1. 1.
  alışveriş merkezi'nin kısaltmasıdır. migros avm, agora avm, kipa avm gibi.
  2 ... paleface
 2. 2.
  AlışVeriş Merkezi demektir. insanlara bir kerede hem alışveriş, hem sosyal aktivite, hem yeme içme; genel olarak barınma hizmeti veren alanlardır. Son yıllarda mantar gibi dört bir yanda bitiyor olması, insanların evlerinden dışarı çıkması için bahane midir, yoksa normalde sokakta dolaşacak insanları hapseden bir yapı mıdır tartışılabilir tabii. insanın bu yapılarda sosyalleşmekten ziyade kalıplaşıp, belli bir yere hapsolduğunu düşünmek de korkutucudur.
  Her şeye rağmen, atmosferi farklıdır, belirli süre teneffüs edilmezse özlenir.*
  2 ... kelkeshoze
 3. 3.
  kıs. (bkz: around view monitor)
  ... beyazyelkenli
 4. 4.
  bir ara millet alışveriş merkezlerine malca mall demeye başlamıştı. avm imdada yetişmiş bir boşluğu doldurmuştur.
  ... pilotmont
 5. 5.
  Arterio vasküler anomali : atar damarlarda görülen olmaması gereken durumlar.
  -2 ... seyin seysinin seysi
 6. 6.
  tıpta; arterio venöz malformasyon
  atardamar ile toplardamarlar arasında anormal bağlantılar bulunması olayı. beyinde olursa ölümcüldür. erken yaşta ölümle sonuçlanabilir.
  -1 ... bazarov01
 7. 7.
  (bkz: avm kızları)
  ... mavi balina hem de minik
 8. 8.
  aldıkça aldırtmak, harcadıkça harcatmak, çeşit çeşit alışveriş canavarlarının boy gösterdiği, kapının önüne çıktığınızda '' lan ben ne yaptım? '' dedirtmek için kurulmuş ticari maksatlı yerlerin genel adıdır avm.
  1 ... rosinha
 9. 9.
  hiç hazetmiyorum bu ortamlardan ama sıcak havada da alışveriş yapılacak müsait bir ortam olmadığından , efendime söyleyeyim her şeyin tek bir çatı altında toplanmasından mütevellit, zaman açısından da en ekonomik yer buralar. ama ben bu avm'lerdeki aşırı hassasiyete anlam veremiyorum. nasıl mı? bak anlatayım. misal bi alana azcık su vs dökülüyor. orayı temizliyor ya temizlik çalışanları. hemen o ıslak kısma kocamaan, sarı sarı levhalar koyuyolar, kocaman: "dikkat ıslak/kaygan zemin!" lan? yaav arkadaşım! tükürsek bile kaygan zemin diyip işgal edeceksiniz sarı , büyük tabelalarla o zemini. ben anlamıyom,yok ya..
  ... yumusak g
 10. 10.
  ne zaman bir avm'de lavaboya girsem her seferinde zayıf, kara kuru, besinsizlik ve yorgunluktan avurtları çökmüş ve yaşından çok daha fazla yaşlı gösteren temizlikçi bayanlara takılır gözüm ve orada olmaktan utanırım. tam da o anlarda avm gözümde bu insanların kanından beslenen bir vampir canavara dönüşür. lavabodan çıkarım, bu kez karşıma yerleri süpüren, avurtları çökmüş, yüzü sarı siyah yaşlı adamlar çarpmaya başlar. bir türlü lüks restoranlarda besili fertleriyle ailece yemek yiyen pembe, kırmızı yanaklı sağlıklı ve neşeli insanları göremem. her katta, her koridorda gözüm ya bir temizlikçi kadına, ya da bir garson çocuğa ya da mutfakta çalışan genç bir kıza takılır. bir türlü kanmam o allı pullu yalanlara, bir türlü eğlenemem. bu kan emici vampir canavar beni de yutuvermesin diye bir an önce oradan kaçmaktadır aklım. ne de olsa halihazırda benim de kanımı emen canavarlar vardır boğuşmam gereken. çıkarken canavarın ağzındakileri de kurtaramadan çıkan yenik bir savaşçıyımdır artık. yorgun, öfkeli ve umutsuz.
  3 ... mariapuder