bugün

yazılanları okudukça 2004 öss'den sonra en zor öss olduğuna karar verdiğim sınav.
türkçe,sos1,ed sos;kolay.mat bir in bir kısmı kolay olan hatta tm ci olmama rağmen fen bir in birazına bile kolay diyebildiğim fakat mat 2 siyle göçürtmüş sınavdır.geçmiş ola.
fantezi olsun diye girdiğim sınav. herkes zor diyor ama değildi sanki. kaç senedir bu konuların hiçbirini görmeme rağmen 250 ham çıkartırım diyorum. ben bile bunu yapıyorsam çalışanlar ne yapmaz.

Gelen Eksi Bombardımanından Sonra Düzeltme: kızmayın ya tercih yapacak değilim.
mat-2 de cebirden ziyade geometrinin zor olduğu görülen sınav.
onca yıldan sonra özellikle birinci bölümün gözüme gayet kolay geldiği sınav. hele ki öys nin çarptığı yani iki bölüme çıktığı zamanın ilk kurbanı olarak, o yılla kıyasladığımda çok çok kolay olduğunu gördüm. abartmadan düzenli çalışan yani öylesine değil kazanma amacıyla giren kişilerin kolaylıkla çözeceği tahmin edilmektedir. ancak ben anladım ki test tekniğimi çoktan keybetmişim. yine de 240 soruyu yapmayı da başardım. *
hayelleri yıkan sınav olmuştur.

kolay olacak diyen yök başkanına saygılarımı yolluyorum.
inatla sonuclarını kontrol etmeyeceğim sınavdır. tv izlerken bir iki soruya gözüm kaydı doğru yapmışım, bunlarla avuturum kendimi bir süre artık.
herkesin sıçmış olduğunu öğrenerek kendimi mutlu ettiğim sınav.
rahat olun lan, yalnız değilsiniz.
tsunami ve küresel ısınmayla ilgili sorular sorarak "bakın biz sadece gençlerin ileride hiç bi işlerine yaramayacak bilgiler vermiyoruz, ayda yılda bir gasta kitap okurlar mı, akşam ajansını izlerler mi diye de ölçüyoruz. yaa!" demek istedikleri sınav.

ayrıca buradan kuyucaklı yusuf'un sabahattin ali'nin oldugunu söyleyen ve sin2a'nın açılımının 2cosa.sina oldugunu söyleyen arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.
sınavın nasıl geçtiğini msn'den soranlara direk :

Birincisi elimden geldiğini yapmamdır, beynim cıkarcasına uğraştım didindim, yaptım bir şeyler. Ama daha iyi geçmesi gerekiyordu, denilenlerin aksine kolay değil zordu. Çok zor değildi ama ters köşeye yatıran sorular çoktu.Kimse bana gelip,lan sorular kolaydı calışsam full cıkartırdım demesin, canını okurum onun oracıkta.
Herne ise artık kontenjanların arttırılması, sınava girenlerin kazanıp gitmeyerek kontenjanları daha da boş olmasını sağlayacaklarını ve puanların düşmesini bekleyerek umudumuzu yitirmeden bekleyeceğiz. Ha bu arada bakmayacağım sınav sonuclarına. Canım istediğinde bakacağım. that's it...

cevabını verdiğim, bu haldeyken bile gülümsetebilmemin nasıl bir erdem olduğunu bana hissettiren sınavdır.
sinav baslangicinda gorevliler tarafindan sinav suresince yiyip icmenin serbest oldugunun beyan edildigi sinav. keske daha onceden haberim olsaydi bundan. tedarikli gelirdik, bi dürüm falan yerdik en azindan. 3 saat geberdim acliktan yahu. sabah kahvaltisini da adam gibi yapmadiydim zaten.
sınavda karşıma oturan hatunun hayatımı yaktığı sınavdır.
ÖSS 2007'ye göre soruları çok zor olan sınav. Özellikle matematik beni benden aldı. Evimde rahat koltuğumda sorulara bakarken bile. "iyi ki geçen sene kazanmışım." dedim. Sınav giren adaylar morallerini bozmasın geçen sene 3000. 360 puan yaparken bu sene 350 puan falan yapacak. Sıralamalar açıklandığında bu entry'imi gösterip hava atarım artık.*
tv'de soruları cevaplayan her hocanın "çok basitti, farklı bişi yoktu, her seneki sorular" demesiyle sinir katsayımıza tavan yaptırmış sınav.

ayrıca bu sene puanlar kesin olarak düşüyor mu? özelimden cevaplayabilirsiniz. öptm. bye.

(bkz: sözlüğü foruma cevirmek)
değişik denemelerle hazırlanmayan öğrencilerin zıçtığı sınavdır.
(bkz: picnick)
2008 öss tam bir hayal kırıklığıdır. herkes kolay olacak dedi durdu ama soru stilleri bile farklıydı, ayrıntıydı*. normal denemelerde yarım saat önce çıkarken; össde yine hiç bir şey değişmedi; yetişmemiş sınavdır.
ayrıca türkçe bölümü abartılmış sınavdır. bazı soruların standart sapması uçacaktır.
sınavdan çıkıldığında nasıl geçti sorularına yine iyi geçti(!) denmiştir. ama gerçekten iyi mi geçti anlaşılamamıştır. *
temennimiz yerleşmektir. cümlemize geçmiş olsun, ösym sağolsun.
(bkz: geçmiş olsun ösym sağolsun)
turgenyevin ruhuna fatiha okumamı sağlatan sınav.

(bkz: babalar ve oğullar)

düzeltme : babalar gününe ithafen yazıldı bu soru kesin!
dede korkut'a selam yolladıgım sınav.

(bkz: kitab-ı dede korkut)
yakup kadri karaosmanogluna ise o kadar eser yazdığı için pek iç açıcı şeyler söyletmeyen sınavdır ayrıca.*
ulan biz de kuyucaklıyız * ama yusuf diye birini tanımıyorum. *

sabahattin ali nin arkasından konuştuğum sınav.
sözelci bir bünye olarak değerlendirme yapıyorum. hiç matematik yapmadım. sayısaldan sadece 1 biyoloji netim var hepsi o. sözele değinirsek:

türkçe: alışılmışın dışındaydı biraz, ben daha çok dilbilgisi beklerdim, 1 anlatım bozukluğu sorusu vardı sadece. ahım şahım bi zorluğu yoktu.

tarih: 1. bölüm her zamanki gibi "kek" ti. 2.bölümde bilgi gerektiren sorular var. onlar da 2006 ve 2007'ye göre kolaydı.

coğrafya: 1.bölümdeki coğrafya bana biraz zor geldi. yine biraz değişik geldi sorular. türkiye coğrafyası bana göre sınavın en zor bölümlerinden biriydi. ülkeler coğrafyası genel kültürle yapılabilecek sorulardan oluşmuş. 1 soru hariç çok kolaydı diyebilirim.

edebiyat: sınavın sözel ve tm'ciler için en zor bölümüydü bence. çok detay vardı.

felsefe: her zamanki gibi yorum sorularından oluşuyordu, 2006'da olduğu gibi 1 bilgi sorusu bekledim ama gelmedi. bunun yerine sordukları bir soru çok acaibime gitti, yanlış yapmışım zaten.

psikoloji: çok kolaydı. psikoloji'de her konuyu bir kez çalışan kişinin yapabileceği türden. edebiyat-sosyal'de beni kurtaran da bu 5 soru oldu.

sosyoloji: üzerinde özel olarak durmayı gerektirmeyen bir ders zaten. hiç bilgi sorusu sormuyorlar.

mantık: diğer öss'lere göre aşırı kolaydı diyebilirim. sembolik mantık bile kolaydı, bir kısmına çalışmadığım için üzüldüğüm tek ders.

zorluk kolaylık olayına değinmek aslında saçma ama objektif olmaya çalışarak fikir belirttim yine de. 2006 ve 2007'den kolay olduğunu düşünüyorum.

-son cümle sayısal için geçerli değildir.-
milyonlarca yüreği üç saat on beş dakika içine sığdırmış, sizin bilginizi bu saat dilimleri içinde ölçerim diyen sistem. kardeşim için hayırlı olsun ve tüm sınava girenlere geçmiş olsun. sana da kardeşim.

(bkz: heyecandan bayılmak)
(bkz: sitresten ağlamak)

sınav süresince olağan şeyler.

öss bilgi ölçer. ppüüüüühhhhh.

sen üzülme güzel kardeşim. kim senin o dünyalar güzel kalbini üzebilir, kim onca yılların emeğini umarsızca çalabilir. eğme o güzel boynunu be kardeşim, çatma kaşlarını, ''ne yapayım abi elimden geleni yaptım'' dedin, evet sen elinden geleni yaptın. hayat seni nereye sürüklerse oraya gitmeyeceksin buna emin ol, sen hayatı nereye sürüklersen o seninle gelecek. küçük ayrıntılar var hayatımızda öss sinavının olduğu gibi. sadece bir ayrıntı.

hepimiz yanındayız...
az evvel geo2'ye göz attım da nasıl yapamamışım diye yanıyorum şu an..

mühim olan sınav anında yapmak tabi.
shrek 2'den 11.5, emmanuel 7'den ise full çıkardığım sınav.
sınavda sorulan sorular ve cevapları

http://rapidshare.com/fil...2630120/oss_2008.rar.html

linkinden indirilebilir.
4 tane insanın ölümüne sebep olmuş sınavdır.