bugün

the star wars: clone wars animasyon filminde anakin skywalker tarafından eğitildiğini öğrendiğimiz padawan. jedi olma yolunda ilerleyen çizgi karakter. star wars serisinin hiç bir bölümünde adı geçmeyip* sadece animasyon filmi için george lucas tarafından peydahlanan karakterlerden birisi.*
star wars filmlerinde adı geçmediğinden kendisinin nasıl ortadan kaybolduğuna dair birkaç teori vardır. bunlardan biri anakin'e aşık olup, bir şeyler olamayacağını anlayıp, pişman olduktan sonra galaksinin ücra bir köşesine kaçması. bir başka teoriyse clone wars sırasında manasız bir biçimde ölmesi. kendisi bir togruta'dır. yavin savaşından 36 yıl önce doğmuştur.
1.61 cm. boyunda, mavi gözlü, portakal rengi derili dişi bir Togruta'dır. Efendi Plo Kloon tarafından 3 yaşında keşfedilmiştir. Yoda, Tano'yu, Anakin Skywalker sorumluluk sahibi olsun diye normalden erken padawan yapıp Skywalker'a çırak etmiştir. Efendisi Anakin karanlık tarafa geçince bir daha kendini toparlayamamış bir dönem Reyhan Pazarı'nda manifaturacıda çalıştıktan sonra patronun oğluyla evlenip Denizli'ye gelin gitmiştir.
saga'nın gördüğü en tatlı ve sevimli jedi.
se2 ep05'de ölümden dönmesi ile, artık anakin'in karanlık tarafa geçmesinde en büyük paylardan birine sahip olduğuna tamamen kanaat getirdiğim padawan.

Büyük ihtimalle dizinin sonunda jedi olmadan nalları dikecek, hemen arkasından episode 3'ten bildiğimiz padme mevzusuda anakin'in bağrına iyice tuz biber ekecek. Ondan sonra adam niye dark side'a geçti. Eğer ahsoka ilerleyen bölümlerde, gerçekten ölecekse yine büyük ihtimalle bu işin içinde palpatine'in parmağının olacaktır.

edit: imla.
star wars the clone wars dizisini izlememin tek sebebi.
Ahsoka, atılgan efendisi Anakin Skywalker’a kendisini kanıtlamakta istekli genç Padawan. Yeterince tecrübesi olmamasına rağmen ışın kılıcını ve yıldız gemisine üstün yetenekleri sayesinde hâkim olabiliyor. Ahsoka, Anakin’e kıyasla daha çok kurallara göre hareket ediyor.
http://whereismywings.wordpress.com/2011/03/12/ahsoka-tano-yada-star-wars-the-clone-wars-s03e20/
görsel
s03e21'de başına bir bela gelmesinden korkulan padawan'dır. jedi'dır, force kullanabilir, ama padawan'dır gözümüzün bebeğidir. endişe içerisinde bırakmıştır bölüm ismi zira "padawan lost".
yakma bizi *lucas baba.**
--spoiler--
revenge of the sith'de bütün obi wan ve yoda hariç bütün jedi'ların öldürülmesine tanık olduk. bu genç padawan'ın nasıl öleceğini gördüğüm ilk andan beri merak ediyorum.
--spoiler--
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.