1. 1.
  maden dağı dumandır türküsünün ait olduğu ilçe
  (bkz: tutamik)
  1 ... doktor sağbırakmayan
 2. 2.
  1978 yapımı yavuz özkan filmi. antalya film festivali en iyi film ödülünü kazanmıştır. başrollerde: cüneyt arkın, tarık akan, hale soygazi vs.
  2 ... vernon sullivan
 3. 3.
  1- yer kabuğunun kimi bölgelerinde çeşitli iç ve dış doğal etkenler nedeni ile toplanan, ekonomik yönden değer taşıyan mineral bileşimi.

  2- kendisine özgü bir parıltısı olan, genellikle elektriği ve ısıyı iyi ileten, oksijenle birleşerek bazal asitler veren basit cisim.

  3- maden ocağı ya da maden işletmesi.
  ... frozen hopes
 4. 4.
  kısaca, günümüz teknolojisinde ekonomik olarak işletilebilen mineral toluluğu
  ... loveless
 5. 5.
  çamardı 'nın eski adı.
  ... dalton ana
 6. 6.
  bir devrimcinin , maden ocağında çalışan işçilerle ilişkisini anlatılan film..
  film " işçiler birleşin " sloganı ile bitmektedir.
  1 ... a la folie
 7. 7.
  tabi arı madde. cıva gibi mayi madenler varsa da çoğu kaya gibi katıdır.
  ... pamuk proton ve 7 elektron
 8. 8.
  yer kabugunun farklı derinliklerinde bulunan ve ekonomik deger taşıyan minerallerdir.
  ... tiftik kecisi
 9. 9.
  türk sinemasında, işçi konulu en çok ses getiren filmdir. Yavuz Özkan'ın yönetmenliğinde ilyas* ve Nurettin'in* kapitalizme, çıkarcılığa, dönen pis oyunlara karşı mücadelesidir. Zülfü Livaneli'nin hoş ezgileriyle filme dahil olgudu, Hale Soygazi'nin mücadelede akıl çelen dişi rolüne büründüğü, ve işçi dayanışması, sendika, işçi hakları gibi önemli konulara parmak basan güzel bir film.
  1 ... krakermisin
 10. 10.
  1978 yapımı sinema filmi tamamen gerçek maden ocağı dekorlarında ve gerçek maden işçileriyle çekilmiştir. cüneyt arkın ilyas adında devrimci bir madencidir. Ocakta hemen hemen her gün ciddi kazalar olur. Ölümler artınca ilyas arkadaşlarını örgütler ve başkaldırır. Yöneticiler devrimci riski farkedip ilyas'ı başka bir ocağa sürerler. ilyas bu ocakta şaibeli bir göçük olayında ölür. filmde korkunç sahneler var. tv'de +13 le gösterilir herhalde. film karanlıkta uyananlar kadar çağdaş ve izlenebilir değil ama cüneyt arkın'ın en verimli dönemini yansıtır.
  1 -1 ... sbbz