bugün

Eğer biri bana bunların kökenleri ne dese kesinlikle latin derdim.
(bkz: güney amerika)
Burdaki çingeneler fasafiso hep. Bulgaristan da görmüştüm bir defasında korsan taksicilik yapıyordu. Cicekli gömleğiyle, beyaz atletiyle ve dişindeki altınla ve en önemlisi insanlığıyla gönlüme taht kurmuştu.
bazı deyimlerde buçuk sayılan millet.
(bkz: özkan ateşli)
görsel
kısacık bi bakışma geçti aramızda ama unutamayacağım sanırım.

yaşını bilmiyorum. belki büyük belki küçük. bildiğimiz çingene benden büyük ama. sarışın, esmer. üzerinde saçma sapan bi kıyafet. ama yüzü çok güzel. pazarda gördüm kendisini, bildiğiniz semt pazarı. elindekileri yere koydu ve bakışlarımı fark edince baktı. bi saniyelik bi bakıştı. gözlerindeki ters ifade çegingen bi ifadeye döndü hemen. bakışlarını önündeki bebek elbisesine çevirdi.

bense onu izledim. belki çocuğu vardı belki kardeşi. bi bıkkınlık hissettim ama kime ve neyeydi? birini sevmiş miydi, kalbi kırılmış mıydı cidden merak ettim. ama sormadım. sorsam anlatmazdı belki, bakar giderdi.

güzel kadındı. sonra gitti.
"Evlerinin yıkılacak olmasını dert yanıyorlar bize. Sonra içeriden bir fotoğraf getiriyorlar geçmişe ait. "Bizim büyüklerimiz bunlar ama hepsi hayatlarını kaybetti" diyerek Roman kültürlerinin insanların ölümü ve zamanla yok olduğunu hüzünlü bir şekilde ifade ediyor. Herşeye rağmen suratlarında daima bir gülümseme hakim. Yaşanan ve yaşanacak onca şey onları hayata karşı küstürmemiş tam tersi daha da bağlamış."

http://insanmuzesi.blogsp...olasyoruz-ve-kentsel.html
kucuk cocuklari kacirip dilenci yapan insanlar.*
işten dönerken temin yan yolunu kullanıyorum. altınşehirin orda tem'in altında çingelener yaşıyor. her geçtiğimde birisi viyadüğün ayağına işerken görüyorum. bunun yanında 7-8 tane benim bile alamadığım değeri 30-40bin tl'lik araba var.
bu arabaları alın terleriyle kazanıp aldıklarından kuşku duyuyorum. kimsenin işsiz güçsüz insanlara kredi de vermeyeceklerine göre para peşin alınmış olmalı bu arabalar.
buçuk millet diye tabir edilirler.
(bkz: yetmiş iki buçuk millet)
'' çingenenin malını eşeğe yüklemişler dolmamış, keyfini deveye yüklemişler almamış''
en ünlüleri Türkiye'dedir.

http://www.canimablama.com/showthread.php?tid=1267
eğlenceli olduğu kadar tehlikeli olan insan grubu. eğlenceliler çünkü sınırları yok. tehlikeliler çünkü sınırları yok.
bir diğer ismiyle şopar.
nefret ettiğim insan gurubu. sokaklarda önüne gelene babası yaşında adamlara, anası yaşında kadınlara bile ana avrat küfür eden bir tuhaf güruh. ağzı bozukluğun bu kadarı. geçen trafikte ana avrat küfür ede ede gidiyordu çöp arabasıyla bir tanesi. kim denk gelirse küfür ediyordu. yüzyıllar boyunca kendileriyle birlikte hırsızlığı ve belayı beraberinde getirmiş bir topluluk. birgün bir tanesinin elimde kalmasından korkuyorum.

yaş oldu 29 dayak yemeyelimde bu yaştan sonra*
valla günahım kadar sevmiyorum lan adamları.

ayrıca çingene demek suç sayılıyormuş artık bu topluluğa. tamam demedik amına koyim çok elegan, aristokrat insanlar oldu onlarda.

artık çorbayı bile yakalarına mendil takıp içiyorlar. dillerine mez takısı düşmüş hemen.
Bazen Hakaret olarak kullanılır...
esmer vatandaş.
kimilerinin "cingen" deyip kimilerinin "cingane" diye hafif bir hoş dillendirdiği şeker gibi insanlardır.bilhassa kompleksli olmamalarıyla ünlülerdir.her şeyi kafaya takmazlar fazla.müzik dünyasının çoğu bu kardeşlerimizden oluşur.hatta bel kemiğidirler.onlar olmazsa müzik dünyası çöker vallah billah.müzikte doğaçlamanın kralını onlar yapar.
esenler karabayırda bol miktarda bulunur. eğlencelidirler.
(bkz: esmeralda)
bazıları faşit bakışlardan bıktığı için kimliklerini saklıyarak çok üst seviyeye gelmiştir iş hayatında.bazıları da (kibariye gibi)saklamadan güzel yerlere gelmiştir.kimilerinin aklına çadırlarda yaşayan göçebe millet gelir.halbuki uzun yıllardır aynı semtlerde oturan, çoğunluğu müzikle uğraşan insanlardır.örnek:ahırkapı.
Romanların kendilerinde denilmesini istemediği kelimedir.Çingen , cingan olarakta tellaffuz edilir.
müzik anlayışları çok farklıdır ve gelişmiştir.

(bkz: gypsy jazz)

(bkz: flamenko)
Kelt efsanelerinde bol bol bahsedilen, kesinlikle ırk olmayan daha doğru bir tabirle " benzer yaşam biçimi' ni tercih etmiş insanlar olarak tasvir edilebilecek tarih boyu dışlanmış, hor görülmüş fakat bazen de tüm bu muameleyi hak etmiş göçebe insan topluluğudur.
national geographic' in dünya çapındaki gen verilerine göre M69 mutasyonu ile ayrılan H Haplogrubu her ne kadar bir Hint grubu olsa da büyük olasılıkla 30.000 yıl önce Orta Asyanın güneyinde doğmuştur. Bugün sadece Hindistanda görülmekle birlikte, Avrupa'daki Romani (Gypsy, Çingene) halkının %50 den fazlası bu gruptandır. Bunun nedeni Hindistan'dan göçmüş ve yayılmış olmalarıdır.
ispanya'nın güneyinde yaşayanları dünyanın en iyi müziğini yapan, aynı zamanda dünyanın en şeker, en hoş sohbet, en sevilesi insanlarıdır.