bugün

mahallenin muhtarlarındaki tasvirimi oynadığı gemide, pamuk prenses 2 gibi filmlerle kırmış, underground filmlerin en klas oyuncusudur. eger türkiye'de değilde amerikada olsaydı belki oscar almazdı ama değeri bu kadar geç anlaşılmamış olurdu.

(bkz: adamın götünden kan alırlar kamil kan)
son filmi takva'da muharrem karakteriyle tarikata giren bir adamı canlandırıyormuş. belirli bir role takılıp kalmayan kendini sürekli yenileyen bir aktör. özel yaşantisiyla da 'ben oyuncuyum' diyen çoğu kişiye örnek olmaktadir.
çağan ırmak imzalı bir kısa filmde görüp, beğendiğim daha sonra mahallenin muhtarları dizisinde şöhreti yakalayan başarılı bir oyuncu.. "gemide" filminde zaten aşmıştır kendini, "o şimdi mahkum" filminde de rol almıştır kendileri..
bir zamanların bbt oyuncularından.
gemide ve pamuk prenses iki filmindeki replikleriyle gönlümüze taht kuran oyuncu

-cigaraya acımam, sana değil cigaraya acımam sokarım götüne.
şu an fırtına adlı dizide cami hocası rolünde oynamaktadır...
(bkz: yazı tura)
dar alanda kısa paslasmalar filminde mükemmel bi oyun cıkaran artist.. gerci coğu dizide karadenizli rolünde yer alıyor.
bursalı sanatçı, fırtına isimli dizide yeğeni* de dursun rolünde oynamaktadır.
o şimdi mahkum filminde tiyatrocu olmakla tv oyuncusu olmak arasındaki farkı açıkça sergilemiş bursa demirtaş lisesi mezunu, aslen yenişehirli olduğu söylenen, ağzına küfürü yakıştırabildiğim müthiş insan.
karadeniz ağızı ona o kadar yakışıyor ki gerçekten karadenizli sanılan, fakat oynadığı filmlerle bu kimliği üzerinden atabilen zat-ı muhterem...
çok başarılı bir oyuncu. bursalıdır kendisi...
43. antalya altın portakal film festivalinde, takva adlı filmdeki rolüyle 1998 yılından sonra (gemide), ikinci kez altın portakal kazanmış olan oyuncu.
Evet belki yakışıklı değil bu abi, kızlar onun için çıldırmıyor ama şüphesiz ülkemizdeki en iyi oyunculardan. Adam hangi karakteri oynasa direk o oluyor. Ama sert roller elbette ki daha bi oturuyor üstüne.
Yüz kişiye sorsan doksanı mahallenin muhtarlarından tanır..
küçük-büyük rol ayırmadan her performansıyla takdir toplayan, underground filmleriyle kendine sessizce fan kitlesi oluşturan, genç yönetmenlere değer veren (bkz: kısa filmler) önemli karakter oyuncusu.
haluk bilginer'den sonra gelen en iyi tiyatro oyuncusu.
takva ile altın portakal da fırtınalar estiren oyuncu.
zannımca türkiye'nin en başarılı oyuncusu.
Değeri geç farkedilmiş oyuncu.
(bkz: nerde kalmistik)

(bkz: kafamin icinde filler sikisiyor)

(bkz: bizim gotumuzde ayi bagiriyor)
bir türlü kendisine teklif edilen karadenizli tiplemelerini elinin tersiyle itmmeyi başaramayan türk sinemasının en iyi karakter oyuncusudur.
the usual suspects, american beauty, se7en göz önüne alındığında kevin spacey nasıl bir oyuncuysa; mahallenin muhtarları, gemide, fırtına da göz önüne alındığında erkan can da öyle bir oyuncudur...*
gemide ve dar alanda kısa paslaşmalar'ın ardından takva'daki performansıyla türk sinemasının mevcut oyunculuk anlayışına müdahale etmiş ve çıtayı yükseltmiş isimdir.

tabii, diğer sahiplerine bakılınca altın portakal gibi ödüllerle hakkının teslim edildiğini söylemek zor. ama sinemanın kalıcılığına güvenmek gerekiyor bir yerde, hatta daha önemlisi takdir makamının sonuna kadar şaşırmayacağına...ayrıca, içi boş övgü cümleleri sıralamak, herkesin birbiriyle gurur duyduğu bir yerde zaten yersiz.
-şimdi adamları dövdük darp, belki öldürdük cinayet,adamların paralarını çaldık bide hırsızlık, kızı kaçır adam kaçırma, sonra yetineyip 3 kişi kızı sik, tecavüz her gece; ota esrara takıl nerden baksan içiicilik var ... bunları yapalım sonra gidelim diyelimki polise aman abi pardon..... adamın götünden kan alırlar kamil!

repliğinin sahibi büyük oyuncu
httpwww.youtube.comwatchv=GHBY21WlLJ8
14 dk bir film