bugün

Savaş oyunları sayesinde az da olsa bir şeyler öğrendiğim dil.

Keşke ingilizce gibi kolay olsan be Almanca...Kaba olsan da güzel bir dilsin...
almanya'da konuşulan lehçeleri:

görsel
Kaba kalın dil.
Günümüzde anadolu liselerinde ikinci yabanci dil olarak verilmeye devam edilen dildir. derse giren öğretmenler genelde almanya'da kalmıştır.
görsel
Niyet ettim öğrenmeye allah kabul eylesin.
Öğrenmesi zevkli bir dil.
Umarım işimi de görür.
vokalden sonra gelen r harfi a gibi okunuyor.
Eskiden egitim videoları olurdu goruntu bakimindan iyiydi ama kullanilan dil sanki biraz kabaydı. Şimdilerde netflix den alman dizilerini/filmleri izliyosun bakıyosun hic te öyle değil. Güzel bir dil melodi gibi geliyo aynı.
Çok güzel bir dil.
Karşıma bir alman yavru otursa, o söylese ben dinlesem. Hiç anlamasam da olur.
Bildiğim dillerden biri. Duolingo tarzı uygulamalarla en azından a2 seviyesine gelebilir, daha sonrasında kurs alarak öğrenebilirsiniz. Aksi halde öğrenmeniz imkansız. Ya dilin ana vatanında yaşayacaksınız, ya da kursa gideceksiniz.
ismetin öğreteceği yok. En kolay yoldan nasıl öğrenirim?
Doksanli yıllarda, anadolu liselerinde ikinci yabanci dil olarak ögretilmeye çalışılan dildir. Derse giren öğretmenler genelde Almanya'da işçilik yapmıştır.
ikinci yabancı dil için en ideali. Hele bir de Almancı akrabanız varsa native ile sohbet etme imkanınız olur. Geçen aylarda ücretsiz diye belediyenin kursuna gittim gitmez bileydim. bildiğiniz hala lisedeki ders yapıyorlar. Yoklama alıyorlar sıralar lisedeki gibi. Nicos wegden devam.
Şakacılar sizi. ismet bot olmasa yardım isterim de o beni anlamaz. Ben de çabuk sinirleniyorum.
Ayrıca iş için ya gitmek için değil
VE OLAYLAR GELiŞiR;

(bkz: ab oturma izni almak için ismet gürbüzle evlenmek)
Müracaat: ismet gürbüz.
Biri bana öğretsin ya. Ruşça da olur ama almanca önceliğim.

Öğrenmek istediğim bir dil.
şimdiye dek az ya da çok vakit ayırdığım diller;

ingilizce, almanca, fransızca, italyanca, ispanyolca, arapça.

almanca'dan aldığım tadı hiçbirinden alamadım. bu açık.
Hititçe ile ortak kelimeleri vardır. Çok ilginç.
ingilizce ile birlikte anglo-saxon dil ailesine mensupturlar.

işkembeden sallayın bilmediğiniz her konuda.
ingilizce ile akraba bir dildir. hint-avrupa dil ailesinin cermen dilleri kolundandır. zevkli bir dildir.
Açıköğretim'de gittim bu dili aldım aptal gibi. Meğer ne zormuş ya FF aldık oturduk. Seneye veririz inşallah napalım.