bugün

üniversitesinde okuduğum şehir. Aslında kömürün getirdiği zenginliği planlı bi şehire dönüştürülseydi Türkiye'nin cennet köşelerinden biri olurdu. (bkz: kömür)
her yerden her yere en fazla 10 dakika içerisinde gidilebilen şehir.
duffy duck ın kankasıdır. uzun zaman önce birbirlerini kaybetmişlerdir

şöleki:kayserinin tomarza ilçesinden kış vesilesi ile göç etmek amaçlı yola çıkmışlar. ancak duffy nin hepimizin bildiği üzre haylaz karakteri nedeniyle yolda çok oyalanmışlar ve 2 ayda ancak ankaraya varmışlar. bu iki kanka ankara semalarına geldiklerinde sert bir fırtına çıkmış ve iki duck birbirini kaybetmiş. duffy zayıf olması nedeniyle worner bros stüdyolarına kadar sürüklenmiş. zongul duffye görece daha ağır ve kuvvatli olduğu için o dönemlerde tahta iskeleli köy olarak bilinen koye kendini zor atmış.
halk duffy nin kankası olması nedeniyle, zongulun ismini önce bir apartmana ardından sırayla, otobüs durağına, sokağa, caddeye, mahalleye, semte ve son olarak da şehre vermişler.

edindiğim en son bilgilere göre zonguldaklıların ülkenin ismini zonguldak olarak deiştirmek için gizliden gizliye örgütlendikleri sanılmaktır.
bi yerden bir yere, ancak gidebileceğin yer sana 10 dakika uzaklığındaysa 10 dakikada gidebeileceğin, bayırları, merdivenleri,kömürü ve zonguldaksporuyla ünlü şehrimiz(memleketimis).
uzun mehmet anıtıyla ünlü karadenizimizin şirin kenti.uzun mehmet zonguldakta kömür yataklarını bulan insandır.hayvanat bahçesinin yakınında (eskiden güzel bi hayvanat bahçesi vardı ama sanırım artık ya kapandı ya da çok kötü durumda) anıtı bulunmaktadır.manzarası çok güzeldir.bahçelievler mahallesinden fener görünür.gidilip görülesi şirin bir ilimizdir.
birgün yeniden denizinin temizleneceği ve özgürce yüzülebileceği günlerin olabilme ihtimali ile yaşanılan şehir (bkz: ama denizsiz olmaz kirli olsun olmasın) (bkz: memleket)
ankara'ya trenle gitmenin mümkün olduğu, ereğli adında kendinden büyük ilçeye sahip yokuşları ve tepeleriyle ünlü batı karadeniz şehri...
(bkz: ereğli)
(bkz: alaplı)
batı karadeniz bölgemizin şehirlerinden biri.
(bkz: zonguldak ın doğululaştırılma süreci)*
geçen haftasonumu geçirdiğim,iki gün içinde bissürü yer gördüğüm,denizi sabahları temiz olan ve merkezdeki büyük havuzuyla,oturacak mekanlarla beğenimi toplamış,insanları rahat,şirin ve yeşil bir karadeniz ilimiz.
yeni şehirler eklenmeden önce 1'den 67'e kadar alfabetik olarak verilen plaka no'larından doğal olarak 67'yi almış güzide karadeniz şehridir. bazılarına ise plakasının niye 81 olmadığını anlatmak hayli zordur.
zonguldak zamanında taş kömürüyle adından söz ettiren binlerce işsize iş veren ama şimdilerde özel şirketlerle savaşan devamlı insan göçü veren milletin işsiz ordusu olduu unutulan bir elmas kent
zonguldak'ta tarihi efes kentine rakip bir yerleşim tespit edilmiştir.
ayrıca zonguldak ilimizin küçülmesinin sebebi, hem kendisinin politikacı arkadaşlara çok iyi malzeme hem de kendisinin değeri bakımınıdan aç kurt devetler tarafından tek elden götürülmeye çalışılması bakımınıdan, kendilerine "zonguldak mı istiyodun sen kardeşim, al sana zonguldak" diyerekten "hiç olmazsa oradan kurtarabildiğimizi kurtaralım" mantelitesiyle yeni başka illere ayrılmış ve sebebiyet olarak da kısmen haklı sayılabileceğini düşündüğüm "bu kadar göç alıp hepsini bir ile yoğunlaştırırsak burda karadeniz'in istanbul'unun oluşmasına izin veririz ve bir tanesinin dertleri bize yeterince yetiyor" olarak gösterilmiştir.
8 senemi falan verdiğim şehirdir. ortaokul ve liseyi orada okumuşumdur. bilenler bilir liman arkası ile meşhurdur. liman arkasını moda sahili ile özdeşleştirebilirsiniz. zonguldak'ı komple görür güzeldir. ama fakat lakin çok küçüktür ve ereğli'nin yanında ezilmeye doğru yol almaktadır. dağların arasından bi yerlerden bulmuşlardır. daha doğrusu kömür madenlerinde yol alırlarken bir ara yukarı çıkıp yerleşim yeri haline getirmişlerdir eskiler. klasik karadeniz havası hakimdir. bir liman şehridir de diyebiliriz. merkezi karşılıklı 2 tepeden ve ortasındaki gazipaşa caddesi *'nden oluşur. 8 sene boyunca hiç sevmeyerek yaşadığım, ayrılınca bazı yerlerine gerçekten de alışmış olduğunu farkettim yerdir.

bir de ne yazık ki eski solun kalesi olma ünvanını yitirmiştir.

zamanında bartın'ı ve karabük'ü de barındırdığını düşünürsek gerçekten de o zamanlara göre büyük bir şehirdir. fakat bu iki şehir de ayrılmıştır. ereğli de yakın gözükmekte fakat bir tane daha ilçe bulamadılar buldukları an şehir olacaklar.

zonguldakspor'a gelince şu an 3. ligde sürünmekte olup, eskilere ve resimlere baktığımızdfa bir zamanlar 1.ligin (şimdiki süper lig) bitimine 2-3 hafta kala 1. sırada olduklarını gördüğümüz takımdır.beşiktaş'a kaptırmıştır son haftalarda şampiyonluğu. kök söktürmüştür anlatılanlara göre. uefa'ya katılmaya da hak kazanmıştır. daha sonra tek tek düşmüştür. 2. lig b'den 2. lig a'ya çıkmak üzereyken telekom maçını kazandığı takdirde çıkacağı halde maçı nedense(!) 2-1 kaybetmişlerdir. gerçekleri bilmek zor değildir. 1. lig takımlarına da iyi oyuncular vermişlerdir. kırmızısı ve laciverti vardır.

kömür kokar tabii ki, çamaşırları beyaz asıp siyah alabilirsiniz. yaşayanların çoğu erken uçar bu diyarlardan. gruzi ( böyle mi yazılıyor ) patlaması 1992'de ne yazık ki çok canları yakmıştır.

insanlarına gelince evet malum karadeniz bölgesinin biraz çıkarcılığı buraya da yansımıştır. yer yer fazlasıyla bencil insanlar mevcuttur. bazıları ise tam tersi.

ulaşım sorunlarına hala çözüm bulunulamamıştır. havaalanı yapılmış, açılmış fakat kalkan uçaklar dağa çarptıklarından kapatılmıştır.( abarttım tabi de kos kocaman bir dağ ve büyük uçaklar kalkış yapamıyorlar. ) bu dağ patlatıldığında tekrar açılacağı söylenmektedir.

zonguldak ile herhangi bir akrabalık bağım kesinlikle yoktur. kura tayin atama olayları ile gitmişizdir. gitmişken ortaöğretimi de orada okutmuştur bana.

tabi doğup büyünülen bakırköye geri dönünce bakırköy'ün 6 da biri nüfuslu zonguldak insana pek sıkıcı gelmektedir. öyle ki henüz hiç şehir dışına çıkmamış insanlar bile fazlasıyla sıkılmaktadır.

ama manzarası güzeldir, liman arkasında içmek güzeldir. rekor kafe güzeldir.(pek bilinmez bize göre güzeldi.eski zoksad) barlar sokağı güzeldir. ( fakat 50 metre falan ).

16 dakika'yı orada yaşadığımdan en son güzel anısı olarak bende bu kalacaktır. ve elemanlarla paylaştığımız 8 sene.

güzeldir zonguldak..
3 ay önce tekirdağ ' a taşınma suratiyle terkettiğim şehir .. Gazipaşasıyla , liman arkasıyla , 2 adımlık çarşısıyla , hergün gördüğüm ve hiç özliyeceğimi sanmadığım palyaço insanlarıyla bir şehir..

Takılası sınırlı ortamlara sahip olup , birçok dostumu orada bıraktığım şehircik

(bkz: kömür)
gima taraflarında dedeman inşaatının başladığı eski şehrim.

yenisi : (bkz: tekirdağ)
(bkz: mümtaz soysal)
merdivenin icat edildiği şehir olsa gerek.
zonguldak sevilesi öpülesi bir kenttir..
Ankaradan gelişte mengenden sonra yolların dağların arasından kıvrıldığı, dağları mevsime göre yemyeşil, kıpkırmızı veya bembeyaz olan güzellik abidesi memleketim.
bir madencinin, madencinin sesini ankara'ya duyurmak için bağımsız aday olduğu il. ne kadar faydalı olur, bilmiyoruz.
eğer uzun yoldan dönüyorsam kozlu sahilinden zonguldak'ı gördüğüm anda ağlayasım gelir. ilk önce deniz görünür, sonra yemyeşil dağlar, gece ise ışıl ışıl tepeler... fakat şehrin merkezine yaklaştıkça ttk nın artık kullanmadığı fakat yıkmaya kıyamadığı lavuar tesisleri gri rengiyle insanın midesini bulandırır -aldığım bir habere göre yarısı yıkılan tesislerin diğer yarısı da yıkılacakmış-. küçük şehirdir fakat pahalılığıyla insanı canından bezdirir. ttk işçilerinin maaş aldığı günler çarşı, pazar, manav vs her yer pahalılanır *, ama her şeye rağmen ekonomisiyle devletten yardım almayan, kendi kendine yetebilen nadir kentlerdendir. ulaşımı kolaydır, her yerden çarşıya en geç 10 dakikada ulaşılır. gece hayatı bomboktur, sosyal değildir. gerek zonguldak gerek kozlu sahilindeki cafeleri güzeldir. oraları da üniversite gençliği parseller, hafta sonu gittiğinizde eliniz böğrünüzde 1 saat yer beklersiniz. neticede memleketimdir, en rahat soluk alıp verebildiğim, kendimi babamın yanımdayken hissettiğim rahatlığı verendir.
isim sehir adli oyunda z harfi gelirse derdimize derman olan tek sehir.