bugün

sunuculuğunu muhteşem sülüman ile az sonra heyecandan ölecek olan cansu derenin yaptığı, adaylar arasında eyvah eyvah, yahşi batı ve av mevsimi filmlerinin de olduğu, an itibarıyle başlamış bulunan ödül töreni.

edüt: gecenin en şıkı melis birkan ve sinem kobalı seçtim şimdiden.
türkiye'nin oscarları adı altında düzenlenen tören. en azından ntv'de böyle geçiyor adı. o ne lan türkiye'nin oscarı falan? yeşilçam ödülü işte ne gerek var böyle ezikliklere.

yaklaşık bir saati "sayın bakanım sağ olun" modunda geçmiştir. öv babam öv nereye kadar? yeter!

bir de unutmadan cansu dere'yi oraya sunucu diye çıkaran kişilere iyi dileklerimi iletiyorum. kağıttan ayırmadı gözlerini ya. bir de parmağıyla takip etse tam olacak.

euyarlamam bu kadar.
en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü'nü okan yalabık almıştır.
en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü'nü melisa sözen almıştır.
"yayımlanmamış kitapların yasaklandığı zor günler yaşıyoruz" cümlesiyle bütün salonun ayağa kalktığı tören.
giriş bölümünde devlet büyüklerine bolca yağ çekilen tören.
sevilay demirci'niin konuşması şişen bünyeleri rahatlatmış, bolca alkış almıştır, önde oturan bazı zatlar da mors bir yüzle konuşmayı dinlemiştir.

(bkz: oh be).
böyle ezik ve özenti bir organizasyon daha olamaz. bari gecenin ismini "yeşil oskar ödül töreni" falan yapsaydınız. ayrıca ödül logosunu da paintten çiziktirmişler heralde. sunumdaki fon müziği desen birebir oscar'daki, o filmlerin tam ekran görünüp sonra küçülmesi falan onlar bile aynı. lan minnacık bile beyniniz yok muydu be? ya tamam ödül töreni olayı aynı ama o müziği, o geçişleri falan bari değiştirin ya! çüş! espriler falan hazırlanmamış, nerden kimin geleceği önceden çalışılmamış belli, gelen sunucu kafasına göre konuşuyo bilmem ne. yani utanıyorum izlerken ya. yemin ediyorum amerikalı olsam ve bu geceyi izlesem valla götümle gülerdim*, arkadaşla falan paylaşırdım alay edercesine "şunlara bakın" diye.
av mevsimi filminde yardımcı erkek oyuncu rolünde oynamasına rağmen en iyi erkek oyuncu ödülünü cem yılmaz almıştır. ilginç!
en iyi film ödülü'nü çoğunluk almıştır. ödül doğru yerini buldu.
akp'lileri yalayıp parlatmayla başlamış bu haliyle ''sinema sektörü bu hale mi geldi arkadaş'' diye bizleri üzerken sevilay demirci'nin konuşmasıyla bu endişelerimizi bir nebze gideren ödül törenidir.
ödül töreninden ziyade ayar töreni şeklinde biten törendir. açılış ayarını çoğunluk filminin yönetmeni vermiş "yayınlanmayan kitaplar toplatılıyor" tadında şeyler söylemiş halihazırda salonda bulunan dönek kültür bakanı ertuğrul günay ve egemen bağış kişisi kitaplara yan basmıştır. bir diğer ayar cem yılmaz tarafından verilmiş olup "filmde yardımcı olyuncuydum ama en iyi erkek oyuncu ödülünü aldım, şener şen de yardımcı erkek oyuncu ödülünü alır mı acaba" tadında konuşmuştur, bir başka ayar bu kez meltem cumbul tarafından beyoğlu belediye başkanına "emek sineması 3 yıldır kapalı" şeklinde verilmiş gebeş gebeş gülmüştür sayın başgan bu ayara.
adı yeşilçam ödülleri olsada akp yi pohpohlama töreni tadında yapılmış, ödül alanların doğru, dürüst teşekkür etmeyi bile berecemediği bir gece olarak tarihde ki yerini almıştır.
hayırlı olsun.

yeşilçam onur ödülleri
türker inanoğlu

en iyi yardımcı erkek oyuncu
av mevsimi, okan yalabık

en iyi yardımcı kadın oyuncu
av mevsimi, melisa sözen

en iyi genç yetenek
çoğunluk, esme madra

en iyi ilk film
çoğunluk

en iyi sanat yönetmeni
yahşi batı, hakan yarkın

en iyi kurgu
cosmos, reha erdem

en iyi müzik
kavşak, selim demirdelen

en iyi görüntü yönetmeni
av mevsimi, uğur içbak

en iyi erkek oyuncu
av mevsimi, cem yılmaz

en iyi kadın oyuncu
eyvah eyvah, demet akbağ

en iyi senaryo
çoğunluk, seren Yüce

en iyi yönetmen
cosmos, reha erdem

en iyi film
çoğunluk
cem yılmaz'a hangi akla hizmetle en iyi erkek oyuncu ödülünü verdiklerini anlayamadığım organizasyondur.

maddem bu adama böyle bir ödül vereceksin yahşi batı filmindeki rolünden ötürü ver de daha anlaşılır olsun.
keşke bu kadar "oscar" törenine benzemeseydi dediğim törendir. ödül vermek güzel organizasyon güzel. hatta bu ülke de geç kalınmış bir organizasyon. ama " türkiyenin oscarları " yazılmaz ki be kardeşim. kırmızı halı da ki maymunluklara ne demeli. hiç "biz" değiliz o muhabbetler.

+ hakan bey engin beyi giydirirken ne düşündünüz.. ( hasktır ya bu mu bizim önceliğimiz)

- yekta burda konusmak gerçekten zor birbirinden güzel şık bayanlar yanımda kıskanıyorum ( melis birkan az önce yektanın yanındadır aynı şeyleri söyleyip burcunun yanına gelmiş.)

tamam oscardan başka esinlenilecek bir yer yok ama kopya ve yozlaşma farklı birşey.

olsun ben düzeliceğine inanıyorum eminim ilerde değişecek "türkiyenin oscarı" , değilde "yeşilçam" olarak anılacak ödül töteni olacak.
laf olsun diye çam sakızı çoban armağanı deyu ödüllerin dağıtıldığı, ilkokul yılsonu ödüllerinden daha ciddi bir havada gerçekleşmeyen ödül töreni. neresinden tutsan elinde kalır. evvela biz alelade bir orta afrika ülkesinden daha da eziğiz arkadaş bu bilinsin, her boku taklit etmek zorundayız ya "türkiye'nin oscar'ları" deniliyordu bu ödül törenine de. oscar sensin türkiye de sana... neyse.

av mevsimi gibi son derece boktan bir filmin oyuncularına şeker dağıtılır gibi ödüller dağıtılmış. haydi onu geçtim cem yılmaz'ı en iyi erkek oyuncu ödülüne kim layık görmüş yahu, metin şentürk mü burada jüri? gerçi tolgahan sayışman gibi dünya sinemasının gurusu sayılabilecek adamlardan birisi jürideymiş. okan yalabık, melisa sözen? ne oynadı arkadaş bunlar da ödül aldı, açıklasın birisi bana. "ortada film yoktu, yılın en beklentili filminde göründü bunlar, vermek zorunda kaldık" desinler bari.

ulan gerçi beren saat gibi 21. yüzyılın yeteneksizlik abidesine yılın kadın oyuncusu ödülünün falan verildiği ülke burası, fazla kaldıysa ben de kendim için oralardan bir ballon d'or ödülünden rica ediyorum.

millet ekranlarda kimi görmek istiyorsa onu tayyareden "onore" ediyor, başka bir şey değil.
güncel Önemli Başlıklar