bugün

lahana, biber, salatalık vb sebzelerin sirke, limontuzu gibi maddelerle ekşitilmiş hali.
hıyar, lahana, yeşil domates, havuç, kırmızı biber gibi sebzelerin tuzlu suda bekletilmesi ve fermentasyon sonrası asitlik kazananmasıyla elde edilen bir gıda maddesi. tuzlu suda bekletmedeki amaç laktik asit bakterilerinin çalışması için uygun ortam yaratmaktır. çünkü yüksek tuz konsantrasyonunda diğer bakteriler çalışamazken laktik asit bakterileri çalışır ve asit üretirler. tuz gibi, oluşan bu asitte diğer mikroorganizmaları inhibe eder.
bidenecik ananemin yaptigi karisik icinde herbiseyin bulundugu *lezziz eksi en sevdigim yiyecektir ve lahanasi acayip bisi oluyor..
entryleri okurken ağzımı sulandıran yiyecek ve içecek.
(bkz: asri turşucu)*
tarhana çorbasının kadim dostu.
aşeren gebenin ilk aşerdiği şey.
turşuyu türk milleti iyi bilir. lahana, biber, hıyar ya da fasulye turşusunu hayatında hiç yememiş olan bir türk, bilmiyorum mevcutmudur.

ama turşuyu bilenler sadece türkler değil. dünya mutfağında da yeri var turşunun. antipasto muhakkak biber ve enginar turşusu ilesunulur italyan mutfağında. keza fransız pateleri de kornişon olmadan gelmez sofraya. kore'de baharatlı lahana turşusu -ki buna kimçi deniyor- iştah açıcı olarak masaya ilk konulandır. nepal'de ise ıspanak turşusunu şaşırtıcı bulmamak elde değil.

velhasıl turşu;
tuzlu, sirkeli suda bozulmaları bir süreliğine engelenmiş sebze ve meyvelerden oluşuyor ve sofraları süslüyor her yerde ve her durumda. *
evli çiftler için ayrilma sebebi olacak kadar önemlidir. *
peynir ve kavundan sonra rakının diğer kardeşidir.
yüzyılın türk icadı.
björk ile sorunu olduğunu düşündüğüm yazar. *
22 yasında. liseyi geçen sene bitirdi. yani mezun. aynı zamanda babasının üç tane büyük kocaman diye tabir edilen torna atelyesi var. epey zengin.
babasının meslek lisesine yazdırma çabasına karşın "baba ben doktor olacağım beni düz liseye yazdır" demiş ve akabinde 2 yıllık barajı olan 150 yi bile aşamamış. 2,54 ortalama lise ortalaması ile işsiz kalmış eski sınıf arakdasım. enteldir her daim.
şu sıralar din üzerine araştırmalar yapmakta. olsun araştırması bir başlangıç olabilir.
(bkz: hıyar turşusu)
neden üye olduğu alen beyan belli olan provokatör. bırakın kendi çamurunda oynasın yavrucak. yazık...

buyrun son girdiği entryler.

1 kuran i kerim/#2010655
2. hazreti muhammed/#2010625
3. hz ayse/#2010609
4. hazreti muhammed/#2010527
5. hazreti muhammed/#2010444
6. hazreti muhammed/#2010284
7. bedir savasi/#2010206
8. sosyalizm/#2010198
9. islam/#2010166
(bkz: keskin sirke turşuya zarar)*
çoğunlukla gebelerin aş erdiği yiyecek.
kur'an-ı kerim'i gerçekten okuyup, anlayabilmiş ender insanlardan biri.
eleştirilemesinin sebebi inançsız oluşu değildir. peygamberime dinime hakaret etmediği sürece çırpınıp dursun umrumda değildir. fakat sen 9 entry nin 8 ini islam dinini ve peygamberini boş beleş entrylerle kötülemeye çalışırsan ben sana provokatör derim, diyorum, provokatör yazar. *
yazar olanı bilmem ama kendisi süper lezzetli bir gıda olup özellikle kışın kurufasülye ve rakıyla mükemmele yakın uyum sağlar.ayrıca babaannenin imal ettikleri bir başka makbüldür.
hz.muhammed başlığında aklınca dalga geçtiğini zanneden, inançlara saygısız bir yazar örneği.
inanca saygı desek muhtemelen "siz de benim inancıma saygı gösterin" diyecektir. haklıdır.

turan dursun affetsin bizim gibi yoldan çıkmışları.
tükenmez kalem.
bu aralar msülüman olmak için kur'an-ı kerim'i hatmetmeye başlamış yazar...

allah selamete ulaştırsın ne diyelim..
günlüğünden bir kesit ;

"sevgili günlük, bugün de uludağ sözlükte islam dinine, peygamberine ve kutsal kitabına bok attım artık rahat rahat uyurum. çok zekiyim lan. dışarda yapamıyorum bari sözlükte yapayım. ne yapayım çok acizim günlük."