez , silinemez ve %100 şeffaftır.

DAO'lar anlık olarak dünyada sıkı şekilde geliştirilmeye çalışılmakta ve üzerine önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin henüz Ethereum faaliyete geçmeden önce ve hatta kendi yayınladığı whitepaper'ın ilk paragrafında DAO'lardan net bir şekilde bahsetmiştir.
check etmek isteyenler için buyurunuz : `https://ethereum.org/en/whitepaper/`

bundan sonra çok sık duyacağınız veya duymasanız da yıllar içerisinde tüm hayatımıza girecek olan projelerin neredeyse tamamı DAO bazlı olacaktır.

ne sikim anlatıyorsun ulan sen diyenler için şöyle örneklendirelim :

bugün youtube, tiktok vb kuruluşlar kullanıcılarına tıklanma sayılarına veya içerik üretimlerinin kalitesine veya getirebildikleri reklam anlaşmalarına göre hiç azımsanmayacak oranda kârlar ödemektedirler. bu hepimizin malumu. şimdi bu paralar dünyadaki tüm kullanıcılara herhangi bir muhasebe ekibinin yaptığı hesaplamalardan sonra moron veya ( yarak suratlı) bir patronun purosunu içerken ödeme emri imzalaması sonrası ödenmiyor.
burada sistem DAO mantığını tam olarak kullanarak hakkaniyetli bir şekilde sistemin (grubun) tüm elemanlara hak edişlerini kimseden izin almadan ödemektedir.

yarın öbür gün bu mantıkla günlük hayattaki taksi ödemelerinizi , kısa veya uzun mesafe tren biletlerinizi kuruşu kuruşuna , gittiğiniz yol , yolun zorluk durumu vb. çarpanları hesaplayarak önünüze fatura koyan bir sistem olabilme olasılığından bahsediyorum kısaca.

neyse 20 yıl sonra falan "hadi canım" diyerek tekrar okuyabiliriz inşallah. Rabbim ömür versin hepimize.

dent

100 milyar arzı ile 73milyar dolaşımdadır.
hong kong merkezli dent wireless şirketine aittir. mobil veri aktarımı ve haberleşme üzerine kurulu bir düzenin ödemelerini sağlama amacı ile çıkartılmış ethereum bazlı bir tokendir.
mobil veri piyasasına iyi bir alternatif geliştirme amacı güderler.
kazan kazan mantığı da mevcut bu düzlemde ama kafa karıştırmaya pek gerek yok.

185 mobil operatörde gerçekten kullanılmaktadır. e-sim teknolojisi üzerine çalışıyorlar. tek sim kart üzerinden tüm operatörlere erişim ve kullanım hakkı sağlama gibi bir planı mevcuttur.

tabi bunlar olur, olmaz. orasını Allah bilir.
Çin'de gerçekten uluslararası aramalarda yoğun kullanılmaktadır.
Çin kapalı bir kutu olduğu için uluslararası alana çıkmayı başarırsa nereye evrileceğini kestirmek gerçekten güçtür.

anlık fiyat 0,0037 usd lerdedir.
asla yatırım tavsiyesi değildir. çok ciddi yükselişler ve düşüşler yaşamış bir projedir.
yalnızca bilgi amaçlı girilmiş entry'dir.

elektrik nerelerde bedava

kazakistanda bedavaya yakındı, ama fişi çektiler şu sıralar.

birisinin müslüman olduğunu nasıl anlıyorsunuz

anlamıyoruz.

polis oluyorum sözlük

Allah hayırlı görevler nasip etsin.

gördüğünüz en güzel kızı betimleyin

eşim,canyoldaşım. bir de kızım.

ailenizden güzeli yok gençler. geri kalan herkes ve herşey boş.

cemaat yurdunda intihar eden tıp öğrencisi

yazık ülkemin gençliğine, yazık...
hayat dolu olsa keşke memleketin her bir köşesi.

bir milyon lirayla ne yapılır sorunsalı

pek birşey yapamazsınız...rezerv paralar üzerinden milyoner olmak için çabalamak daha akla yatkındır.

gelişmekte olan ülke para birimleri ile milyoner olmak fakir olmaktan pek farklı değildir zira.

1m tl ile istanbulda 2+1 ev alamazsınız maalesef şu anda.

kripto para

gerçekten bir iki çift fikir okumak isteyen buyursun, gayrısı sie lan ordan diyerek başlıyorum.

güncel olarak net şekilde söyleyebiliriz ki kripto alternatif bir değer saklama aracıdır.
insanlar değeri niye saklamıştır tarih boyunca ?
enflasyona karşı korunmak için.
bu zamana dek altın başta olmak üzere emtialar hep en iyi değer olarak görülse de , şimdi belirli sebeplerden ötürü bazı alternatif piyasalar geliştirilmiştir.

ayrıca emtia piyasalarında yapılan ticaret de çoğu insanın düşündüğünün aksine hiç var olmayan ürünler üzerinden yapılmaktadır... çünkü parasal genişleme bunu emretmiştir. sonuçta kaldıraç ile ürün sayıları kağıt üzerinde veya dijital olarak arttırılarak işlem yapılmaktadır.

yani uzun lafın kısası , o mobil bankacılık ekranlarından aldığımız altını veya dövizi tüm dünya hepberaber bankaya gitsek desek ki kardeşim ben malımı fiilen istiyorum, evde kasada saklayacağım. alacağınız cevap " reelde o kadar ne altın var ne de itibari para " olacaktır.

yani bu açıdan bakarsanız tüm ekonomik sistemler çok uzun zamandır ponzi şemaları üzerine kuruludur. çok uzun yıllar öncesine dayanır ki bugünki itibari paraların aslında ilk olarak senede dönüştürülmesi ile başlar hikaye. neyse ,

peki BTC neden güçlü bir alternatif olabilmiştir.

1) merkeziyetsizlik ülküsü -- uzun açıklama ister ama bir yanı felsefik . o nedenle sikimde değil.

2) arz sınırı -- en ciddi matematiksel etkileşimi bu nedenledir. gerçekten arzı 21m ile sınırlıdır ve öyle ha ben tekrar açayım makineyi üreteyim deme şansınız sıfırdır. saçma sapan sınırsız arzı olan bir çok kripto da mevcuttur. almak ya da almamak meselesidir bu.

3) FED ve diğer majör merkez bankaları... bence en önemlisi bu kısım... şimdi şöyle düşünelim. dünyada sürekli olarak ekonomik açıdan bir kriz ve bir de parasal genişleme (rahatlama ) döngüleri vardır.
bu döngülerden biri (genişleme) enflasyonu azdırır ki yöneten kesim asla böyle bir durum istemez. maliyet artışı kendileri için denge bozan bir unsurdur. üfe - tüfe dengesi ne kadar iyi ise o kadar uzun yıllar yönetici sizsiniz demektir bu.
diğeri (kriz) bu da durgunluk ve emtia tarzı yatırım araçlarını ve reel faizleri coşturur ki bu durgunluğu istemeyi bırakın yönetenler bundan nefret ederler , enflasyonu yeğlerler hatta. basarsın parayı günü kurtarırsın seçimi alırsın ve sonrasında parasal sıkılaşmaya yavaş yavaş geçersin.

fakat bu fasik daire sürekli devam edemeyeceği için ekonomi de alternatiflere ihtiyaç duymaya başlamıştır.

peki bu 2 denklemi dengelemek için basacağınız parayı nasıl sistem dışına taşırsınız ve enflasyonist etkiyi minimize edersiniz ? bu da merkeziyet dışında gibi görünen bir yapıya ciddi reklamlar ile halka para aktartıp , kayıt dışı fakat yine de yuları sizin elinizde olan bir ekonomi yaratmaktır.
(kriptoya hoşgeldiniz)

şahsi fikrimdir elbet.
doge coin de çok artacak diyolla...arzı da sınırsız amma bilemedim...swh.
şaka tabi, siktiredin üretin arkadaşlar.

fakirleri avutmak için uydurulmuş şeyler

reenkarnasyon....

bir dahakine kralsın b'olm...swh.

gençler islama ilgisiz

gençler işsiz kardeşim. gençlerin ihtiyacı iş, fikir ve sevgiyle onlara tecrübe aktaracak yetişkinler.

babydoge

hiçbirşey olmasa da birşey olmuştur mantığından yola çıkarak aldığımdır ...swh.

akp yi sevmeyenleri dinsizlikle suçlamak

kimi var din ile devlet işlerini birbirinden ayırır, kimi var din ile devlet işlerini birbirine karıştırır.

sözlük yazarları şu an ne yapıyor

sözlüğü okuyor ve üzülüyorum.

ülke battı mı

ülkeler batmaz. şirketler batar. ülkeler kapısına kilit vurup hadi herkes dağılsın diyebileceğiniz yerler değildir. fakat ülkeler ya gelişirler, ya gelişmekte olurlar, ya da gelişemezler.
bu sınıflandırmalar uzaktan çok basit görünse de yüzyılların tecrübesi ile yapılmıştır.

sözlükte seviye

sıfırdır. fakat binde bir kişi dahi olsa aklını kullanan, o arkadaşa selam olsun.

tıpış tıpış abdullah gül e oy vereceksiniz

and why is that ?

yazarların takasta kullanabileceği eşyaları

takas çağı dediğin misal olarak çok yakın zamanda afganistan, iran , suriye ve hatta venezuela vatandaşlarının başına net bir şekilde gelmiştir. kendi ülkelerinin para biriminin cazibesi sıfıra vurduğu ve gayrı menkulun para etmediği veya anlık takas edilemediği dönemlerde fiziki altın, fiziki pırlanta veyahut dünyaca kabul görmüş fiziki rezerv dövizler dışında birşeyi takas etmeniz biraz zordur.

ama tabi kirli don longlayanlara da saygımız sonsuz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.