bugün

kars'ın bir ilçesi.
gökovanın el değmemiş güzelliğini yansıtan koy, muğlaya 20 dk uzaklıkta olması sebebiyle haftasonu göz gözü görmez.
ilk gittiğiniz gün hiç hoşlanmayacağnız bu yer ikinci gün hayatınızda gördüğünüz en güzel yerlerden birisi olarak hafızanıza kazınacaktır.1 hafta sonra erken emekliye ayrılıp nail çakırhan ın ağa han ödülü almış özel mimarisine sahip evlerinden birisine sahip olmayı dileyeceksiniz.10 gün sonra sinirinizi bozan neden ilaçla öldürülmüyor yahu bunlar dediğiniz sivrisineklerin aslında azmak nehrindeki çok özel bir balığın gıda maddesi olduğunu öğrenip onları gözünüz gibi seveceksiniz.20 gün sonra ben niye hala sıkılmadım burdan diye kendinize şaşıracaksınız.1 ay sonra sedir adasından,lacivert koydan,ingiliz limanından,çınar k dan habersiz nasıl yaşamışım ben diye hayret edeceksiniz.
eğer benim gibi çok şanslıysanız ve 5 yıldır yılın yarısı orada kalıyorsanız size göre dünyanın en güzel yeri orası olacaktır.hiçbirşey yapmadan bir senemin tamamını orda geçirdiğim ve hiçbirşey yapmamamın bana hiç rahatsızlık vermediği yegane sihirli yer akyaka.
i$in aslı $udur ki herkes burayı gökova ile karı$tırıyor.. gökova bir köydür, akyaka ise bir cennet; ye$il ile mavinin öpü$tüğü bir tabiat zenginliği bah$etmi$tir buraya tanrı.
dar sokaklarında adımlar, balık ekmek + bira kombinasyonu ile yüzünüze değen rüzgara aldırı$sız takılır, sigaranızı yakar ve dü$lere dalarsınız.

akyaka'yı seviyorum.
akyaka; muğla-dalaman yolunda, marmaris kavşağından hemen önceki sakar tepesi ve virajlı yollarının en sonuna doğru tabelasını gördüğünüz kendi halinde ama kendi haliyle bile yıllardır güzel kalabilmiş nadir ege güzelliklerinin belki de sonuncusudur.
Yüksekçe bir tepenin ardına gizlenmiş olması burayı muğla halkından senelerce korumuştur. en önemli caddesi lütfiye sakıcı caddesi, benim için belkide ayrı bir yeri olan çocukluğumun en güzel sitesi kermetur'u içinde barındırır. Halkı emeklilerden oluşan bu yerin kıymetini bilen yabancı uyruklu kişiler de buradan ev alarak yaşamaya başlamışlardır. Eskinin "orman kampı" yenilerin yücelen otel'e bağlı bildikleri milli park ise ayrı bir güzellik olarak karşımıza çıkar. eskiden 3 adet olan tramplen sayısı en son yaz itibari ile sıfırlanmış olsada en sonuncusunu tekrar yerine koyarlar hayaliyle yaşamak bile güzeldir. Yıllardır bakım yapılmadan bile güzel kalan bu milli park otel yönetimine geçtikten sonra biraz daha güzelleşmiş en azından pazar günlerinin çöpü toplanmaya başlamıştır. bu güzelliğe sahip bir çok yer kendi kendini yok etmeye başlarken; *** akıllı yönetimlerle günümüze kadar gelen akyaka mimarisinin en önemli özelliği ormanlık alana inşaat yaptırmaması ve evlerin hepsinin muğla mimarisine uygun ve 2 katlı olmasıdır. son zamanlarda blediyesi de saçmalamş ve nasıl bir gösterişse evlerini gemi şeklinde yapan çok zengin kişilere peşkeş çekmiştir. "bir köy var uzakta" adlı şarkının tarif ettiği köy benim için 24 ssenedir burasıdır.
deniziyle, yeşiliyle, ahşap mimarisinin güzelliklerini yansıtan evleriyle cennetin bir nebze dünyaya yansımış hali adeta. gidilip gezilip görülmelidir.
bugün bana tişörtle gezme imkanını bir hediye gibi sunmuş sempatik koy.
hem çok sakin, hem çok güzel, sıkıcılıktan uzak, bir zamanlar algida reklamının çekildiği, reklamdakilerin "aşkının başladıgı" yer
denizi çok güzeldir, tekne turu yapmak hayatı biraz daha sevdirir, azmak'ın buz gibi suyu mutlu eder, gecesi sakin ama eglencelidir
kısaca gidilesi, tatil yapılası bir yerdir
rakı ve balık kaynağı sakin tatil beldesi.
açık hava sineması ile sinema kriterinizi yükseltip, diğer sinema salonlarında hüzne boğulmanıza sebebiyet veren yegane tatil beldesi. minderlerde yatıp polar battaniyeler ile en kötü filmleri bile size izlettiren bir mekandır. ayrıca sinkov servisi de cabasıdır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.