bugün

barış manço'nun ta 1975 yılında elektronik ve progressive uçuşlar sergilediği başucu,şaheser albüm.acıh da bağa vir,kol bastı,yol verin ağalar beyler gibi süper şarkılar barındırmasının yanında bir uzun ince bir yoldayım cover ı da bulunmaktadır.barış manço'nun ta o zamandan ermiş olduğunu gösteren bir albümdür.kısacası 1975 yılında 2023'ün müziğini yapmayı başarmıştır üstat.dinlenmelidir.ayrıca albümle aynı adlı bir şarkı da bulundurur içinde.barış manço elektronik ve progressive altyapının üzerine şiir formatında bu sözleri okumuştur:

1923`ün ilik bir ekim sabahinda
kayalarin topraga dikine saplandigi yerde dogdum
toprak anayla kaya babanin ogluyum ben
toprak anam sevgi dolu, bereket dolu
toprak anam sessiz, ama toprak anam dopdolu
toprak anam toprak anam anadolu
babamsa sagi solu belli olmaz
bir gürledi mi yer yerinden oynar
gögsünde çatirdamalar olurmus
onun için derdi, onun için sayisiz irili ufakli
kaya parçalari vardir bu topraklarda
ve sen benim oglum
ve sen kayalarin oglu
bu tasi topragi birarada tutacaksin
kolay degil kayalarin oglu olmak
kuzeyden esen rüzgara
güneyden gelen kavurucu sicaga
karsi koruyacaksin onlari
kolay degil, kolay degil
kayalarin oglu olmak
2023`ün ilik bir ekim sabahinda
bacaklarimda hafif bir uyusma ile uyandim
ve sanki yüz yillik ulu bir çinar gibi
kök salmaya basladim o sabah
ve ilk kez sagimda solumda asirlardir
durmakta olan diger çinarlari farkettim
dogudan hafif bir seher yeli yükseldi
ve asirlik çinarlar benide aralarina aldilar
ve 2023`ün ilik bir ekim sabahinda
yeni bir kayalarin oglunun dogusunu
beraberce seyre koyulduk...
cumhuriyet'in 100. yılı.
2543 yılına gelmeden önceki 520. yıldır.
7x17x17=2023

7 ile biten ilk iki asal sayının çarpımına eşittir.
sonraki seri için
(bkz: 7x17x17x37x37x37=102471019)
uluslararası ilişkiler dergisi

(bkz: http://www.2023.gen.tr)
türkiye cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılı olacak ve ölmezde sağolursak bizimde bunu coşkuyla kutlayacağımız sene.
şu anki siyassi duruma bakıp -ülkece- görememekten korktuğum yıl.
italyan asıllı ABD'li dondurma satıcısı Italo Marcioni, ilk dondurma külahının patentini almasinin 120. yılıdır efenim!
Rusya işci partisinin bolşevikler ve menşeviklerdiye ikiye ayrilmasinin da 120. yılıdır!
bir ulke 100 yil icinde nasil hep birlikte batirildi diye sasirip, hayiflanacagimiz yildir.
ABD tarafindan karayiplerde bulunan Grenada'daki martksist hukumetin devrilmesinin 40. yılı!
(bkz: bursada2023)
15 sene sonrasidir.

cumhuriyetimizin 100. yilini kutlayacagimiz senedir. ama umarim hic bir evlat asagidaki sorulari babasina sormak zorunda kalmaz ve animizla, sanimizla, turklere yakisir bir sekilde kutlariz cumhuriyetimizi.

not: asagidaki sorular 2023 basligiyla nette dolanan bir mailden alinmistir.

* Baba bizim bayrağımızda sizin zamanınızda Ay-yıldız varmış. neden şimdi haç işareti ve anlamını bilmediğim renkler var?

* 2 arkadaş okulda tavan arasında eski bir atlas bulmuştuk, o atlasta gördük daha önce Edirne'den Kars'a kadar Türkiye toprağı imiş, şimdi neden o haritanın 1/5'ine Türkiye diyoruz?

* Eskiden her mahallede 1 - 2 cami varken, şimdi neden her ilde bir cami var, dedem bahsetmişti daha önce ezan denen bir şey varmış, günde 5 defa camilerden okunurmuş şimdi bu çan sesleri ne baba?

* Filistinlilerin zamanında topraklarını parça parça satarak israil'in kurulmasına sebep olduklarını hiç mi bir yerde okumadınız da, topraklarımızı sattırıp şimdi bu ufacık alana bizi hapsettiniz? Siz atalarınızdan böyle mi aldınız bu toprakları? emaneti böyle mi korudunuz? Günden güne topraklarımız satılırken siz uyuyor muydunuz baba?

* Baba küçükken herkesin beni Ayşegül diye çağırdığını hatırlar gibiyim şimdi neden bana Angel diyorlar, beni kulağıma Angel ismini ezanla sen mi SÖYLEDiN?

* Bizim evin önünden tanklarla geçen Amerikan askerleri kim baba? Her gün bize hakaret ederek(!) ve sizi her gördükleri yerde coplayarak demokrasi(!) mi getirdiler baba? Bize okulda demokrasinin tanımını daha farklı öğretiler sanki!

* Elime geçen gün bir kitap geçti baba, senin gençliğinden kalan. Biz Ankara'ya taşınmazdan önce memleketimizin ismi Gaziantep'miş ve 6317 şehit vererek "Gazi" lik ünvanını kazanmış. Neden şimdi oraya kürdistan diyorlar baba. Baba hani sizlere kürtlerle kürkler kardeştir demişler, peki kardeşlerim neden bizi öldürüp ülkemizde ayrı devlet kurdular?

* Baba o kitapta Atatürk diye birinden de bahsetmişti. O her kimse 1933'te Bursa'da bir nutuk vermiş, ben şimdi bile ne kastettiğini anlayabiliyorken, sizin gençliğiniz bu kadar mı cahildi de o uyarıları dikkate almadınız?

* Şimdiki kürdistan toprağında yer alan Süleymaniye'de askerimizin başına çuval geçirmişler ve sen o dönemde gençtin, hiç mi kanın donmadı baba? Neden hesap sormadınız, Bunları görmezden gelen yöneticilerinize?

* O az önce bahsettiğim Atatürk size bir hitabe yazmış ve sizi hain yöneticilere ve uşaklara karşı uyarmış ve hitabenin sonunda da "Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" demiş. Baba kanınız o kadar bozuk mu ki ülkemizi bu hale getirenlerin yakasına yapışmadınız ?

* Baba Türkiyeli ne demek? Biz Türk çocuğu değil miyiz? Soyumuz belli değil mi bizim? O kitapta okumuştum "Ne mutlu Türküm diyene" yazıyordu. Peki, baba ben neden mutlu değilim? Türküm demek suçsa ve kötü bir şeyse siz eskiden neden söylerdiniz?

* Baba biz Kurtuluş Savaşı denen bir şey yaşamışız. Kitaba göre dünyanın gördüğü en şanlı savaşmış ve o savaşta 4 milyon şehit vermişiz. Madem bu vatandan bu kadar kolay vazgeçecektiniz de neden o kadar şehit verdiniz?

* Hiç mi kitap okumadınız? Hiç mi sizi uyaran olmadı, hiç mi göremediniz ülkemizin peşkeş çekildiğini? eğer farkında olduysanız ve duygusuzca evinizde oturduysanız sizin o hainlerden ne farkınız kaldı? Allah'ın huzuruna hangi yüzle çıkacaksınız baba. "vatan sevgisi imandandır" diye bir hadis varken hadi diyelim ki Türklüğünüzden vazgeçtiniz, bari islam'ın emrine uysaydınız.

* Senin eski cd'lerden dinledim baba, bizim de bir istiklal Marşı'mız varmış. O marşı yanlızca körü körüne mi ezberlediniz? Atalarımız sizi her fırsatta uyarmış, demiş ki "Ey Türk titre ve kendine dön". Baba ne zaman titreyeceksiniz? Ankara'yı da kaybettikten sonra mı? Bundan 15 yıl önce titremediyseniz eğer artık hiç bir şey titretemez sizi.

* Baba sen son bağımsız olan Türkiye Cumhuriyeti'ni gördün. "Ya devlet başa, ya kuzgun leşe" diyebilecek bir Hasan Tahsin, bir Şehit Şahin, bir Sütçü imam yok muydu aranızda? Yazıklar olsun baba sizin gençliğinize!

* Bu günleri göreceğime hiç doğmasaydım baba. Türklüğünüzden utanmadınız hiç olmazsa insanlığınızdan utansaydınız baba. Bu vatan göz göre göre altınızdan kayarken hiç olmazsa ŞEREFiNiZLE ÖLEMEDiNiZ Mi?

edit: ne o? dokundu sanirim!
bazılarının ülkeyi kulüp takımı gibi görmesinden dolayı sürekli hakkında "yok o yıl şöyle olucak yok şunu yapıcaz yok bunu yapıcaz" şeklinde yorumlar yaptığı yıl. önemli olan şu andan itibaren düzenli olarak gelişebilmektir.
barış manço'nun eşsiz enstrümental eseridir. içerisinde çok farklı bir hüzün barındırır.
fenerbahçe 41 senedir türkiye kupasına hasret şeklinde çıkabilecek heberlerin olacağı tarihtir.
100 yıllık olmuş bir cumhuriyetin cocukları olacağız ömrümüz yeterse. umarım az zamanda çok işler başarırız da 100. yıla onurumuzla girebiliriz.
birinci yolculuktur. baris manco' nun daha sonra devam edecegi zamanda yolculuga olan ilk adimidir. 1975' ten cikardigi albumde bulunur. tarz olarak belki de turk muziginde bir ilktir o ana kadar. sanatciya ozgu bir huzun, burukluk hissiyati tasir...

ve 2023 ün ilik bir ekim sabahinda dinlemek nasip olursa belki de degerini, onemini daha iyi anlayacagim rahmetli muzik ustadinin...

(bkz: baris manco yu ozlemek)
barış manco'nun çok farklı olduğunun adeta belgesidir bu beste,bize 2023'ü anlatır.genel olarak hüzünlü bir havası vardır şarkının.
şarkı dönem itibarı ile zaten çağının hep ilerisinde yaşayan barış manço nun cumhuriyetimizin yüzüncü yılına gönderdiği bir mektup niteliğindedir. ezgilerinde hüznün yanı sıra bir asalet de vardır. adeta yabancı bir yerlere gidilip başta yadırganan ortamı sonradan benimseme, kazanma, lider olma gibi öğeleri çağrıştırır. zaten şarkı milliyetçi duygularla oluşturulmuş sıradışı bir eserdir. ilk ulusal uzgörü temalı şarkı olmasıyla da dikkatleri çeker. şarkı, sonraları sanatsal tınılar barındıran 1979 çıkışlı 2024 ve uzay temaları içeren 1982 çıkışlı 2025 olarak da yol almaya devam etmiş ve üçlemeyi oluşturmuştur. şarkının enstürmantal melodileri kadir inanır ve puri benai nin başrol oynadığı can pazarı adlı filmin soundtrack inde de kullanılmıştır.
türkiye'de türk ülkücülerinin hedeflediği ve bölgesinde lider ülke türkiye vizyonuna sahip ara ülkülerden birisi...ayrıca çok kaliteli bir derginin ismi...
bu enfes şarkının ingilizce söz yazılmış ve Lady of the Seventh Sky adıyla baris mancho albümünde yer alan bir versiyonu da mevcuttur. bu şarkının başında barış manço'nun konuştuğu ve içinde daha sonra hemşerim memleket nire olarak bilinecek şarkısının melodilerinin de geçtiği kayaların oğlu halini unutamak gerek.

merak edenler için kayaların oğlu: http://www.youtube.com/watch?v=zzw-wHFvyz4
türkiye cumhuriyetinin yüzüncü kuruluş yıldönümünün idrak edileceği önemli tarih. bugünün gençlerinin yönetimde söz sahibi olacağı zaman.
lozan barış andlaşmasının(!) etkilerinin ülkemiz üzerinden kalkacağı yıldır.
rahatlıkla 100 yapılabilecek sayı.

2+3=5
20x5=100 yapar!