bugün

entry'ler (330)

marc

msc'nin lineer olmayan bölgede davranış gösteren malzemeler ile ilgili benzetimi için geliştirdiği sonlu elemanlar yöntemi çözücü programı.

determination

"bir sıvının belirli bir yere doğru yönelişi-akışı" manasını da içeren ingilizce kelime.

innuendo

freddie mercury'nin aidsten öleceğini bildiği zamanlarda seslendirdiği queenin son albümünün isim şarkısıdır. şarkının sözleri ve klibi kısaca bir insan hayatını da özetlemektedir. şarkının ortalarındaki gitar solosu "ben seni ellerin olsun diye mi sevdim" şarkısının girişini andırır ancak sağlam bir flamenko ritmindedir. şarkı içerisinde 3 ayrı değişik melodi dizisi bulunur ki bu queenin bohemian rhapsody şarkısıyla başlayıp devam eden geleneğinin tekerrürüdür. sözleri, melodisi, klibi ile dört dötlük bir destansı şarkıdır.

howto

bir şeyin nasıl yapılacağının anlatıldığı kaynak neşriyat.

seriat ve fasizmi birlestirelim

şeriat allahın buyruklarıdır. faşizm ırkın üstünlüğünü kabul eden ideolojik oluşumdur. islamla bağdaşmayan bir harekettir. bkz:"arabın arap olmayana, arap olmayanın araba üstünlüğü yoktur. üstünlük takvadadır" bu nedenle bu ikisini birleştiremezsiniz.

allahu ekber

allah büyüktür hiç gelmeyecek en sonu bilen...
ağladığımızı duyan, ihanetimizi gören...
herşeylere gücü yeten...
mutsuzluk saydığımız şeylerden bize sonsuza dek mutluluk getirecek dersleri aldıran...
allah büyüktür herşeylerden...
zalimleri cezalandıracak...
bütün gerçekleri bilen...
söz verip tutmayanları gören...
hayalimizden bile geçiremediğimiz kadar büyük...
herşeylerimizi ona borçlu olduğumuz...
veren de o, alan da o...
annemizi, babamızı, sevdiğimiz herşeyleri borçlu olduğumuz...
gönlümüzü avutan...
kimselerin görmediği yerde çaresizlikten ağladığımızı duyan...
her türlü mucizeyi sunmaya kadir...
her türlü gücü kendisinden aldığımız...
çaresizliklere çare veren...

duvar

iki duvar arasında yaşıyor insanoğlu. iki duvar arasındayız ne kadar isyan etsek de ne kadar aşırılıklar yapsak da... iki duvar arasındayız ölüm ve kalım... iki duvar arasındayız iyilik ve kötülük... iki duvar arasındayız sevmek sevilmemek... iki duvar arasındayız hep onlara çarpa çarpa yaşarız. kafesteki kuşlar gibi. iki duvar var varlık ve yokluk gibi. iki duvar var sadece 3.sü yok. dur durak yok koşuşturuyoruz iki duvar arasında.

müslüman mısın sorusuna laikim diye cevap vermek

(bkz: öküz altında buzağı aramak)

nazım hikmet ran

her insan gibi hatası da doğrusu da olan şair. hatta gelmiş geçmiş en usta türk şair.

joy

hello isimli süper şarkıyı söyleyen oluşum.

tempo dergisinin 20 cumhurbaskani adayi

basın yayım kimlerin elinde bize gösteren listedir aynı zamanda. ilginç be kardeşim 1 tane mi muhafazakar adam konmaz listeye.

hükümette kim olursa olsun hep sevilmemesi

tecrübe ile sabit olunan hadisedir. kendimi bildim bileli iktidarda kim olursa olsun daima iktidar sahiplerinin genel olarak itibar kaybetme durumudur.

bazı yazarların mesleklerini vurgulama çabası

kendilerini meslekleriyle özdeşleştirmiş yazar davranışıdır. öyle ya da böyle bunu bir yerde belli ederler. ama kemal sunal büyüğümüzün bir la fı vardır bunlara hatırlatılmak üzere.

"görev kutsaldır, görevin küçüğü büyüğü yoktur, önemli olan halka hizmettir." çöpçüler kralından...

ajdar anık

duyumlarıma göre yeni albümü üzerinde çalışıyormuş. gerçek bir popstar. özel hayatı ile değil iyi - kötü eserleriyle gözönünde olan insan. stres atmak isteyen insanların dönüp dolaşıp sataştıkları karizmatik sanatçı. şu andaki kalıplara uymadığı için nefret edilen kişi. ancak ondaki orjinalliği gören kimseler farkını farkedebilmekte. hipi zamanlarında rock-hip hop-led zeppelin-metallica şu bu dinleyen yeniyetmelerin daha sonradan türk sanat müziğindeki derinliği keşfetmeleri gibi ajdar da bir zamanlar anlaşılacaktır. kendisini tanıdığımızdan beri değişik tatları bize sunan cesuryürek, yolun açık olsun...

ben öss yi hiç çalışmadan kazandım

öss bir sınavdır. hayatın kendisi de bir sınav. bir de osman sınav mı ne vardı kurtlar vadisinden. bir de tarkan "atıl kurt" şeklinde talimat verir.

tanrı nın varlığının kanıtları

yokluğunu gösteren bir kanıt olmadığına göre akla gelebilecek, gelemeyecek herşey ve akıl.

mesut barzani

Bizim başımızdaki gibi beceriksiz siyasetçiler yüzünden koskocaman türk dünyasının dünü, bugünü ve yarınları ile dalga geçme cesaretini bulan; küçücük dünyasının büyük adamı. düne kadar türk pasaportu kullanarak gezmek için yalvaran, üzerinde peşmergeleri ile gezdiği petrol denizine birgün tek başına kavuşma hayallerinde olan zat. halk olarak yokluk çekerek kaynaklarımızın büyük bölümünü ayırdığımız şanlı ordumuz uyudukça da uluyacak nesepsiz bir insan sureti. adamlık dersini türk ordusundan alması şart olmuş kendinibilmez.

iğrenç espriler

iğrenç olan espirilerdir. ancak yukarıda verilen bütün örnekler hariç. valla bunların hepsi süper. yazanların hepsine aferini bastım.

mahmud ahmedinejad

işte ilham alınacak adam budur. anlamıyorum ki bizimkiler zaten oy peşindeler hala anlayamadınız mı halk dimdik ayakta duran, geleneklerine, köklü geçmişine sahip çıkacak adamları destekliyor. yani her durumda onurlu bir siyaset izlemek karınıza ey işe yaramaz siyasiler. bir çuval geçirildi millet olarak başımıza hala utancı hepimizin üzerinde. gerekirse çok kişi ölmeye razı onuru için bizi temsil eden insanlar neden böyle uyuşuk, mülayim, sırtına vur lokmasını al cinsinden insanlar. hala nasıl bir milleti temsil ettiklerini bilmiyorlar.

yazık

sol tarafta tatmin edici başlık sayısının azalması sonucu yazar ya da okuyucu tarafından çıkartılan nida.