mahallenin muhtarlarındaki tasvirimi oynadığı gemide, pamuk prenses 2 gibi filmlerle kırmış, underground filmlerin en klas oyuncusudur. eger türkiye'de değilde amerikada olsaydı belki oscar almazdı ama değeri bu kadar geç anlaşılmamış olurdu.

(bkz: adamın götünden kan alırlar kamil kan)
son filmi takva'da muharrem karakteriyle tarikata giren bir adamı canlandırıyormuş. belirli bir role takılıp kalmayan kendini sürekli yenileyen bir aktör. özel yaşantisiyla da 'ben oyuncuyum' diyen çoğu kişiye örnek olmaktadir.
çağan ırmak imzalı bir kısa filmde görüp, beğendiğim daha sonra mahallenin muhtarları dizisinde şöhreti yakalayan başarılı bir oyuncu.. "gemide" filminde zaten aşmıştır kendini, "o şimdi mahkum" filminde de rol almıştır kendileri..
bir zamanların bbt oyuncularından.
gemide ve pamuk prenses iki filmindeki replikleriyle gönlümüze taht kuran oyuncu

-cigaraya acımam, sana değil cigaraya acımam sokarım götüne.
şu an fırtına adlı dizide cami hocası rolünde oynamaktadır...
(bkz: yazı tura)
dar alanda kısa paslasmalar filminde mükemmel bi oyun cıkaran artist.. gerci coğu dizide karadenizli rolünde yer alıyor.
bursalı sanatçı, fırtına isimli dizide yeğeni* de dursun rolünde oynamaktadır.
o şimdi mahkum filminde tiyatrocu olmakla tv oyuncusu olmak arasındaki farkı açıkça sergilemiş bursa demirtaş lisesi mezunu, aslen yenişehirli olduğu söylenen, ağzına küfürü yakıştırabildiğim müthiş insan.
karadeniz ağızı ona o kadar yakışıyor ki gerçekten karadenizli sanılan, fakat oynadığı filmlerle bu kimliği üzerinden atabilen zat-ı muhterem...
çok başarılı bir oyuncu. bursalıdır kendisi...
43. antalya altın portakal film festivalinde, takva adlı filmdeki rolüyle 1998 yılından sonra (gemide), ikinci kez altın portakal kazanmış olan oyuncu.
Evet belki yakışıklı değil bu abi, kızlar onun için çıldırmıyor ama şüphesiz ülkemizdeki en iyi oyunculardan. Adam hangi karakteri oynasa direk o oluyor. Ama sert roller elbette ki daha bi oturuyor üstüne.
Yüz kişiye sorsan doksanı mahallenin muhtarlarından tanır..
küçük-büyük rol ayırmadan her performansıyla takdir toplayan, underground filmleriyle kendine sessizce fan kitlesi oluşturan, genç yönetmenlere değer veren (bkz: kısa filmler) önemli karakter oyuncusu.
haluk bilginer'den sonra gelen en iyi tiyatro oyuncusu.
takva ile altın portakal da fırtınalar estiren oyuncu.
zannımca türkiye'nin en başarılı oyuncusu.
Değeri geç farkedilmiş oyuncu.
(bkz: nerde kalmistik)

(bkz: kafamin icinde filler sikisiyor)

(bkz: bizim gotumuzde ayi bagiriyor)
bir türlü kendisine teklif edilen karadenizli tiplemelerini elinin tersiyle itmmeyi başaramayan türk sinemasının en iyi karakter oyuncusudur.
the usual suspects, american beauty, se7en göz önüne alındığında kevin spacey nasıl bir oyuncuysa; mahallenin muhtarları, gemide, fırtına da göz önüne alındığında erkan can da öyle bir oyuncudur...*
gemide ve dar alanda kısa paslaşmalar'ın ardından takva'daki performansıyla türk sinemasının mevcut oyunculuk anlayışına müdahale etmiş ve çıtayı yükseltmiş isimdir.

tabii, diğer sahiplerine bakılınca altın portakal gibi ödüllerle hakkının teslim edildiğini söylemek zor. ama sinemanın kalıcılığına güvenmek gerekiyor bir yerde, hatta daha önemlisi takdir makamının sonuna kadar şaşırmayacağına...ayrıca, içi boş övgü cümleleri sıralamak, herkesin birbiriyle gurur duyduğu bir yerde zaten yersiz.
-şimdi adamları dövdük darp, belki öldürdük cinayet,adamların paralarını çaldık bide hırsızlık, kızı kaçır adam kaçırma, sonra yetineyip 3 kişi kızı sik, tecavüz her gece; ota esrara takıl nerden baksan içiicilik var ... bunları yapalım sonra gidelim diyelimki polise aman abi pardon..... adamın götünden kan alırlar kamil!

repliğinin sahibi büyük oyuncu
httpwww.youtube.comwatchv=GHBY21WlLJ8
14 dk bir film
bursa da yaşayan birçok artvin lilere,
karadenizlimisin? diye sorduklarında hayır burtvinliyim cevabını veren aktördür.
yıllarca mahallenin muhtarları'nda harcanmış büyük oyuncu
halkın adamı, marjinal tiplerin efendisi, erkan can son dönemler türk sinemasının agır abisi, tek geçerim şu alemde erkan can'ı.
babası dedemle, kendisi babamla arkadaşlık yapmıştır. en kötü iki ayda bir, büyüdüğü yer olan meskene uğrar. eski adı adalı, yeni adı karataş biraevi olan meyhane görünümlü birahanede denk geliriz bazen, sağlam içer kendisi. ayrıca kendisine ikizi kadar benzeyen bir abisi vardır.
bir oyuncu olarak "erkan baba sen bizim herşeyimizsin" sloganını atmama sebep olan, yetenek ötesi adam. sadece "gemide" filmindeki performansıyla bile sinema tarihinde hatırı sayılır bir yer edinecektir.

iyi bir oyuncu olmanın birinci şartı, insanların seni izlemekten keyif almalarıdır. bu durumu ben de yaratan üç oyuncu var. erkan can, haluk bilginer ve genco erkal
arıza adam karakterlerini eşsiz bir başarıyla oynayan kişi. pamuk prenses ile gönüllerde taht kurmuştur.
yazı tura isimli filmde; kısa bir rolü olsa da, alkışı almıştır. esasında kendisinin varlığı, filme ayrı bir renk katmıştır.
dünyanın en iyi karadenizlisi diyesi gelir insanın.
zamanında amigoluğunu yaptığı takım için. (bkz: dinamo mesken)
değeri geç farkedilmiş yetenekli oyuncu. hatta bu yönüyle şener şene benzetilmekte. verilen her rolu bileğinin hakkıyla iyi bir şekilde omuzlamış, ama üzerine yapışan bazı roller yüzünden değeri anlaşılamamıştır. televizyon dizilerinde oynamasını ise belki de türkiyedeki diğer oyuncuların da çektiği mali sıkıntılara dayandırmıştı bir röpartajında.
pamuk prenses 2 adındaki harikulade kısa filmde "kafam göt gibi oldu" deyiminin nerden geldiğini kolombiyalı kadınlardan girip, kuryelerden çıkarak anlatan yıllanmış şarap.
(bkz: gemide/#1405095)
gençlik yıllarında, kafası güzelken arkadaşlarının gazıyla ağaca karpuz toplamak için çıkartıdığını bir tv programında söylüyen, Büyük oyuncu...
büyük olasılıkla öldükten sonra filmleri tvlerde boy gösterecek olan anısına slayt gösterileri düzenlenip cenazesine 10000ler katılıp ardışık anma törenlerine aile fertleri dahil 15 kişiden fazla katılmayacak olan muhteşem oyuncu.
türk filmlerinin son donemdeki buyuk isimlerinden. doksanlarda cocuk olmus herkes onu temel roluyle hatırlar keske hatırlamasak o karakterle cunku kendisi o kadar basarılı filmlerde oynamıstır ki en son takvada devleşmiştir kaderde kucuk de olsa guzel bir rolu vardır zaten cok buyuk rollerde oynamaz pek az ama öz gösterir kendini.
sanatçıdır. sanatçı kelimesini cümle içerisinde kullanmak istediğinizde gerçek anlamıyla kullanabileceğiniz bir kişidir kendileri. mahallenin muhtarları'nda da sanırım parasızlık yüzünden oynamıştır.
oyunculuğun ne olduğunu, en son bıçak sırtı'nda da, nejat işler ile karşılıklı döktürdüğü sahnede de belli etmiş, türlü türlü rollere bürünerek, e$siz benzersiz bir oyuncu olduğunu belgeleyen, kendisini ilk tanıyanların mahallenin muhtarları adlı dizideki karakterinden pek hoşnut olmasa da, oyunculuk babında, her gönlün bir yerlerine kendisini zamklamış, mükemmel oyuncu...

(bkz: dar alanda kısa paslaşmalar)
(bkz: gemide)
Bıçak Sırtı adlı diziyle tekrar televizyon ekranlarına dönen başarılı oyuncu.
gemide , yazı tura , kader gibi travmatik filmlerin arıza rollerine cuk diye oturan erkan can' , mahalle' nin muhtarları ' nda yıllarca yeteneğini heba etmesinden sonra, umarım bıçak sırtı' nda aynı boku yemez.
bıçak sırtı' nda bir kamyoncuyu canlandıracak aktör; bu role nasıl uyum sağlayacağı sorulduğunda, hayretle dinlediğimiz ama sokakların gerçek adamlarını nasıl böyle içtenlikle canlandırabildiğini de izah eden şu yanıtı veriyor;

- uyum sağlamama gerek yok ki, ben zaten 15 yıldır kamyon kullanıyorum.
oynadığı bazı filmlerde çok fena cigara içen oyuncu. gerçek hayatta da hafiften de olsa alışkanlığı olduğunu düşünüyorum.

(bkz: gemide)
(bkz: kader)
(bkz: lalelide bir azize)
ilk mahallenin muhtarlarında sonra gemide adlı filimde sonra da takvada şimdide bıçak sırtında gördüğümüz mükemmel yetenek büyük oyuncu.
giderek karizmatik bir hal alan yüzüyle duruşuyla ve her seferinde kendini resmen katlayarak büyüyen oyunculuğuyla kendine her seferinde hayran bırakan oyuncu.
vizontele'de ki imam rolüyle gönüllerde ayrı bir yer edinmiştir.
(bkz: muharrem efendi)