bugün

Nedense maç sonrasında,her kazandıkları maçın ardından,ligtv'ye çıkarak biz büyük takımız diyen fenerbahçe takımı ve yönetimini bu maçtan sonra pek bir sessiz karşımıza çıktıkları maç olmuştur.

Eskiden hiç olmazsa aziz yıldırım merdivenler dolu diye bahane ediyordu ama galatasarayı iyi kötü tebrikte ediyordu.Artık,bu teveccühü bile kendilerinden göremiyoruz.

Bunun dışında,maç için söylenecekleri yazarlar söyledi.Galatasaray bileğinin hakkıyla,bu seneki en iyi oyununu-bana sorarsanız-oynadı.Son vuruşlar daha iyi olsa;fark açılırdı.Ama başta defansın azda olsa birtakım ataklara karşı seri ve iyi stoplamaları olmak üzere takımın geneli gerçekten iyiydi.

iki takımda eyyamcılığa yeltenmedi.Gerek fenerbahçeli dostlarımız ve oyuncular,gerek galatasaraylılar hakem açısından yanlış hareketlerde bulunmadı;bunun üzerine temiz ve iyi bir yönetim oluştu.
Umarım,sivasspor küçümsenmez ve oradanda gelen galibiyetle büyük olasılıkla galatasaray şampiyon olur.

edit:Eksi oy tabiki atabilirsiniz ama galatasaray takımı ve taraftarı sahada cevabını vermiştir.Bir dahaki maçta saraçoğlu'nda bir daha bağrırsınız hepiniz o... cocuğunuz diye ödeşiriz.Nasılsa kaymak gibi basın elinizde.Başbakan,genelkurmay falan...
aslanlar gibi yeni acikta yerimizi aldigimiz ve fenere bir tane pozisyondan baska pozisyon vermeyerek kazandigimiz, mac sonunda tüm stad sampiyonluk sarkilari söyledigimiz karsilasma.

edit: niye eksiliyorsunuz lan gfebeliler.
maç sonunda malum nabza şerbet futbol yorumcularımızın nedense hala galatasaray nasıl yendiyi değil de fenerbahçe nasıl/neden darmadağın olduyu tartıştıkları maç.
büyük galatasarayın her durumda başarılı olabildiğini gördüğümüz maç. para yok , hoca yok bu durumda bile hala lider ve en büyük rakibine pozisyon vermeden galip oldu. stad spor * parasıyla , lejyoner oyuncularıyla , fenerasyonuyla beraber yine geride kalmıştır. şampiyon ol veya olama en büyüksün cimbom.
aziz yıldırım'ın mağlubiyete kılıf ve bahane bulmadan geçirmeyeceği karşılaşmadır.

- bu maç şaibeli son 50 yıl incelensin, futbol fedevasyonu yabancı oyuncu kontenjanını 6+2 olavak açıkladı biz zovaki 8 yabancı ile çıkıyovuz onlav 1 yabancıyla çıktı kuval hatası vav. bu maç tekvav edilmeli.
Tarihe Galatasarayın parayla pulla değil yürekle çıkıp aslanlar gibi kazandığı maç olarak geçecektir.
fenerbahçeli bazı taraftarların kezman ve alex'in arabasına saldırmasına, bira şişesi fırlatmasına yol açan maç.
(bkz: fenerbahçe taraftarı)
nedendir bilinmez ama alexin üstüne başına gelen şişelere itiraz edip çirkefe yatmadığı maç olmuştur. çükü kartala kalkıyor sanırım.

(bkz: keserler)
Sahada 10 tane metin oktay ruhlu aslan ve kara inci'nin laneti*... daha ne söylenebilir bilmiyorum ki? işte biz buyuz, futbol milyon dolarlık isimlerin değil, yüreği olanların işidir. Cüneyt çakır diye geçen maçta ağlamadan duramayan arkadaşlar için de iki çift lafım var: O zaman da söylemiştik, yine söylüyoruz gururla, duymuyorsanız şimdi anlamışsınızdır artık:

(bkz: sarıyla kırmızıyla alnımızın akıyla) *
bitiminde, 14 aralik 1999 pendikspor fenerbahce macindaki taraftar toplulugunun samandira tesislerinde fenerbahce'yi karsiladigi mac.

hadi onu gecelim;
haftalardir parmaklarina gelen tuslara rastgele basarak; alex hakkinda, hagi'den -hani o cimbomumun en umutsuz aninda takimini fisekleyip, maci soken hagi'den- kat kat ustun oldugunu soyleyenlerin guzel iskembe corbasi oldugu karsilasmadir. yahu adam en kritik macta 2 sut cekti, birini kaval kemigiylen, digeri de zaten bir kac metre yandan disari cikti. bu mu takimi kurtaracak, bunu mu benim hagi'mden ustun tutuyorsunuz ki anlamadim.

ilkokul esprisiyle maci ozetlersek, yendik sisirdik, dolma da yaptik pisirdik!
tarihin de bir tekerruru varsa iki hafta sonra bizim de soyleyecegimiz bir seyler olur elbet.
yenilmek ve şampiyonluğu kaybetmekten çok bunu kavrayamamış ruhsuz futbolculara sahip olduğumuz için kahrolduğumuz maçtır. galatasaray'la gazozuna bile olsa en yoğun duygularla oynanması gerektiğini kavrayamayan futbolculara taraftarın tepki göstermesi doğal ancak şiddete yönelmesi utanç vericidir. yoksa galatasaray ile 100 yıldır oynuyoruz ve oynayacağız yenilmekte var, yenmekte ama ruhsuz trilyonluk eşekleri aramızda istemiyoruz.
galatasarayımızın sonuna kadar hak ederek ve oynayarak kazandığı maç olmuştur.
fenerbahçe'nin 90 dakika sadece alex de souza, ile bir pozisyon tehlike yaratabildi o kadar, onun dışında duran toplardan gol aradı ancak başarılı galatasaray defans hattı buna izin vermedi.
zico, yaptığı oyuncu tercihleri ile fenerbahçe'yi çok fazla aciz bırakmıştır.
colin kazım'ın sağ, deivid'in sol kanatta adım bile atamamış olmasına rağmen devam etmiştir ki yaptığı oyuncu değişiklikleri ile daha da aciz konuma getirmiştir.
hakem fırat aydunus'a kazanmamıza rağmen biz galatasaraylıların lanet ettiği maç olmuştur.
maldonado, isimli futbol(cu)! topu her ayağına aldığı biz galatasaraylıların alkışladığı ve zico'nun bu şahsiyete sadece yabancı olduğu için bu kadar tolerans göstermesine şaşırdığımız maç olmuştur.

onun dışında galatasaray - fenevbahçe arasında son 3 maçtır, hep fenerbahçe favori gösterildi ve hep fenerbahçe puan kaybetti.
türkiye kupası iki maçı ve dün oynanan lig mücadelesi.
şunuda anlıyoruz ki artık fenevbahçe, galatasaray üzerinde yarattığı psikolojik baskıyı kaybetti ve artık kendi psikolojik baskı altına girdi.

son olarakta, teknik direktörüz olsakta, çeşitli maddi/manevi sıkıntılar yaşıyor olsakta, çeşitli zamanlarda huzurumuz kaçsada biz biliyoruz ki,
galatasaray ve ali sami yen her zaman fenevbahçe'ye extra large.
fenevbahçe taraftarlarını çılgına çevirmiş mücadeledir.
harbiden bu kadar sinirleneceğinizi, üzüleceğinizi, kendinizi yiyeceğinizi bilseydik..*
fenevbahçe önce kendi evlatlarını yermiş. *
gelenlerin gördükleri maç olmuştur. atamızın * özlü bir sözüyle olayı bitirmek gerekirse;

(bkz: geldikleri gibi giderler)
sonucunu bir kenara bırakırsak pek çok güzelliklerin sergilendiği maçtı.
galatasaray'ın eski başkan ve teknik direktörülerin yan yana tribünde yerlerini almaları, tribünde küfür duyulmaması, futbolcuların centilmence mücadele etmeleri, daha bir ay önce bir şekilde takımdan uzaklaşmış/uzaklaştırılmış eski teknik direktörün ve eşinin galatasaray gol attığında çılgınlar gibi sevinmesi, hakemin değil maçın konuşulması ve gheorghe hagi.
fenerbahçeli yönetici ÖMER TEMELLi'nin, adnan polat'ın yanında yerini aldığı maç.

"ömer temelli" kim mi? ben de bilmiyordum. http://www.fenerbahce.org'dan baktım "futbol alt yapı" yazıyordu ünvanında...

en tanıdık bildik isimler;

(bkz: aziz yıldırım)
(bkz: nihat özdemir)
(bkz: mahmut uslu)
(bkz: şekip mosturoğlu)
(bkz: murat özaydınlı)
(bkz: ali koç)

(bkz: yok)
the rising sun europe sıfatına layık gorulen fenerbahcenin sami yen cehenneminde sondugu her iki takımında oyun yönünden degil centilmenlik bakımından tebrik edilesi mac olmustur.
bir fenerbahçe taraftarı gözüyle galatasaray ın galibiyeti hakettiği maçtır. bize yakışan galatasaray ı güzel oyunu ve hırsından dolayı tebrik etmektir. söylenecek başka söz yoktur.
(bkz: birseyler yazmak icin ortaligin sakinlesmesini beklemek)

galatasaray'in fenerbahcemizden daha iyi oynayarak ve hakederek kazandigi karsilasma. belki de uzun yillar sonra galatasaray, fenerbahce'yi ilk kez bu kadar sahadan sildi, fenerbahce karsisinda oyunu bu kadar domine etti.

mac tamamen centilmen bir havada gecsede istenmeyen olaylarda vardi. mesela fenerbahceli taraftarlarin 2 haftadir hazirladigi 'buradayiz, her yerdeyiz' koreografisini polisin engellemesi, yine polisin maca giden fenerbahce konvoyunu kopru uzerinde durdurup biletlerine 4er 5er kez bakmalari, hakarete varacak ifadeler kullanip konvoyu dagitmalari gibi.

tamam, gorevlerini yapmalari gerek. ama kendi halinde maca taksilerle giden 10 arabayi durdurup oradaki insalara kufur etmek polisin gorevi olmasa gerek. sonucta deplasmanin da ayri bir heyecani, tadi var.

galatasaray taraftarinin yapamadigi koreografi gosterisinin ne oldugunu anlayamadik tabi ki. yine cizgi filmler yada oyunlar uzerine birsey olsa gerek, organizasyonda iletisim eksikligi vardi. ayrica sari ve kirmizinin yaninda alakasiz bir yesil renk istenmeyen seyler cagristirdi insanlara ister istemez.

yine de galatasaray taraftari bu mac icin iyi hazirlanmis denebilir. tabi mactan sonra fenerbahce taraftarinin yaklasik 1 saat daha fenerbahce'ye destek vermesine onlarda sasirdilar.

kufursuz bir derbiydi, mac sonuna kadar.. mactan sonra ayhan akman'in fenerbahce tribunlerine cektigi hareketlere ise bisey diyemiyorum.

ulan ayhan, hic degismeyeceksin..
merdivenlerin ağzına kadar dolu olduğu maç.
fenerimin uzuldugu mactir. fakat fener sonmemistir. soyle ki galatasaray in guzel degil fakat akilli oynayarak hakettigi bir mactir. lider ve ikincisi arasinda oynandigi icin cazip olan fakat iddiasiz derbi olsaydi suratina bakmayacagimiz bir mactir. bu mac bizlere bir daha sunu gosterdi: hep destek tam destek!
henüz hiç bir şeyin netleşmediği ligin, en belirleyici karşılaşmalarından. evet, hala daha hem fenerbahçe hem sivasspor hem de galatasaray'ın şampiyonluk iddiası var. özellikle galatasaray'ın sivas deplasmanına gideceği düşünülürse, henüz şampiyon olduk/oldunuz gibi iddialar biraz grotesk kaçıyor. amma ve lakin galatasaray'ın ele geçirdiği avantaj da yadsınamaz.

maça gelirsek;

galatasaray'ın lincoln'ün olmamasına rağmen bu kadar derli toplu, rakibi rahatsız eden, rakibe futbol oynatmayan kurgusunu görmek güzeldi. aslında çok fazla konuşmaya gerek yok, hadisenin özü şu; fenerbahçe'li futbolcular, aynı o çok bilmiş fanatik taraftarları gibi galatasaray'ı küçümsediler, boylarının ölçüsünü aldılar.

evinde karı kızla alem yapan lincoln'ün dün akşam takıma katkısı neydiyse, alex'in katkısı fazla değildi. bunu da belirtmek lazım.

son olarak antu com'daki dangalaklara değinmek lazım.

daha ne kadar küçülürsünüz, daha ne kadar ezikleşirsiniz bilmiyorum. herhalde bu son noktası: http://forum.antu.com/AntuForumGorsel.aspx
galatasaray'ın tebrik edilmesi gereken maçtır. zira sevilla ve chelsea de dahil, hiç bir takım bu sezon fenerbahçe'yi bu denli hapis oynamaya mecbur bırakamamıştır.

"fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, adı konamaz."

"yendiğinde sevmiyorum seni, yenildiğinde sevdiğim kadar."
yolculuk nedeniyle izleyemediğim maç. (tanım)

sözlükte maç sonrası yorumlara baktığımda fenerbahçe ile galatasaray'ın rolleri değiştiği görülüyor.
gs avrupa'da başarılı olduğu dönemlerde derbilerde fb'ye yenildiğinde iplemez, fenerbahçe'nin aşırı sevincini de alaycı karşılardı, " sizin için önemli olan avrupa'da başarı değil gs'yi yenmek" falan derlerdi. cool da bir tavırları olurdu.
şimdi bakıyorum gs avrupa'da finale kalmış gibi bir sevinç içinde, fenerliler de bu yenilgiyi makul karşılayıp, objektif yorumlar yapıyorlar. bu açıdan fenerbahçe taraftarını tebrik ediyorum.

ha beni ilgilendirmiyor elbette hanginin şampiyon olacağı, gönlüm beşiktaşı isterdi ama olamadı. tamamen dışarıdan bir gözlemimdir yukarıdakiler.
güncel Önemli Başlıklar