1. 1.
  hayvansal besin maddelerinde ( süt, yumurta sarısı, tereyağı), yeşil ve sarı yapraklı yiyeceklerde karoten halinde ( havuç, ıspanak, maydanoz, bal kabağı, hindibağ ) bulunur. ısıya dayanıklı bir vitamindir. havayla temas halinde okside olur.
  3 ... zeyrek
 2. 2.
  vucuta depo edilebilen,yagda eriyen,eksikliginde gece körlügü ve körlüge neden olabilen,cild güzelligi içinde gerekli olan bir vitamin.
  3 ... kıymetlimsh
 3. 3.
  akne (sivilce) ile savaşta en etkin silahtır.
  4 ... delikanlımühendis
 4. 4.
  gözlere faydalı yegane vitamindir kendisi.
  3 ... mozambik tavsani
 5. 5.
  Göz problemlerini ve körlüğü önler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarını engeller. Ayrıca sindirim sisteminde oluşan ülserleri tedavi eder; soğuk algınlığına ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

  A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu için de önemlidir. Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.

  A vitamini eksikliğinde derinin pullanması, akne gibi cilt sorunları, iskelet gelişiminin duraklamasını içeren büyüme eksikliği, kornea ile ilgili sorunlar ve körlük görülebilir. Ayrıca A vitamini eksikliğinde vücut enfeksiyona daha açık hale gelir.
  2 ... like a_ rolling stone
 6. 6.
  a vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve çok fazla alınırsa vücutta birikip toksik olabilir. kansere karşı koruyucu ekiye sahiptir. mukus maddesinin salgılanmasını artırarak epitel dokunun korunmasına dolaylı olarak yardımcı olur.
  3 -1 ... baytar
 7. 7.
  (bkz: retinol)
  (bkz: retinal)
  (bkz: retinoik asit)
  ... butcher
 8. 8.
  Çocukların büyümesine yardımcı olur. Yangılara karşı bedenin direncini sağlar. Gözü korur, besler ve iyi çalışmasını güvence altına alır. Şu besinlerde bulunur: Süt, koyun eti, yumurta, balık, dana eti, tavuk eti ve av hayvanlarının eti, kuşkonmaz, patlıcan, tereyağı, havuç, kereviz, lahana, karnıbahar, hurma, ıspanak, ekmek, hamurişleri, çilek, taze fasulye, mercimek, kavun, şalgam, portakal, greyfurt, maydanoz, armut, elma, patates ve domates.
  1 ... piri reis
 9. 9.
  (bkz: ace plus selenyum)
  ... ditty
 10. 10.
  (bkz: koy ondan da koy)
  -1 ... venividivici