bugün

(bkz: amerikan uşağı)
edit: eksilemen bunu değiştirecek mi?
arada sırada değil , herzaman hatırlanması gereken türkiyenin en kaliteli bir kaç adamından biridir. şimdiki siyasetçilere bakacak olursak , kendini asan o. çocuklarına bile tek incitici laf etmemiştir. nur içinde yatsın.

'' Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. idam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950 de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam sizlerle beraberdir ''
http://gel.io/jkrd
köy enstitülerini ve halkevlerini kapattıran DP kurucusu.
en fazla tarım bakanı olabilecekken bir dizi tarihi rastlantıyla başbakan olmuş.aldığı oyla şımarmış dikdatörlüğe heves etmiş hızını alamayıp sovyetlerle dost olmaya kalkınca da askerin ve batının desteğiyle devrilmiş eski başbakan.
türkiye cumhuriyetinde başbakanlık görevi yapmış ve idam edilmiş devlet adamıdır. yaptıkları, yapamadıkları ve yaptırılmadıkları ile anılan devlet adamıdır. bu ülkede ilk defa imf'ye rest çekmiş ve istediğini koparan kişidir. partisi olağan toplantısını geç yaptığı gerekçesiyle kapatılmıştır. yassıada'da yargılanmıştır ve yargılandığı süre boyunca bir kaç defa ailesi ile görüşmesinden başka kimseyle konuşturulmamıştır. yargılandığı sırada hakimler tarafından saygısız ve fütursuzca hakaretlere maruz kalmış devlet adamıdır.
biraz da darbeden ve rakamlardan bahsedelim:
1559'da iken kişi başına düşen milli gelir 583 dolardı.
27 mayıs 1960'da darbe olduğunda yıl sonu hesaplamalarına göre bu rakam 359 dolara indi. 1961'de ise bu rakam 194 dolara kadar düştü. Tabi darbenin ekonomik faturası bununla sınırlı değildi 27 mayıs darbesi olduğu sırada henüz açılmamış olan ve yürütülmekte olan milyarlarca liralık yatırım projesi mevcuttu üstelik darbeciler bastırdıkları broşürde 22 milyar liralık yatırım bulduklarını söylemekten çekinmiyordu çünkü onlara göre çoğu yatırım 'fuzuli' idi.(tıpkı istiklal caddesini genişlettiğin de buraya uçak mı indireceksin diye dalga geçtikleri gibi).
büyük adamdı vesselam niceleri gibi harcandı Allah mekanını cennet etsin.
memlekete 60 sene önce amerikayı sokmuş adam. 60 sene oldu kıçımıza giren bu ibne amerika çıkmadı gitti.

ne sağlam sokmuşsa artık.
27 mayıs darbesi'nden 4 ay önce kırşehir'e yaptığı ziyaretin gizlenen görüntüleri ortaya çıkmıştır.

http://www.haberpan.com/video/iste-menderesin-gizlenen-goruntuleri

görüntülerde kırşehir halkının menderes'e çok yoğun bir iligisi var.
son sözleri

--spoiler--
"sizlere dargın değilim, sizin ve diğer zavatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. onlara dargın değilim. kellemi onlara götürdüğünüzde, değiniz ki adnan menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için müteşekkirdir. idam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. ölüme kadar metanetle gittiğimi silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendinize acaba söyleyebilecek misiniz? şunu da söyleyeyim ki milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim. dirimden korkmayacaksınız. ama şimdi milletle el ele verecek adnan menderesin ölümü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. amma buna rağmen merhametim sizlerle beraberdir."
--spoiler--

infaz saati: 13.27
safkan yahudi orijinli türkiye cumhuriyeti başbakanı.

kendisini rahmetle ananların iktidarı elde etmek için "beni istanbul yahudilerine sorun" dediğini hatırladıkça "vah benim garip ülkem, vah benim cahil halkım" demekten alıkoyamıyor insan kendini.
dava adamıdır.
kahramandır.
unutulmayacaktır.
veda'sı şu şekildedir:
Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. idam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes'in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam sizlerle beraberdir."
5816 sayılı atatürk ü koruma kanunu başbakanlığı döneminde çıkmış, anıtkabir kendi döneminde inşa edilmiş olmasına rağmen atatürk düşmanı olarak ilan edilip atatürk'ün kurduğu partinin desteklediği darbe sonucu idam edilen başbakandır.
demokrasiyi en az 50 yıl geriye götürmüş başbakan(!). yorum yok.
vatan hainidir. hainlerin alması gereken cezayı almıştır.
en bariz amerikancı başbakandır. amerikan mandasına girmemizi aptallık olarak betimlemiş ve verdiği tavizlerle türkiye cumhuriyeti'ni amerikan mandasına sokmuştur.

zihniyetdaşları:

süleyman demirel.
turgut özal.
tansu çiller.
alparslan türkeş.
necmettin erbakan.
deniz baykal.
tansu çiller.
mesut yılmaz.

ve recep tayyip erdoğan'dır.
ali haydar efendi isimli islam alimi, menderes'in ezanı tekrar orjinaline çevirmesi ile şu lafı etmiştir:

-menderes'in o ameli bizimkilerden fazladır.

bu bile yeter. "ezanı tekrar arapça yapacağım" dedi ve rekor bir oy ile geldi. ilk yaptığı iş de ezanı arapça okutmak oldu. ezan ilk arapça okunduğunda insanlarımızdan dışarı çıkıp hüngür hüngür ağlayanları bile olmuş.*
allah makamını yüceltsin büyük insan.
ezanın tekrar arapça okunmasını sağlayarak çok gereksiz işleri büyüten adamdı. profesörlerin siyaset yapmasını yasaklayan bir adam büyük değil ancak haindir.
köy enstitülerini ve halk evlerini kapatan, yabancı sermaye girişlerine kontrolsüz bir şekilde izin veren ve ülkemizdeki petrollerin çıkarılma yetkilerini abd'ye veren bir haindir. cehennemi har olsun. halefi için (bkz: rte)
chp'liler tarafından şehit edilişinin 50 sene sonrasında, 12 haziran 2011'de yine bir genel seçimde chp'yi sandığa gömecek büyük lider.
bir genel seçimden daha zaferle ayrılmış, şehit başbakan. evet bu kez de %50 almış chp'lilere golü takmıştır. (bkz: dirimden korkmayacaktınız ama şimdi ruhum sizi adım adım takip edecek)
türkiye cumhuriyetinde maalesef türklükten kopmuş olan güruhun ne kadar ucuz ve basit olduğunu görebilmemize ışık tutmuş, sonra da hakettiğinden pek hafif bir cezayla gebertilmiş zat.

kendisine zat veya insani şekillerde hitap etmem tümüyle ölü olmasındandır, yoksa edilecek en ağır küfür bile o mahlukatı tanımlamakta aciz kalır.

onun sayesinde dış mihraklar bu memleketin insanlarını "dini duygularını istismar" etmek suretiyle hıyar yerine koyabileceklerini anlamışlardır.

ilk meclisteki amerikan mandacılarının devamıdır.

türkiye'de ilk kurulduktan 15 sene sonra inşa edilmiş sanayinin üzerine en ufak bir şey koymamıştır. ezanı arapça yapmaktan başka bir halt yememiştir.

nato için kendi milletini amerikaya peşkeş çekmek şerefsizliğinin yanında, imf den ilk borcu alarak bir milletin geleceğini de peşkeş çekmiştir. aynı geleceği sanayiyi ve tarımı bitme noktasına getirerek sağlamlaştırmıştır.

şu tarihin karanlık ve aşşağılık paragrafını okuyanlar, bu rezil yaratığın ne mal olduğunu daha iyi idrak edeceklerdir;

(türkiye nin ilk uçak fabrikasının tarihidir.)

"1933 ortalama doğru fabrika tümüyle milli müdafaa vekaleti'ne devredilerek yeniden bir açılış yapılmıştır.
1935 yılında 3 ayrı tipte toplam 50 adet planör, türkkuşu adına imal edilmiştir.
1933-1934 yıllarında fabrika sahasındaki meydan uçuşa açılmıştır.
1936 yılında alman uçak üreticisi gothear waggoii fabrik a.g. ile lisans anlaşması yapılarak 1937 yılından itibaren gotha 145 uçaklarının, üretimine başlanmış ve bu uçaklardan toplam 45 adet imal edilmiştir.
1936 yılında polonya'nın panstwowe zaklady ionicze firması ile lisans anlaşması yapılarak 1937 yılından itibaren pzl- 24a -24c uçaklarının imalatına başlanmıştır. bu uçaklardan da toplanı 24 adet üretilmiştir.
1940 yılında ise i̇ngiliz philhips and powis aircraft ltd. firmasıyla lisans anlaşması yapılarak magister imalatına başlanmıştır. bu uçaktan toplam 24 adet imal edilmiştir. yaklaşık 10 yıl içerisinde 5 farklı tipte toplam 134 uçak üretilmiştir.
1937-1947 yılları arasında 24 tip uçak fasbatı ve 14 tip motor revizyonu gerçekleştirilmiştir.
1950 yılından itibaren tayyare fabrikası'nın adı kaldırılarak hava ikmal merkezine dönüştürülmüştür."

adam başbakan olur olmaz ilk işi uçak fabrikasını kapatmaktır. türkiye o raddeden sonra silah sanayinde tümüle dışa bağımlı hale gelecektir. bu; en az 50 yıla malolacak bir rezilliktir. insanlık değildir.

amerika onun zamanında türkiyeye atom bombası konuşlandırmış ve "bu ne" diye soran köylülere "minare" olduğu söylenmiştir. işte bu anektod bile benim zavallı dindar halkımın nasıl kepazece sömürüldüğünün göstergesidir.

günümüzde kendisini hala daha savunacak meşrepte insanlar vardır, doğrudur. iki seçenek vardır; ya cahildir bilmiyordur, ya da vatan hainidir.
türkiye'nin ilk uçak fabrikasını kapatmayan başbakandır.Türk Hava Kurumufabrikaya 10 okul uçağı ve 65 planör siparişi vermiştir. Fakat test uçuşu sırasında uçağın kaza yapması sonucu siparişler iptal edilmiş ve fabrika iflas durumuna gelmiştir. fabrikanın kurucusu nuri demirağ hakkını mahkemelerde aramış fakat 1944 yılında uçak fabrikası, uçak pisti ve etüd alanı devlet tarafından istimlak edilerek fabrika kapatılmıştır. bu durumda söz konusu iddia için edilen tüm lafların muhatabı milli şef ismet inönü'ye ve savunanlara olmaktadır. *
iş birlikçiler tarafından katledilmiştir.

amerikancılar hadi hadi.
(bkz: ben bu yazıyı menderes i astıran yavşağa yazdım)