bugün

(bkz: tanriyi insan yaratti)
(bkz: ona şükret)
müslümanların putudur.
ulu sözlüğün 9160. girdisi.
(bkz: el ilah)
kavimleri neden helak ettiğini anlayamadığım varlık.

madem dünya işlerine karışacaktı, ne diye insanlığın iyiliği adına karışmadı merak eder şu cahil bünye.
sorgulanmadığı için allah'tır sorgulayabildiğin bişeye zaten en ve bir diyemezsin...
bir şeyin gücünü - kudretini, yüceliğini ilmini değerlendireceksen önce kavramalısın...

ben de bunu anlamıyorum... eleştiren insan kaç kere göğe yükselmiş... inanmamaya saygım var... ama terbiyesizlik ayrı bir durum... senin için "yok" olan birşeyle neden mücadeleye girersin... o'nun tek olduğuna inanıyosan nasıl sorgularsın...
islamda geçen tanrının adıdır. ne yazik ki gücünü hep kötü yönde tehdit etmek insanlara katliam yapmak için kullanmış hep.. ben kendisini yerinde olsam kötü buldugum insanların hepsini vahşice öldürmek yerine onlara bir iyilik yapıp iyiliği gösterirdim.

ayrıca yine bu kadar güçlü ve akıllı oldugu halde sırf dinine inansınlar diye huri vermek yada cennet yapmak inanmyanlarıda sadist bir biçimde cehenneme atmak kendinde özgüven sorunları olduguna işaret.
kendisi iyi de çevresi kötü, sağ taraftaki reklam barında bile islami evlilik sitesi çıkaran keyword.
eğer bilseydi onu,
korkudan sırılsıklam olurdu donu.
görseydi cennetin azıcık ucunu,
düşündüğü tek şey olurdu sonu.**
sanırım kuranda seytan kavramının çokça geçmemesinin tek sebebi. zira kendisinden millet daha çok korkmuştur. habire yakarım asarım der.

birde puta tapanların önemli bir putunun adıda ne gariptir ki aynıdır. kendisiyle.
sonsuzluktur, asla varlığı veya yokluğu ispatlanamayacaktır. *

(bkz: sonsuzluğun uygulamada ispatlanamayacak olması)
insanlıgın kendisidir. hatta. "allah olmasaydı ben olmazdım, ben olmasaydım allah olmazdı."
chp nin başına geçerse chp yi yüzde 70 le iktidar yapabilecek yegane varlıktır. ve tektir.
(bkz: tanrı)
(bkz: yaratıcı)
Rab..

yaratıcı, en yüce, en bilgili, en adil, en güzel, en merhametli, en kusursuz, en affedici, en rezzak, en benzersiz, en kudretli...

kelimelere sığdırılamayan. kendisini yine en güzel şekilde kendisi anlatmış ihlas suresinde. o doğurmamış,doğrulmamıştır, din gününün sahibidir...
alemlerin rabbidir. insan alemi, hayvanlar alemi, cinler alemi ve daha bilmediğimiz tüm alemlerin tek yaratanı ve hakimidir. sadece islamın tanrısı değildir var olan herşeyin tanrısıdır. ve tektir. proton nötronlardaki kuarkların bile varlığının bilincinde olduğu, elektronun bile çekirdek etrafında dönerken tesbih ettiği rabdır... herşeyden önce o vardı ve başlangıcı yoktur. sonu hiç yoktur. çok düşünmeyin kafayı yersinizdir. çünkü başlangıcı olmayan birşeyi algımaya insan beyni yetmemektedir...
varlığına inanıp inanmama bilimsel ispat yoluyla değil de akıl yürütme yoluyla olduğundan tamamen kişisel yaklaşıma bağlıdır. ben derim ki bu kadar mükemmel bir sistem, insan yaratıcısız meydana gelmiş olamaz. başkası da der ki çok uzun bir süre ve trilyonlarca ihtimal var, bu ihtimallerden birisi tutmuş işte. her iki fikri de savunan, savunmuş çok çok zeki, dahi insanlarla doludur insanlık tarihi. demek ki salt akıl ile bu yargılardan birisine ulaşılamıyor. demek ki ispatı insanın vicdanında yatan bir kavram tanrı, allah kavramı. zaten matematiksel ispatı, deneysel bir çözümü olsa inançsız kalmaz, dünya imtihan mekanı olmazdı. lakin inansın inanmasın tüm bu deha insanlar karşı görüş için asla aşağılayıcı, alay edici bir tavır içine girmemiştir bildiğim kadarıyla. eleştirmekle alay etmek çok farklı eylemler. karşıt görüşlerle alay etmek ancak kişinin basitliği, kişiliksizliği ölçüsündedir. ve maalesef etrafta böyle basit, adi insanlar çokça mevcut.
hayatta yaşayan kimse görememiştir. görebildiğini ispatlayamamıştır.
ortadoğu'yu ya da afrika'nın bir kısmını manevi olarak da olsa ayakta tutan ilah fikri.
en güzel sıfatlara layık olan yaratıcı. varlığı kanıtlanabilse bu dünyanın bir anlamı kalmazdı.
her seyden munezzeh olan; ugruna kanimi, canimi, ailemi, esimi, dostumu, sevgilimi, oglumu, kizimi, torunumu, malimi, mulkumu her seyimi feda edebilecegim rabbim.

ne mal ne de evlat sevgisi bizleri seni dusunmekten ve sana ibadet etmekten alikoymasin insallah.
kutsal plan(!) ı buysa, ben de dahil herkesin daha iyi plan yapabileceğini kanıtlayan varlık.
ki bence yoktur.
her seyden munezzeh olan; ugruna kanimi, canimi, ailemi, esimi, dostumu, sevgilimi, oglumu, kizimi, torunumu, malimi, mulkumu her seyimi feda edebilecegim rabbim.

cennete gitmek için herşeyi yaparım dayı sen yeterki iste.
kendisi ile konuşurken*** müthiş haz duyduğum,beni yaratan, bu dünyaya yerleştiren ve yaşatan, ilminin sonsuz ve kendisinden başka ilah olmadığına tüm kalbimle inandığım, defalarca işlediğim günahlara rağmen halen bana yakın olduğunu hissettiğim ve rahmetinin kokusunu aldığım alemlerin rabbi.