bugün

age of empires 2 nin bir versiyonu
age of empires 3 yerine oynanması daha çok makbul olan oyun.
microsoft tarafından piyasaya sürülmüş eşine ender rastlanan, milyonları etkisi altında bırakan müthiş bir strateji oyunu.
the rise of rome
yeni ırklar ve yeni haritalar eklenmesi ile normalinden daha zevkli bir oyun. ayrıca işçiler bir binayı inşaa ettikten sonra otomatikman eski işine dönüyor***.
üzerine stareji oyunu tanımadığım *kusursuz oyun.*
paLadinleR aRdı aRdına çekilmiş 3 kat duvarın 200 metRe açığında bekleRken topçulaR ve mancınıklaR olanca gücü ve hızı ile giRiş kapısını dövüyorlaRdı. saldıRı yaklaşık 45 dakikadıR süRüyoRdu ve aRtık zemin cesetleRden göRünmeyecek haLe gelmişti. Kimsenin onları toplama gibi bir giRişimi de yoktu. aRkadaşlaRının üzeRleRine basmadan ileRleyemez duRuma gelmişleRdi. Tek amaç şehRin içine giRebilmekti. oRtalığı yağmalıyıp geRi dönecekleRi düşünülüRse bunu neden yaptıklarını bile unutmuşlaRdı. biRisi onlara ölmeleRini emRetmişti . hepsi bu..
yeni biR okçu biRliği alana geldiğinde paladinleR geRiye çekildileR. heR atın üzeRinde biR baba, eş , toRun yada evlat vaRdı. aRkalaRında bıRaktıkları "yarı"laRı kalpleRinde, elleRinde zıRhlaRı ve kılıçlaRıyla , ok sesleRi aRasında yeni yaRınlaRı inşa ediyorlaRdı. alevleR içindeki toplaR oRtalarına düşeRken kaçmak akıllaRından bile geçmiyordu. Sadece yeni biR oRdu gelene kadaR dayanmak ve pRosedüRe uygun ölmek tek deRtleRiydi.

Çok uzaklaRda eşleRi taRlalaRda hemen hemen 24 saat çalışıyoR ve bu topluluğun süRekliliğini sağlamak için uğRaşıyoRlaRdı. şehiRden savaş alanına çıkartılan heR yeni oRdu, savaş içindeki askeRleRin öldüğüne işaRetti. Çünkü işleR yolunda gitse yeni askeRleRe ihtiyaç olmazdı. Ancak şehiRden tüm acılaRa inat oluk oluk askeR çıkıyoRdu.
Taş, odun ve altın madenleRini çoktan tüketmişleRdi. elleRinde kalan yiyeceği satıp altın topluyoRlaR ve bunu oRduya haRcıyoRlaRdı.
şehRin kaldıRabileceği nüfus kısıtlı olduğundan, askeR yaRatmak için sivilleR, köyLüLeR- öldüRülüyoRdu. Çünkü heR biR köyLü yemek ve paRa gideRiydi. Üstelik savaş anında hiçbir işe yaRamıyoRlaRdı. . işte sıRf bu yüzden biR alanda toplanıyoR ve öldüRülüyoRlaRdı. Halk buna okadaR alışmıştı ki kimse bu katLiamı gaRipsemiyoRdu. Ceset yığınları göğe doğRu yükseliRken onlar koyunları güdmeye, meyve toplamaya, bahçe ekmeye devam ediyoRlaRdı.

ve ben..

bense ocakta kaynayan suyun sesiyle iRkildim biR anda. 25 dakika önce koyduğum kahve suyunu unutmuştum. Ancak bu age of empiRes oynaRken yaşadığım biR rutindi ve bunu bildiğimden suyu hep fazlaca koyaRdım...

sonRada bilgisdayaRımın başına , katliamı yönetmek için tekRar otuRdum. Bu vahşete tanıklık etmek değildi benim roLüm. Bizzat yaRatıcısıydım. Ve tüm gece içimden gelen anlaşılmaz bir düRtüyle devam ettiRdim bu eylemi.. ta ki;

taki ekRanda you aRe victoRious yazana kadaR

age of empiRes the conquerors.. güzeL oyun be. ömRümü yedi. yazdım işte öylesine...

edit : bir kaç bkz verdim.
age of empires adlı strateji oyununun yeni bir paket eklenmiş hali. yeni ülkeler gelmiş bir takım oyun hataları giderilmiş ve oynanması daha zevkli hale getirilmiştir.
multiplayer oynaması en keyifli olan olun. her milleti çok iyi kullanan biri kesinlikle vardır. paladin, teutonic knight, fil gibi aşırı güçlü görünen tüm birimlerin zayıf noktaları vardır. ordusunu en dengeli yahut en beklenmedik şekilde kuran galip gelir.
benim tercihim aztek seçerek daha oyunun başında verilen scoutun saldırı ve hız avantajı ile rakip scoutları, mümkünse fazla uzaklaşmış işçileri alarak erken darbe vurmaktır.
hem bu tip hareketlerin engellenmesi için hem de oyunun daha uzun ve zorlu geçmesi için, arena haritasında oynanması tavsiye edilir. her oyuncu bir köşede, yeterli taş, altın madenleri ve hayvanlarla başlar. ormanlar sınırsız gibidir.
en önemlisi iki tarafı sur, iki tarafı ise ormanla çevrili başlar.
bu haritada savaş çok uzun sürerse zamanında uyguladığımız bir taktik, (3v3 oynarken), 3 oyuncunun da en güçlü düşmana yakın olan üsse catapult göndermesi(tekerlerli olanlar ve ateşli atabilenlerden), ve ormanı yakıp yıkarak en güçlü rakibin ana üssünü arkadan vurmaktır.
bu haritada genelde içeride kalan kaybeder, o yüzden henüz 1. çağ bitmeden binalar sur dışına taşınıp, askeri üretim burada başlatılır. geliştikçe oyun tamamen ortaya kurulur. bu sebeple ana üs genelde boş kalır ama girmek imkansız gibidir. tabii az önce anlattığım orman yıkma taktiği kullanılmazsa. son olarak, bu orman yıkma sonucu, mutlaka çok süratli askerler ise hızla katliam yapılmalı, sakın ola ki püskürtülmemelisiniz. yoksa bu tüneli kimin üssünden başlayarak açtıysanız o arkadaş direk olarak biter. en iyisi 3 oyuncunun da birer küçük ordusu birlikte girerek, içerideki tüm yapıları yıkmalıdır. ondan sonra geriye kalan ordu ve hazırda bulunan kaynakları bitince o oyuncu düşer.
(bkz: age of empires 2 the conquerors)
güncel Önemli Başlıklar