bugün

sevdiği entry'ler

güne gereksiz bir bilgi bırak

"Senato" kelimesi Senex yani yaşlı, ihtiyardan gelmiş olup "ihtiyarlar Meclisi" demektir. Üstelik ortaçağda derebeyler için kullanılan ve "efendi" anlamına da gelen "senyör" kelimesinin kökeni yine "senex"e dayanır. Üstelik Senex adında bir Yaşlılık Çalışmaları Dergisi mevcuttur. "Yaşlılar ile ilgili bilgiye ihtiyacım var kardeş. Ne önerirsin bana" diyenlere ilaç gibi gelebilir. Belki gelmeyedebilir. Bilemeyeceğim orasını, evet.

sahurdayız uludağ sözlük

Hayirli sahurlar.

ali sunal ın show tv den ayrılması

görsel

bu mudur normal olan? diye başlayan konuşması. verecek cevabı olmayanlar ancak böyle baskılarla yıldırmaya çalışıyorlar.

ismet gürbüz

Bu ne anlatıyor ya?

yerli sigara

Aah ah, bir Bitlis sigarası içmek nasip olmadı.

görsel

bilim kurgu

Bilim Kurgu;

Hari Seldon'ın psiko-tarih öğretilerine bağlı olmak,

Vakıf vatandaşı olmanın ayrıcalığını tatmak istemek,

Yerdeniz büyücüsünün yelkenine dolan rüzgarı hissetmek,

Leto Atreides'in ölümüyle sarsılmak,

Muad'Dib diye haykırmak,

Rama ile buluşmaktır.

gecenin şarkısı

Öyle bir yol tutmuşum ki sorma
inandım ki sevince vardır dünya
Sevince tüm günlerim bir başka
Durma dostum sen de yer ver aşka
Sevmek bilki doğmaktır yeni baştan

Erkin Baba diyorsa vardır bir bildiği.

https://youtu.be/18rJ43ehPEg

görsel

avcı takımyıldızı

An itibarıyla, orion(avcı) takımyıldızını çıplak göz ile görebilirsiniz.

Bizim bahçeden görüntü bu;

görsel

k o s o v a l i

Beğendiği kadar eksiyi hak edene de eksisini veren yazar. Gerçekten beğendiklerini mutlu etmeyi vazife edinmiştir.

trafik canavarı

Bizim jenerasyonda, çocukluğunda bunu izleyip de psikolojisi bozulmayan yoktur;

https://youtu.be/WmggEgS5FOs

bir yere kadar susabildim

Seneler sonra sözlüğe giriyorum ve karşılaştığım başlıkları anlamaya hayal gücüm yetmiyor. Şimdi örnek verip kimseyi rencide etmek de istemiyorum.

Ancak, Ben bile beğenecek entry bulmakta zorlanıyorum.

Umarım bu garip hayal dünyasına sahip arkadaşların sözlükteki oranı ülke genelinde bu kadar fazla değildir.

günün sözü

"Arjantin'de, Buenos Aires'te bir grafitide şöyle yazıyordu:

'Kötümserliği daha iyi bir zamana bırakalım.'

frank hoogerbeets

3-4 Mart ve 6-7 Mart tarihlerine dikkat çekmiş, Bu tarihlerde meydana gelecek sismik aktivitenin büyüklüğünün 7 ve hatta 8'in üzerine çıkabileceğini öne sürmüştü. tahminleri tutmadı. şimdi de ben deprem mi dedim? vs. kıvırmaya çalışıyormuş. tarihi uzatmış. 15-16 mart olarak güncellemiş.

görsel

gezegen savunma koordinasyon bürosu

görsel
Nasa'nın bir dart programı vardı, uzayda bu tarzda riskli gök cisimlerine karşı yörünge değiştirmek için uydu yönlendirileceğinden bahseden bir makale okumuştum. Sanırım denemişler geçtiğimiz 26 Eylül'de çarpmış hatta yörüngesinde 4 dakikalık bir sapma yaratacak kadar kuvvet üretmiş. Dahada gelişir insanlık kendini yok etmezse tabi 2046 ya kadar.

gezegen savunma koordinasyon bürosu

Bunlar da anca daş geliyor diye yaygara koparır. Geçen galaktik savunma konseyi Türkiye temsilcisi olarak. Türkiye uzay ajansı ile görüştük. Tehlikenin farkındayız muhtarım dediler. Ve Elon musk dan Uranüs aktarmalı gemi kiralayıp asteroid e el bombası bağlanmış iHA ile patlatmak sürati ile yok etmeyi düşünüyoruz hamdolsun dediler.

Adamlar çalışıyor aga. Amerika anca laf ebeliği yapsın... Onlar konuşur Türkiye yapar.

noter harcı ödeyerek vatandaş olmak

https://www.cumhuriyet.co...unda-ikinci-perde-2026739?
Yer: Kırıkkale, Doğanay köyü...

11 bin 572 metrekare arazi en son 7 Temmuz 2022 tarihinde 91 bin 500 TL resmi senet bedeli satılıyor.

Arsayı alan kişi bir değerleme şirketine bir ay sonra rapor hazırlatıyor ve arsanın bedeli rapora göre 22.8 milyon TL çıkıyor. Yani arsanın bedeli petrol veya gaz çıkmadıysa durduk yerde 4 ayda 244 kat artıyor.

Değer ölçümünden iki hafta sonra arsanın bir hissesini 7.3 milyon TL, diğer hissesini 7.4 milyon TL, üçüncü hissesini ise 7.3 milyon TL bedel ile Afganistan uyruklu Ahmad Fahım Nazarı, Mohammad Wasıf Abdulrahman ve Muhammad Alı Borohı Allah Bakhsh adlı yabancı uyruklu kişilere satıyorlar.

Neden 7 milyon biliyor musunuz?

Kanunda belirtilen 400 bin dolar değerini tutturabilmek için...

Tapu dairesi olayı fark ediyor...

Durumu Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı’na bildiriyor. Bakanlık ilgili daireye yazı yazıyor ve arazinin gerçek değerinin resmi olarak belirlenmesini istiyor.

Bakanlık, Kırıkkale Tapu Müdürlüğü’ne yazı yazıyor. ‘Değerlendirmeye esas olan alıcı ve satıcı arasında bedel transferini gösteren banka onaylı dekontlar e-arşiv siteminde yok’ diyor.”

Bakın bu kişiler Afgan uyruklu bunu aklınızda tutun.

Başka örneklere ve belgelere daha ulaştım.

Bu kez Kırıkkale Bahşılı ilçesinde 13 bin 799 metrekare arazi Yusuf Elitok adlı bir kişi tarafından 14 Eylül 2022 tarihinde 315 bin TL’ye satın alınıyor.

Araziyi alan kişi değerleme firmasına araziye dair rapor hazırlatıyor ve arazinin bedeli 29.9 milyon TL tespit ediliyor!

30 Eylül 2022 tarihinde yani sadece 16 gün sonra arazinin 3 bin 849 metrekarelik bölümü Afgan uyruklu Sayed Kazım Qayumi adlı kişiye 7 milyon 434 bin TL’ye satılıyor. Araziyi alan kişi hemen vatandaşlık başvurusunda bulunuyor. Tapu müdürlüğü durumu görüyor ve şüpheleniyor.

Bir tane daha...

Beypazarı ilçesi Ayvaşık mahallesinde 47 bin 298 metrekare arazi var. Arazinin 9 bin 700 metrekarelik kısmı 15 Ağustos 2022 tarihinde Cebrail Torun adlı bir kişi tarafından 443 bin TL bedel ile satın alınıyor. Arsanın değerinin tespiti için yine değerleme firması rapor hazırlıyor ve 47 bin 298 metrekare arsanın bedeli 248 milyon, 9 bin 700 metrekare arazinin bedelinin ise 51 milyon TL olduğu tespit ediliyor.

Cebrail Torun 9 bin 700 metrekarelik arazisinin 1690 metrekaresini 30 Eylül 2022 tarihinde Afgan uyruklu Hosnıa Abdul Hussaın’a 7 milyon 404 bin TL’ye, 1690 metrekaresini de yine Afgan uyruklu Hamıdullah Hakımı adlı kişiye 7 milyon 404 bin TL bedel ile satıyor. Arsayı alanlar da hemen vatandaşlık başvurusunda bulunuyor. Tapu müdürlüğü yine tespit ediyor.

Başka örnek daha vereyim...

Ankara Polatlı ilçesi istiklal Mahallesi. 7 Temmuz 2022 tarihinde Fevziye Şafak adlı kişi 775 bin TL bedel ile arazi alıyor. Araziyi aldıktan sonra değerleme şirketi rapor hazırlıyor. Arazinin bedeli 22 milyon 500 bin TL deniyor. Araziyi Najeebullah Bayat, Nazar Mohammad Samadı, Turabaz Nasari adlı Afgan uyruklu kişilere 7 milyon 300-7 milyon 400 TL değer ile satıyor. Arsaları alanlar soluğu hemen vatandaşlık başvurusu yapmakta alıyor.

Daha onlarca örnek yazabilirim...

Bu bir planlı organizasyon...

Değerleme firmalarını seçmeyi serbest bıraktıkları için bu firmalar ile danışıklı dövüş halinde “katakulliler” yapılıyor.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) var. Bakın sayfasına, üyelikten çıkarılan, uyarı cezası verilen tüm firmaların ve kişilerin isimleri var.

Özellikle Afgan uyruklu kişilere çalışan özel değerleme firmaları var. Hatta bu değerleme firmalarının içerisinde olmayan binaları varmış gibi göstererek Afganlara vatandaşlık almaya çalışan var. Nasıl olur demeyin. Olmuş hem de Bolu Göynük’te! Firma A.K.Gayrimenkul Değerleme firması.

Yine aynı şekilde Yahşıhan’da olmayan binaya değerleme yapan D. Gayrimenkul Değerleme firması var. istanbul’da, Balıkesir’de her yerde varlar.

Bakın size son bir örnek verip bitireyim.

Balıkesir Ayvalık Hacıveliler adresinde bulunan bir taşınmaz 7 Kasım 2022 tarihinde S.G. tarafından Sudan uyruklu Gamaleldın Mahadı Mohamed Yousıf adlı kişiye 7 milyon 457 bin TL’ye satılmış gibi Büyükçekmece’de bulunan noterden Sudanlının vekili ve şirket yetkilisi ile satış sözleşmesi düzenleniyor. Satış yapan taraf parayı nakden aldık diyor ve noter sözleşmesinde “Satış sonrası 3 yıllık satılamaz şerhi koyacağız” diyor.

Satın alan da “Ben parayı nakden ödedim ve vatandaş olmak istiyorum” diyor.

Bu satış sözleşmesi ile vatandaşlık başvurusunda bulunuyorlar.

Buraya kadar her şey tıkırında işliyor.

Ancak işlemleri yapan firmaya operasyon yapılıyor ve ellerindeki işlemler durduruluyor. Operasyonda firma yetkilileri, noter çalışanları gözaltına alınıyor. Operasyon sonucunda bu firmanın vatandaşlık işlemleri için aynı yöntemi birçok defa kullandığı belirtiliyor.

Hal böyle olunca satış gerçekleşmiyor. Sudan uyruklu kişi 25.01.2023 tarihinde noterden ihtarname gönderiyor ve bana 400 bin dolarımı geri verin diyor.

Ayrıca tapuda yapılan incelemede ne görsünler. Taşınmaz zaten bir firma üzerine kayıtlı gözüküyor.
Olayın aslı işe şu: Üzerinde AVM projesi olan bir arazi var. Üzerinde hiçbir konut yok. Satış vaadi ile bir sözleşme yapılıyor noterde. Bu şekilde sadece harç yatırılıyor. Notere 400 bin doları aldığına dair sunulan dekont veya belge de yok. Sonra gayrimenkul ekspertiz raporu alınıyor ve devamında vatandaşlık başvurusunda bulunuyorlar. Bu şekilde noterden sadece harç ödenerek vatandaşlık alınmasının önü açılıyor.

Bu işlemler için aslında aracılar sadece 30-40 bin dolar alıyorlar. Satış gibi gösteriyorlar ve şerh koyuyorlar veya usulüne uyduruyorlar.

Uzun lafın kısası vatan toprağı, çapulcuların yabancı uyruklulara peşkeş çektiği, vatandaşlık almak için ayak oyunları yaptığı bir yer haline geliyor.

Bizim gibi emekçi insanlar, emekliler, garibanlar da seyrediyoruz olup biten

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Sarışınlara zaafım vardır, beni tanısanız bilirdiniz ama tanımıyorsunuz tabi... işte bu sarışınlardan biriyle bugün dolmuş beklerken konuştum, hoşuma gitti. Bir araştırayım sosyal medyadan dedim, adam çıktı nişanlı... Ühühüğ... Sarışın görünce üstüne mi atlıyorlar hemen anlamıyorum ki...