1. 1.
  her zaman doğru ve haklı olduğu savlanan kemmiyet, benzer türü oluşturanların sayıca fazla olan kısmı.
  ... cryptic
 2. 2.
  türk insanını ikna etmekte kullanılan yegane psikolojik silah.
  (bkz: yüzde birçoğu)
  ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  azınlığın dışında kalan.
  -1 ... sour cherry
 4. 4.
  yönetmenliğini seren yüce'nin yaptığı, 15 ekim 2010'da vizyona girecek olan film. oyuncu kadrosunda; erkan can, settar tanrıöğen gibi usta isimler yer almaktadır. film; yönetmenin ilk filmi olup, antalya'da altın portakal'ın adaylarından biridir. konusunu da yazalım tam olsun; Mertkan, babasının inşaatlarının getir götür işlerine bakar, arkadaşlarla alışveriş merkezlerinde sağı solu keser, arabayla turlar. Ne zaman ki Gül ile tanışır, boşluğu ve basitliği değerlendirmek için bir fırsat çıkar karşısına. Ne var ki babası Gül'ün kökeni konusunda şüphecidir. Ayrımcılıkla karşılaştığı ilk anda ona teslim olan Mertkan, çoğunluğa uyar, babasının kendisi için çizdiği yolda hayatına bir anlam bulur.
  3 ... fowler
 5. 5.
  2010 Altın Portakal Ödüllerinde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazanmış filmdir.
  En iyi yönetmen Seren Yüce, En iyi erkek oyuncu bartu küçükçağlayan olmuştur.
  2 ... jane doe
 6. 6.
  gidilip görülen, kalitesini konuşturan filmdir. yönetmeninden set görevlisine hepsini tebrik ederim. çok iyi bir iş yapmışlar.
  2 -1 ... gardanadam
 7. 7.
  çoğunluk, yalnızca bir azınlık tarafından izlenecek yerel görünümlü evrensel bir film. ki sinema sanatını icat edenlerin ruhuna rahmet okutacak cinsten. taş gibi sert, buz gibi soğuk... ne hayatlar yaşanıyor memlekette, ne ruhlar söndürülüyor, sevgisizlik nasıl büyüyor filan... adamlar yapmış abi, üstelik japon da değil. e ne duruyorsun güzel kardeşim, kıçını kaldır da, kal git sinemaya. adamlar para kazansın, yeniden düzgün filmler çeksin.
  10 ... nickless cage
 8. 8.
  (bkz: seren yüce)'nin türk orta aile yapısını büyük bir ustalıkla anlattığı filmidir. baskıcı bir baba ve zaman içerisinde git gide ona benzemeye başlayan bir oğul. çocuklarının ve eşinin duygu eksiklğinden yakınan ve bir çok gece karanlık mutfakta ağlayıp duran bir anne. hikaye son derece gerçekçi ve oyunculukların kalitesi de eklenince buna, film müthiş bir tat bırakıyor insanda.
  1 ... firavunarabasiylamusatasidim
 9. 9.
  hakkında "ya hepimiz mertkan'sak" başlıklı bir toplumsal cinsiyet rolleri temalı eleştiri yayınlanmış sıkı film:

  http://jiyan.us/2010/10/2...tkansak-sarphan-uzunoglu/
  1 ... besik durtmesi
 10. 10.
  (bkz: esme madra)
  (bkz: gül)
  ... blacky