bugün

gölge oyunu filminde şener şen ile döktüren.
şekerpare adlı sinema filminde şener şen ile döktüren hurşit.
büyük yetenek vesselam. çoğu kez mütavazi rollerde görev aldığından ötürü diğer büyük oyuncular gibi sıyrılamamıştır.*
şekerpare'nin en güzel yanlarından biri.

(bkz: şekerpare/#17824095)
komik adam, iyi tiyatrocu.
sol frame'de görüp ölmesinden korktuğum sanatçı. Allah uzun ömür versin.
mükkemmel yetenekli tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.

tokatcı gibi bir karakterinde fiko gibi bi karakterinde üstesinden gelebilecek sanatkar. uzun ömürler hasıl olsun kendisine.
süper baba dizisi ile türk tv dizi tarihinin fenomen dizisine imza atmıştır. (şahsi fikrim türk televizyon tarihinin en mükemmel dizisidir) 2003 yılında Unutma Beni dizisi ile tekrar aramızda derken Kanal D'nin saçma sapan bir uygulmaları (geç saatte yayınlanması v.s.) ile 8. bölümde final yaptırılarak yayından kaldırılmış ve Şevket Altuğ'un TV kariyerine son vermesine sebep olmuştur. Umarım tekrar ekranlarda görürüz. Allah uzun ömürler versin.
izlediğim dizilerdeki tek muhteşem karakter. yakışıklı adam, bıyıkları da var üstelik, bir zamanlar ona ve cem kurdoğluna aşıktım, ikisine bir arada aşıktım, ne kadar geniş yüreğim varmış.
ekranlara dönmesi gereken sanatcı.
kendisine yetecek kadar para kazanıp keyfine bakan oyuncu. en güzeli.
hakkında sadece 60 küsür entry girilmiş büyük usta. üzüldüm lan. şevket Altuğ olsam okusam bu kadar az entry'yi bir daha tv karşısına çıkmam. neyse ki benim gibi ipne değildir kendisi. tiz zamanda ekranlara dönmesini bekler sözde oyunculara ders vermesini can-ı gönülden arzularız.

halık Bilginer'le başrolü paylaşsa nasıl bir şey ortaya çıkar diye düşünüyorum.
hayatı tek solukta izlenir:

http://alkislarlayasiyoru...-yudum-insan-sevket-altug
özellikle gevsek dolandırıcı rollerınde nirvanaya ulasmıstır, süper bir aktördür . ayrıca alçakgönüllüğüne sapka cıkarmak lazım . neredeyse en alcakgönüllü sanatcıdır .
şevket tiplemesiyle harika bir plan yapıp karbonat erol'a eroin diye karbonat yutturup kazıklamış reyizdir.
unutulmaz rollerin unutulmaz oyuncusudur. canlandırdığı karakterler hafızamıza yer etmiştir. büyük ve harbi oyuncudur.
mehmet ali birand'ın galatasaray lisesi'nden arkadaşıydı.
http://www.mehmetalibiran...igoster.asp?id=23&f=3
http://www.mehmetalibiran...igoster.asp?id=22&f=7

hababam sınıfı - kimyacı
perihan abla - şakir
süper baba - fikret (fiko)
yedi bela hüsnü - cemal
kapıcılar kralı - vodkacı
hasip ile nasip - kaymakam sadri
şabanoğlu şaban - yunus kaptan
gülen gözler - alamancı şevket
gel barışalım - metin
dolap beygiri- rüşvetçi müdür
şekerpare - zabıta hurşit
imdat ile zarife - imdat
gölge oyunu - mahmut

http://www.youtube.com/watch?v=CzhDFWvnAY0
http://www.youtube.com/watch?v=ugwTv1IuFdQ
Gercek bır sanatcı nasıl olur efendıce gosteren buyuk ustad.
dün kendisine sorduğum yakın zamanda yer almayı düşündüğünüz bir proje var mı sorusuna aslında teklif çok ama sadece birisini düşünüyorum yanıtını vermiş sanatçı.
bu teklifin çok açığa çıkmasını istemese de yüksel aksu ismini ve onu hayli beğendiğini ifadeleyince durum nazarımda netleşti. sözlükten saklamanın manası yok. sanki yüksel aksu'nun 3. filminde (iftarlık gazoz) onu izleyeceğiz.
on numara bes yildiz olan kaliteli oyuncu. eskisi kadar piyasada gozukmese de ailecek severiz. operim ellerinden.
Hayalimdeki baba figürünü, tv dizisine yansıtan tiyatro oyuncusudur. sonrasında daha iyi işler beklesemde süper baba gibi bir işe imza atmamıştır.
şener şen, ve ali şen' den sonra gelen oyuncudur.

Kemal, güdük, ve niceleri ile kıyaslanması üzücü olur onun oyunculuğuna.
birinci sınıf ama takıntılı bir oyuncu. hayatında doğru dürüst başrol sinema filmi yok gibi. buna rağmen kendisini korumak için her senaryoya evet demememiştir. ortalıklarda görülmemesinin nedeni de budur aslında. yeteneği yadsınamaz ama şanssızdır. tarık akan ın aytaç arman ın altın portakal alabildiği, yarışabildiği sanat filmleri varken, onun oyunculuğu gereğinden az sinemada boy göstermiştir.
konuyu nuri bilge ceylan 'ın aldığı ödüle ısrarla getirdiğimde onun filmlerinden çokta haz almıyorum tavrı sergilemiş sanatçı. sanatın topluma mal olması gereğinden özellikle dem vurunca sessizliğimi korudum daha ziyade.

sanatçı üretim esnasında önce kendi egosu çerçevesinde bir üretim sergiler ve bu durum açıkçası onun paşa gönlünce takındığı tavırdan beslenir. toplumun ne yaptığı sanatçı için çok önemli olmamalıdır, zira öteki türlü iş ısmarlamaya dönebilir.

bir de şey var bizim gibi ortak beğenilerin yerlerde süründüğü çoğunluğun kültürel birikiminin zayıf olduğu bir toplum ve ortam içinde halkın genel beğenilerini dikkate alacağım demek sanata kafadan kota koymak olabilir. bunu da gözden kaçımamak lazım.

yani nbc'yi beğenmezsin anlarım ama sanatı tam manasıyla toplum için yapılıyor olgusuna indirgemek benim şahsen çokta katılmadığım bir eşik.
kısa bir ayak üstü sohbet çerçevesinde bu düşüncelerimi kendisine iletemedim. neyse uzun soluklu bir sohbette ifadeleriz bunları, bir daha ki sefer...

edit: eski sanatçılarda var böyle sanat-toplum ilişkisini sahiplenmek!
yedi bela hüsnü ve tokatçı filmlerindeki performansı takdir edilesi usta oyuncudur.
süper baba gibi bir efsaneden sonra bir projede yer almaması beni mutlu etmiş olan sanatçı. çünkü ben şevket altuğ deyince oyunculuk performansını hep zirvede hatırlayacağım. bir rol ancak bu kadar yaşayarak oynanabilirdi. allah uzun ömürler versin üstad.