bugün

Kiraz, gül... vb. gibi festivallerle güneşli ve nadir yaz günlerini eğlenerek geçirmeye çabaladığı halde başaramayacağını anlayıp Antalya'da ikinci bir ev alan insanların memleketi.
Ayrıca teklifsiz bir şekilde evinize misafir gelebilir ve tatili yanınızda geçirebilirler. Hem misafirperver hem de sık sık misafirdirler...
öğrenci+memur+gül+asker+göller:ısparta
sıkıcılık + küçüklük + askeriye = ısparta.
(bkz: isparta da gezilecek yerler)
insanlarının insan olmadığı, öğrenci ve askerden para kazanan esnafın vurun kahpeye mantığında iş yeri çalıştırdığı, ninjalarla dolu, varoş şehir. ilçelerinde durum daha vahimdir. yazları ahır olarak kullanılan yerler kışları öğrencilere kiralık ev olarak sunulur. ayrıca sularında klor eksikliği olduğundan 3-4 yıl yaşayan insanların dişleri iğrenç görünmeye başlar. aranızda ıspartaya öğrenci olarak gidecek olan varsa çeşme sularından uzak dursun yada arıtma cihazı alsın tavsiyesinde bulunmayı borç biliyorum ve bir anımı paylaşıyorum.

okulun ilk günü sınıftakilerle kaynaşmaya çalışıyorum. uzaklardan gördüğüm 1.75 boylarında, sarışın, tatlı bir kızın yanına gittim. 1 dakikalık sohbetimiz sonucunda kız gülmeye başladı, dikkatimi çeken gülerken dişlerini göstermemesiydi. tabi meraklı karakter ben hemen sordum " neden gülerken ağzını kapatıyorsun" diye kız cevap vermedi. muhabbetimiz kıkır kikir sürdü, ta ki dişlerini görene kadar. o güzelim kızın dişleri yeşildi, tanrım. toplamda 5 dakikalık sohbet ve 4 yıl boyunca bir daha asla konuşmadım.

diknot: suyu bok, insanı bok, havası bok olan şehir.
(bkz: iyas)
(bkz: merko)
(bkz: buyuk ısparta oteli)
(bkz: anadolu mahallesi)
(bkz: halikent)
(bkz: ayazmana)
1 haftalık gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki öğrenci için eskişehirden sonra en ideal şehirdir. kafeler caddesi olarak da bilinen çarşıdaki kafeleri ben kıraathane falan beklerken oldukça güzel olduklarını görünce baya bi şaşırmıştım. antalyada bile böyle güzel dekorlu kafe bulmakta zorlanıyor bazen insan. bir de gitar çalmayı öğrense müzik adamları cok güzelolucak. kötü yanı mı iyi yanımı bilmiyorum ama ısparta sadece bu caddeden ibarettir. güzel yanı ucuz olduğundan bir akşamda 3-5 farklı yere gidilebilir olmasıdır. kötü yanı da orayı gezdiğiniz zaman başka bir şey kalmaması tıpış tıpış eve dönmenizdir.**
ısparta halkında ben nedense öğrenciye karşı soyulacak kaz durumlarını pek görmedim. gerçi sadece buzdolabı alan bir şahsiyetim ama o da antalyada ne ise o kadar para verdim ıspartada.

ıspartanın bir güzel yanı da yapılabilecek fazla aktivite olmamasından dolayı insanlar birbiriyle cok güzel kaynaşıyor. 1 hafta da enseye tokat arkadaş sayımda oldukça sağlam bir artma var.

evet evet antayaya yakın.
Entry lerin aksine küçük, huzurlu bir şehir ve orada yaşayan öğrencilerin kıymetini bilmediği, istanbulda öğrenci hayatı yaşamış biri olarak orası tam bir öğenci şehridir. Zamanı yavaşlatmak için yaşanılması gereken yer.
Geceleri sokaklarında in cin top oynar. Futbol, basketbol, yedikremit, ortada sıçan...

Havası ciğerlerinize işler. Bizi sigara değil de bu şehrin havası öldürecek!

Suyu dişleri sarartır.

Kızları çirkinlikte birbiriyle yarışır.

Esnafı desen olmuş çakal.

Bir de genel evi kapanmış yok ulan yaşanmaz bu şehirde! *
gözün alabildiği her yerin süleyman demirel olduğu şehir.
alem fm dışında dinlenebilecek radyo olmayan memleket*.

alem fm ısparta: 91.8
-güllerin başkenti.
-taner gülleri bu memleketten mi sözlük?
Havasına , suyuna, taşına, toprağına,
Bin can feda bir tek dostuma.
Her köşesi cennetim ezilir yanar içim,
Bir başkadır benim memleketim.

mis kokulu gülüyle
renk renk desen desen halılarıyla
eşsiz bembeyaz davraz dağıyla
bir başkadır benim memleketim.
ısparta nın meşhurları gül, halı ve süleyman demirel'dir. birde askerlik yapanlar bilir, komando eğitimi en zor 2. yer olarak bilinir.
büyük şehirlerde buluşma noktaları ykm, gima, migros önleri iken bu küçük anadolu kasabamızda (pardon ilimizde, il demeye bin şahit gerektirse de) buluşma yeri tuhafiyeciler sitesidir. çünkü çarşı içinde bir tek gima, migros, ykm veya büyük bir avm ( küçüğüne de razıyım ) yok.
bir inşaat var, carrefour olacağı söylenmekte. hadi hayırlısı!
üniversitesi çok iyi, gerisi fos yurdum kasabamsı şehri.
aklıma nedense rosense markasını getiren şehir.
şerefsizlerin kol gezdiği bir şehirdir.
öğrenciler olmasa siz köpekler birbirinizi yersiniz...

--spoiler--
Anma yapmak isteyen öğrencilere sivil faşisler ve polis saldırdı, 3 yaralı 50 gözaltı
Isparta (10.05.2009)- DGH, DTP ve SDP üyelerince yapılmak istenen anmaya sivil faşistler ve polis saldırdı. Saldırıda 3 kişi yaralanırken, 50 kişi gözaltına alındı.
Demokratik Gençlek Hareketi (DGH), Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP)'nin ortak yapmak istediği anma yürüyüşüne sivil faşitler ve polis saldırdı. Deniz Gezmiş, Hüseyin inan ve Yusuf Aslan'ın katledilişinin yıl dönümünde yapılmak istenen anmaya yaklaşık bin kişilik bir grupla saldıran sivil faşistler 3 kişiyi yaraladı. Basın açıklamasının gerçekleştirileceği yerde toplanarak anma yürüyüşü yapmak isteyen gruba tekbir getirerek taş ve sopalarla saldıran sivil faşistlerin saldırısını polis seyretmekle yetindi.

Polis yine faşist saldırganları korudu

Saldırıda yaralanan 3 kişi Isparta Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Saldırıların ardından faşist grubu olay yerinden uzaklaştıran polis gözaltıları ise saldırıya uğrayanlardan yaptı. Polis, anma yürüyüşü yapmak isteyen DTP, DGH ve SDP üyelerinden 50 kişiyi gözaltına aldı. Aralarında yaralılarında bulunduğu gözaltıların ise Gülistan Polis Karakolu'nda tutulduğu öğrenildi.
--spoiler--

Kaynak: http://www.halkingunlugu....sist_ortakli_saldiri.html

Tarih:10.05.2009
(bkz: 10 mayıs ısparta olayları)
köyden hallice şehirimsi.
davraz kayak pistlerine ev sahipliği yapan ilimizdir.*
bi de güllü nargile içtiyseniz güle de nargileye de lanet edersiniz.
en güzel özelliği antalya'ya yaklaşık 1 saat uzaklıkta olmasıdır.
icinde 40. piyade er egitim komutanligi bulunan lüzumsuz bir sehir.
komando eğitimi almak için gönderilen yer.
yıllarımı yemiş olan küçük ama şirin olmayan köyümsü il.