1. 1.
  (bkz: star wars)trilogy de sir alec guinnes tarafından canlandırılan.Yeni üçlemede ise Ewan McGregor tarafından canlandırılan kendi masterı (bkz: qui gon-jinn)gibi en insancıl jedilerdendir.Klon savaşlarında utapau da generallik yaparak sınırları zorlamıştır.Cumhuriyet in çöküşü sırasında varolan en iyi jedilerdendir.Sabırlı ve akıllıdır.Fakat onu ençok yaralayan anakin i öldürmek zorunda kalmasıdır.Bu tatsız olaydan sonra kabuğuna çekilir.*
  *
  4 ... probus
 2. 2.
  qui gon jinn in öğrencisi olarak seriye arz-ı endam etmiş jedi sovalyesi..anakin skywalker ı yetiştirmek görevi jinn tarafından kendisine emanet edilmiştir,sırasıyla sir alec guiness ve ewan mcgregor tarafından başarıyla canlandırılmıştır..anakin in fiziksel anlamda darth vader lığa geçiş darbeleri ondan gelmiştir...luke unda ilk hocasıdır ...ayrıca tarafımca tapılan star wars karakteridir...bilgilerde bir yanlışlık varsa düzeltiniz
  2 ... panapa
 3. 3.
  kesinlikle hakki yenilmis bir jedi dır. skywalker ailesinden cikan en iyi 2 force kullanicisini (anakin ve luke skywalker) egitmistir. attack of the clones ta count dooku nun kendisine yaptigi teklifi geri cevirmese her sey daha guzel olacakti ama olsun biz onu boyle de seviyoruz.
  -1 ... jusenas
 4. 4.
  qui gon jinn in padowanı iken deli dumrul olan fakat aynı şekilde anakin i eğitirken onun yaptığı şeylere kızan,2 sene öğrenci olmasına rağmen asistan olunca bir anda öğrenciliğini unutan asistanların durumunu gözlüyorum obi wan da ben biraz * ,ama kendini tamamen cumhuriyete ve özgürlüğe adamış,onurlu bir jedi...
  1 ... amaru
 5. 5.
  hemen hemen her episode da kendini gösterebilmiş babacan tavırlı jedi dır.
  ... dukur
 6. 6.
  karizmatik darth maul'u ters çeviren, karizmasını çizen ulu jedi.
  1 -1 ... olric
 7. 7.
  En Jedi Jedi dır. Neredeyse hiç bir yamuğu yoktur, ayrıca kavgada aldıklarının haddi hesabı yoktur. Güce karışmıştır kendisi.
  1 ... paradigma
 8. 8.
  en ağır yükleri hep kaldırmak zorundakalan buna rağmen dark side a geçmemiş olan jedi guardian. öncebabasındançok sevdiği ustası gözlerinin önünde öldürülür. buna çok kızan obi wan o anda gücün karanlık tarafına yenilir. ve darth maul un üstüne saldırır. gücün karanlık tarafı başlangıçta her zaman insanı yanılttığından, biz de obi wan ın darth maul u yenmek üzere olduğunu görürüz, ki maul un ışın kılıcını ikiye böler. ancak darth obi wan daki karanlık gücü hissettiği anda onun açığını bulur ve onu çukura iteler.* obi wan yine odaklanır ve durumu kurtarır. yaptığı bu hareket bileeğer kotor da oynasaydınız size en az 40000xp kazandırırdı.*

  ardından kardeşi gibi sevdiği padawan ı anakin i eğitir. anakin in her an gücün karanlık tarafına kaymaya meğili olmasını onun gençliğine verir. zamanlaakıllanacağını düşünür ama olmaz. anakin birşeyi unutur; " bir jedi hiçbir zaman sevemez"

  anakin bu sefer de canından çok sevdiği öğrencisini öldürmek zorunda kalır. ama onu öldürmekten de beter eder. (bkz: darth vader)

  normalbirinsanın dayanamayacağı kadar çileye katlanmıştır obi wan.

  a new hope da da ışın kılıcını kapatırken görürüz onu, darth vader ın içindeki kin i alabilmek, en azından obi wan a karşı duyduğu öfkeyi yokedebilmek için. çünkü vader ın içinde hala iyilik vardır. o ölürken bile bunu bilmektedir.
  3 ... micro cuts
 9. 9.
  anakin'nin deyişiyle''master yoda'dan bilge,master windu'dan güçlü...''.hele episode 3 de anakini dogradiktan sora yaptigi konusmayla hepimizin gozlerini dolduran çilekeş,kadim,efsane jedi master.
  ... orn wan kenobi
 10. 10.
  arka planda bütün filmlerde bir şekilde gözüken, senaryonun çözülmesinde george lucas'ın anahtar rolü verdiği karakter. tatooine'in delisi, eski cumhuriyet'in general kenobi'si.anakin gibi jedi düzenine çok geç katılmış, ondan önceki padawanını kaybeden qui gon jinn tarafından başta reddedilen, sonradan kendini zorla kabul ettirmiştir. qui gon'u ne kadar sevse de onun cumhuriyet'in çürümekte olduğu düşüncelerinden etkilenmemiş, körü körüne bir bağlılık sergilemiştir. aynı şekilde anakin'ine de güvenerek fazla iyimser davranmıştır. bu da güçte pek te başarılı olmadığını veya önseziden mahrum olduğunu göstermektedir.bu yönleriye jedi düzeninin fedaisi gibi gözükmektedir. ancak yine de büyük adamdır. bütün seri boyunca çekmediği kalmamış, 1000 yıldır gözükmeyen sithler gelmiş onu bulmuş, ustasını kaybetmiş, çırağını budamak zorunda kalmış, daha sonra yine çırağı adam olsun diye hayatından da vazgeçmiştir. qui gon'un bulduğu jedi spirit mertebesi sayesinde ruh olarak bir de luke skywalker'la uğraşmıştır. neyse ki emekleri boşa gitmemiştir.

  (bkz: ewan mcgregor)
  1 ... lurgee