1. 1.
  Mustafa Kemal Atatürk'ün en önemli eseri olarak taçlandırdığı Türkiye Cumhuriyeti Devletini'nin nasıl ve hangi şartlarla kurulduğunu anlatan atatürk'ün 2 numaralı eseri.
  7 ... mohicanan
 2. 2.
  milli eğiitim bakanlığının yayınladığı 100 eserin 1.'si.
  kelime anlamı olarak söylev olmakla beraber, atatürkün kaleme aldığı, bir cumhuriyet tarihidir. kesinlikle okunmalıdır, bilinmelidir.
  7 ... eldaina
 3. 3.
  yeni Türkiye devletinin yazılan ilk tarihi, uyuyan geçliği uyandıran, mutlaka okunması gereken fevkalade bir eser.
  7 ... sulh
 4. 4.
  son birkaç yılda basımevlerinin girişimleriyle fiyatı düşürülen eser. bu olumlu gelişmeye bakacak olursak her türk genci bu şaheseri edinip okumalıdır. belki böylece yoldan çıkmış bilinçsiz türk gençleri de manevi değerlerini ve laik cumhuriyeti savunmaları adına bir adım atmış olur. kötü gidişat şunu gösteriyor ki artık cumhuriyetimize her zaman olduğundan daha da sıkı sıkı sarılma zamanı.
  6 ... krmyrdsn
 5. 5.
  hıfzı veldet velidedeoğlu'nun günümüz türkçesine çevirdiği mustafa kemal'in gerçek eseri ( hikaye değil yani ).
  3 ... firtina
 6. 6.
  samsun merkez kütüphanesinde bulunmayan şaheser

  (bkz: ebenin amı ali sami)
  4 ... thuglove
 7. 7.
  Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 ile, CHF kurultayında okunduğu 1927 tarihleri arasını anlattığı tarihi bir roman tadındaki eseridir. hakkında girilen entry sayısına bakılırsa pek okuyan çıkmamış sözlükte.
  4 ... karamsar kelimeler
 8. 8.
  kemal'in askerlerinin başucu kitabıdır.
  1 -8 ... bohemian rhapsody
 9. 9.
  önce alınır. açılır. "Saltanat ve hilâfet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış" diye bir kısım vardır ilk sayfasında. eğer bu kısım, bu şekilde değil de, "vahdettin yozlaşmış" gibi yontuldu ise, veya o kısım tamamen kitaptan kırpıldı ise, o nutuk çevirisini okumayın bile. elinizdeki nutuk çevirisi, muhtemelen, bir takım dinci kesimlerin kendince "yonttuğu" bir çeviridir. bırakın bir kenara, yeni bir çeviri arayın.
  5 -3 ... thedewil
 10. 10.
  okuyun diye yazıldı, okuyun! *
  ayrıca dili o kadar samimidir ki sanki M.Kemal sizle konuşuyor gibi hissedersiniz, kalıplaşan "yuh ya okunur mu bu şimdi?" gibi ya da "hacı nutuk çekme ya" tümcelerinden sıyrılın alın okuyun. nasıl ki bir şu çılgın türkler basım rekoru kırıyorsa bire bir kaynak niteliği taşıyan* bu kitabın bir de üstüne üstlük ata'nın kaleminden çıkmış bu kitabın okunması şarttır.*
  7 ... rapunzel