bugün

öss'ye hazırlanan gençlerin oldukça büyük bir bölümünü strese sokan olay. senelerce dersaneye git, çuvalla para dök, sonuç? üç saatte yüz elliye yakın soruyu çözeme. olur mu öyle şey? bir türk genci olarak senin görevlerin aşağıda sıralanmıştır, oku ,feyz al..

1) oks'yi kazan.
2) liseye, ayrıca da hayatının en güzel geçeceği yıllara ilk adımını at.
3) sınavlarla boğuşmaya başla
4) lisede bölümünü seç, yalnız dikkatli ol,sıradan bi seçimle bile hayatın kayabilir...
5) "lan acaba ben bu bilgileri niye öğreniyorum ki, ne s.kime yarayacak endoplazmik retikulum, çukur ayna vs.?" diye sorma, sadece düzene uy ve çalış.
6) lise sona başla.
7) öss stresine de başla.
8) dersaneye kayıt ol.
9) hafta içi okul,hafta sonu dersane ve ev üçgeninde bir sene boyunca mekik doku.
10) öss'yi kazanama, üstüne üstlük ailenden tonla azar işit.
11) seneye tekrar kayıt ol, itiraz yok, devam.

tüm bu kurallara bağlı kaldığın sürece ülkene, devletine, milletine ne kadar bağlı bir birey olduğunu görenler seni takdir edeceklerdir.
az önce kanal1'de canlı yayına katılan ösym başkanı ünal yarımagan'ın sunucunun sordugu "hocam bu seneki katılım gecen senekinden az. bu, bu sene sınava girecek adaylar için bir şans mıdır efendim?" sorusuna "tabii ki, tahminlerimize göre her iki ögrenciden biri örgün eğitim ya da açık ögretim bölümlerine girecektir." dediği sınav.

şimdi bu adam yüreklerimize su mu serpmiş oldu? anlamadım ki...
an itibariyle facebooktaki sayacım 11 saat kaldığını göstermekte. herkese başarılar diliyorum, kendime de.
kolay gelsin yahu.
neyse.
heyacan normal birşey cağnım, korkmayın demek istiyorum.

ayrıca sınavda konsatrasyon bozulsada önemli değil, bir 30 saniye gözlerinizi kapatıp, şakaklarınızı ovuştursanız geri ısınırsınız sınava.

ama motivasyon bozulursa dikkatli olmak lazım.

ciddi anlamda sınav esnasında motivasyonun bozulmasından daha yararlı birşey olamaz.
zira heyecanın tek sebebi o motivasyondur. motivasyon bozulduktan sonra bir 10 dakikanız yanar, üç virgül beş atarsınız, ne yapacağınızı şaşırırsınız.

ama o 10 dakikayı atlattıktan sonra evdeyken nasıl sallamaz biçimde soru çözüyorsan, sınav öyle bir vaziyet alıyor. o 10 dakikada sakın sınavdan çıkmaya kalkmayın.
nasıl yani diyenler için; bak şimdi türkçe testi bitti diyelim, matematik kısmısına geçtin ilk 5 soruyu yapamadın. işte motivasyon o noktada kopuyor. otur 10 dakika sakinleş. bunu diyorum işte. aksilik bu her an herşey olabilir.
ben ayağa kalkıp geri oturdum. çıkıp giderseniz sonra çok pişman olursunuz.
aslında öss o kadar koymaz adama. aslında sadece sınavlardan biridir. bizi asıl yoran; bunu kendi tercihimiz ve hayallerimiz dogrultusunda değil, yaşamla ölüm gibi bir zorunlulukmuş gibi kalıplara sokan çevremizdir. iyilik yapayım derken kazıgın en buyugunu atarlar. bırakın tınlamayın. mumkunse şunu bi okuyun: (bkz: oss 2008/#3537437). her şeyi unutup sakinleşicem triplerine girip rol de kesmeyin. neysek "o"yuz.

not: şey bi de rica etsem, hani ben yarın bu sınava gircem falan ya... şey.. artı oy verseniz her yazdıgıma.. hani moral olur? şimdi eksi oylarsanız falan benim moralim bozulur kazanamam sınavı.. yani ne bileyim yanımda bu insanlar falan der belki sayenizde kazanırım bu sınavı? ne dersiniz? olmaz mı? canın sağolsun... * * *
gireli-kazanalı tam 6 sene olmuş. dün gibi hatırlıyorum tam bu gece yani cumartesi gecesi arkadaşımın ablasının düğününde yeterince dağıtmak yetmezmiş gibi birde üstüne bara gidip saat 3e kadar eğlenmiştik. elimizde kadehi her kaldırışımızda 3 kişi, 3 össci, 3 yeminli kalemşör birbirimizin gözüne bakıp "lan boku yedik bu saate kadar durulur mu?hemde barda"

kısacası azizim saat 5 gibi eve girdim, kapıyı bir açışım vard ki sanırsın 40 yıllık hırsızım o derece korkuyorum ebevenylerimden (gerçi lisede ki bölümümünden üniversitede ki bölümüme kadar hiç karışmadılar sağolsun) 1 saat uyku ve sınav stresinden eser yok. aldım kalemimi silgimi (okunmuş şeker, türbeden gelen su/toprak hatta sirke yoktu o zamanlar) gittim sınava.

ve kazandım. daha doğrusu o gece sarhoş 3 kişiden 2si kazandı, hatta moralini bozmak gibi olmasın ama deli gibi çalışmadığımız sene kazandık bu sınavı.

belki elinden geleni yaptın bu sene, günlerce çalıştın, sosyal hayatını sıfıra indirdin ama unutma bu sınav herşey değil eğer kazanamazsan, yok kazanırsan zaten şunu farkedeceksin lan ne saçmaymış sınav. kazanamazsan devam et, ilkinde olmazsa ikincisinde, ikincisinde olmazsa üçüncüsünde, üçde olmazsa zaten bokunu çıkarma iş bul çalış.

girip kazanmış biri olarak şunu söyleyebilirim bu sınav bundan sonra karşılaşacağn sınavların en kolayı.
bu gecenin erken yatırgaçıdır.
sol frame'i ele gecirmiş, gececi yazarlara ilham vermiş, bu gecenin temel entry mevzuusudur, hatta bir de bitse de gitsektir.
öss ye girecek tüm yazarlara başarılar ki buna bende dahil.
geçmiş yıllara göre daha kolay olacak olan sınavdır
sınava katılmayan biri olarak bütün yazar arkadaşlara zihin açıklığı ve başarı getirmesini temenni ettiğim zorlu sınav.
girecek yazar arkadaşlara başarı dilediğim sınav. kasmayın, rahat olun, boş bıraktıklarınızı sallamaktan kaçının. kolay gelsin.
öğretmenleri olarak girecek olanlara başarılar dilediğim sınav.
mat-2 bölümünden sorumlu olanlar dikkat etsinler bu sene her bir net önceki senelere oranla daha fazla öğrencinin önüne geçmeyi sağlayacak.
başlamasına saatler kalan sınavdır. girenlere başarılar diliyorum. **
bir sene boyunca emek harcayan arkadaşlar şu dakikalar da emeklerin karşılıklarını yavaş yavaş almaya başlamışlardır inşallah . allah yardımcınız olsun .
an itibariyle;

bir kısım yazarların henüz yeni ısınmaya başladığı
bazılarının, kalemi kağıdı bırakıp hayatı sorguladığı
bir kısmının su içtiği bişiler atıştırdığı
sınav gözetmenine, önde oturan vatandaşa şuna buna gıcık olanların bulunduğu
az da olsa bazılarının tozu dumana kattığı sınavdır.

12 sene olmuş; unutulanlar dışında değişen bişey yok.
an itibariyle sözlükten 94 kişinin girmediği sınavdır. bitmesine yine an itibariyle 1 saat 5 dakika kalmıştır.
yaklaşık 1 saat önce tüm soruları çözmüş olarak çıktığım; fakat bizimkiler * kıllanmasın diye gözetmenle flört etmek zorunda kaldığım * sınav.
uzaktan bakıp düşünüldüğünde gayet dramatik olabilecek sınavdır. şu 1 saat içinde, geleceğin mühendisi, doktoru, öğretmeni olacak insanlar ve istanbullu veya izmirli diyebileceğimiz insanlar olacak. ya da hiçbir şey olamayacaklar. yok yani bana sıkıntı oldu yahu.
bugün gerçekleşen sınavdır. her ilçe de her okulun önünde öbekleşmiş heyecanlı aileleri görmek mümkündür. simitçi , kahveci , gazozcu bugün mutludur.
türkiye için hayatın ikinci dönüm noktası. bir sınavın bu kadar intihara, depresyona, sevince, üzüntüye boğacağını bir biz biliriz. dönüm noktası yapılıyor yaptırtılıyor bu yıllar geçtikçe daha iyi kavrıyoruz.
acı olanı ise bu sadece bir başlangıç.
maalesef bu sene de üzücü haber gelmeye başladı öss ile ilgili .
http://haber.mynet.com/de...37&date=15Haziran2008
10 dakika sonra 1 milyon kişinin hayatını değiştirecek sınavdır. daha ne olsun. amına koyim...evet.
... ve beklenen oldu:

matematiği gene tübitak hazırlamıştır.
yarım saat kala çıktığım sınav. kolay mı, değil mi hala anlamadım.